Michèle Mercier je jednou z nejvýznamnějších postav v dějinách francouzské kinematografie a již desítky let udivuje diváky po celém světě svým hereckým talentem. Herečka na Nový rok oslavila třiaosmdesáté narozeniny, její život však nebyl vždy jen samý lesk a pozlátko.

V Česku je jen málo těch, kteří by Michèle Mercier nepamatovali v dobách její největší slávy a krásy. A to díky kultovní sérii filmů o Angelice. Na roli, která masivně ovlivnila její kariéru, má podle svých slov i velmi špatné vzpomínky. „Občas mi opravdu lezla na nervy! Angelika pro mne byla obrovskou přítěží. Měla jsem raději zemřít mladá. Nudím se. S hrůzou sleduji, jak čas plyne. Jak to jen dopadne.“ řekla nešťastně před lety francouzské novinářce Gaëlle Guitardové.

Embed from Getty Images

Navzdory těžkým časům, kterým musela ve světě filmu čelit, byla Michèle Mercier vždy velmi bojovná. A to už od jejích začátků v záři reflektorů. I když její rodiče, zejména otec, byli proti jejímu stěhování do Paříže za svým uměleckým snem, herečka sebrala odvahu a sbalila si kufry. „Moji rodiče, lékárníci, byli hrdí a přísní. Chceš-li tančit, tanči, řekli, ale buď nejlepší,“ říká Mercier.

Na velkém plátně debutovala v roce 1957 ve filmu Retour de manivelle po boku vynikající francouzské herečky Michèle Morgan. Jako poctu Morganové se rozhodla, že se bude jmenovat stejně, do té doby bylo totiž její jméno Jocelyne Mercier. Od té doby si získala mnoho fanoušků a rozbušila nejedno mužské srdce. Jedním z těch, kteří neodolali hereččinu šarmu, byl íránský šáh Réza Páhlaví. Ten ji dokonce požádal o ruku, ale herečka odmítla z lásky ke svému tehdejšímu společníkovi Gianimu Espositovi.

Nezapomenutelná Angelika, stejně krásná jako smyslná, dostávala denně tisíce dopisů od svých obdivovatelů. Navzdory velkému počtu obdivovatelů však nebyl její milostný život vždy růžový. Její první manžel, za kterého se provdala v 60. letech, ji totiž finančně zruinoval. Se svým druhým manželem se jí nepodařilo prorazit v Americe a nakonec se s ním rozvedla. Na začátku 80. let se dokonce zamilovala do vdovce, který však zemřel na nádor na mozku. A aby toho nebylo málo, když si Michèle Mercier myslela, že znovu najde lásku v náručí podnikatele, obral ji o všechny její peníze. Je tedy zcela zřejmé, že se hrdinka románu Angelika, markýza andělů po letech rozhodla vést svobodný život, protože už byla z nepodařených vztahů unavená.

Před několika lety těžce zkoušená herečka světu oznámila, že trpí rakovinou kůže. Špatnou zprávu tehdy oznámila v deníku Nice-Matin. „Mám rakovinu. Vždy se to zdá nemyslitelné, dokud se to nestane. Někteří lidé, když se o tom dozvědí, pláčou, ale já jsem zůstala jako vždy klidná, vysvětlila. Také díky tomuto přístupu zákeřnou nemoc nakonec překonala.

Zdravotní peripetie ji však provází i nadále. V březnu 2020 magazínu France Sunday řekla: „Byla jsem velmi nemocná. A sotva jsem se uzdravila z ošklivé rakoviny kůže, zlomím si obě nohy! Když jsem loni doma hloupě uklouzla, zlomila jsem si čelist a nohu. Najednou hospitalizace, operace a dlouhé měsíce rehabilitace, protože jsem vůbec nemohla chodit. A sotva jsem se vrátila domů, zlomím si druhou nohu. Takže znovu do nemocnice a vše opakovat. Doma jsem vyhodila všechny koberečky, aby se to nestalo, no, stejně se to stalo.“ Snímek z Cannes níže je z roku 2017, kdy byla ještě v plné síle.

Embed from Getty Images

Dnes tráví většinu času doma v Cannes, kde má pečovatelku, která jí pomáhá. „Než jsem onemocněla, měla jsem psa, roztomilého bišonka, kterého jsem se bohužel musela vzdát, protože jsem se o něj už nemohla starat. Kdybyste věděli, jak mi to zlomilo srdce,“ naříkala v rozhovoru pro France Sunday.

Michèle Mercier měla skvělou hereckou kariéru a její role krásné hrdinky poznamenala celou generaci. Ale je s ní spokojená? Zřejmě ne, spíše naopak. Do role Angeliky dala všechno, přesto má však pocit, že ji francouzský filmový svět v 70. letech opustil. „Po obrovském úspěchu filmu Angelika, markýza andělů bylo po všem, nedostala jsem jedinou pořádnou filmovou nabídku (…),“ prohlásila v rozhovoru pro France Dimanche.

Michele Mercier na fotografii z roku 2020, FOTO: Profimedia

Čerstvě třiaosmdesátileté herečce přejeme k narozeninám vše nejlepší a hlavně pevné zdraví. Na svou hereckou kariéru může být právem hrdá.

Zdroje: Am, WTN

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR