Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii

Divácky oblíbená hudební komedie režiséra Oldřicha Lipského Ať žijí duchové měla premiéru přesně před 45 lety. Na našich obrazovkách si dodnes nachází své diváky, a to několikrát do roka. Ve filmu si zahráli čeští herečtí velikáni a objevilo se tu také pár začínajících dětských herců. Jak se změnil a co dělá Jiří Procházka, představitel Jendy Dlouhého? A jaká tragická událost postihla Danu Vávrovou, představitelku Leontýnky?

Bývalý dětský herec Jiří Procházka (58) získal svou první hereckou zkušenost jako třináctiletý právě ve snímku Ať žijí duchové!. Málokdo však ví o tom, že celý týden musel za Jirku během natáčení zaskakovat z důvodu jeho nemoci Jirkův spolužák, který mu byl hodně podobný. Natáčel ale jen scény, kde nemluvil a nebylo mu během nich vidět do obličeje. Procházka si v dětství zahrál ještě ve filmech jako Leť, ptáku, leť!, Kondor létá vysoko a Velké tajemství. Pak se kariéře herce již nevěnoval, a to až do roku 2012. To se totiž po třicetileté pauze opět postavil před kameru a zahrál si ve filmu Definice lásky a seriálech Setkání s hvězdou a Vetřelci a lovci.

V mládí hrál závodně fotbal a byl v něm tak dobrý, že dokonce dostal a následně i přijal nabídku od Sparty. Pokoušel se dostat na konzervatoř, ale nebyl přijat. Začal tedy studovat elektro-průmyslovou školu, tu však nedokončil, a nakonec vyučil se kadeřníkem. Je členem kapely Repete, kde nejen zpívá, ale i hraje na kytaru. Vlastní hudební agenturu a herectví se již deset let nevěnuje.

Herečka a režisérka Dana Vávrová (†41) se před kamerou poprvé objevila jako devítiletá. Následující rok získala roli Leontýnky v Ať žijí duchové!. Po této roli přicházela další obsazení. Zahrála si ve filmech Kulový blesk, Kluk za dvě pětky, Pan Tau, Čarovné prstýnky a seriálech Arabela, My všichni školou povinní, Bambinot a dalších.

Režírovala čtyři snímky, z toho jeden dokumentární. Studovala pražskou konzervatoř, tu ale nedokončila, protože ji ve čtvrtém ročníku přerušila. V roce 1986 se provdala za o osmadvacet let staršího německého režiséra a producenta Josepha Vilsmaiera (†81), který svoji manželku přežil téměř na den přesně o 11 let. Žili spolu v Mnichově a měli tři dcery, Theresu, Josefinu a Janinu Vilsmaier. O tom, že se potýká s rakovinou, se svěřila jen svým nejbližším. Svůj boj s nemocí však v únoru 2009 prohrála a zemřela doma v rodinném kruhu v pouhých 41 letech. Znát můžete i její o čtyři roky starší sestru Hanu, která si za muže vzala známého a oblíbeného herce Karla Heřmánka.

Snímek Ať žijí duchové! můžete zhlédnout na Nova Cinema 3. listopadu od 13:55.

Zdroje: fdb.cz, wikipedia.org, csfd.cz, idnes.cz

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA