Zpravodajské a publicistické pořady mají v době koronavirové krize přinejmenším tak velkou sledovanost, jako ty nejpopulárnější pořady a seriály, a nezřídka vůbec tu nejvyšší. Z toho vyplývá jejich fatální dopad na veřejné mínění a rozhodování občanů, jak se mají v té či oné situaci zachovat. Názorným příkladem je dění v právě uplynulém týdnu.

Stačilo oznámení premiéra Babiše, že vláda po vzoru Německa či Rakouska zvažuje povinné používání respirátorů v městské hromadné dopravě nebo v obchodech a v zemi zavládla panika. Během několika hodin prudce stoupl prodej těchto ochranných prostředků a v řadě míst byly zcela vykoupeny. Veřejnost, zodpovědně se připravující na další nečekané možné vládní nařízení, však vzápětí zcela zmátlo vyjádření několika odborníků.

Pouze teoreticky?

V pátečních Událostech a komentářích vystoupil vedoucí oddělení chemie a fyziky aerosolů Akademie věd ČR Vladimír Ždímal. Řadu diváků zaskočil tím, že v podstatě zpochybnil vysokou účinnost respirátorů a naopak upřednostnil nošení roušek. Podle něj by měl respirátor teoreticky více chránit nositele při nádechu aerosolových částic, jež mohou koronavirus přenášet. „Ale v praxi málokdy ten respirátor těsní tak dobře na obličeji,“ varoval. Podle něj nás lépe chrání běžné látkové roušky, které prý hezky zakryjí tváře, a tak kupodivu zachytávají více kapének než profesionální respirátory. Myslí si proto, že pro komunitní ochranu jsou roušky nejlepší.

Na otázku, zda by měli lidé povinně nosit respirátory, nakonec odpověděl vyhýbavě: „Asi by měli mít lidé možnost si vyzkoušet více velikostí, jako když si lidé kupují boty. Respirátor by měl přesně sedět na obličeji, aby člověka chránil a dalo se přes něj dýchat. Ty nejlepší respirátory, které zachytávají 99% materiálu při nádechu, tak mají často mnohem větší dýchací odpor. Potom každá malinká netěsnost na tom kraji se vymstí mnohem více.“ Aniž se zabýval faktem, že lidé více používají špatně nasazené či nevhodné roušky, tvrdil, že mezery, které mohou vzniknout při používání respirátorů, jsou tak velké, že jejich účinnost klesá pod padesát procent. „Zdánlivě to chrání, ale stačí škvíra o tloušťce dvou vlasů a pro tu částici, která nese virus, je to jako dálnice o dvou pruzích,“ uvedl v České televizi Vladimír Ždímal.

Velmi silné doporučení

V nedělních Otázkách Václava Moravce matení veřejnosti dovršil ministr zdravotnictví Jan Blatný. Přiznal sice, že vláda ještě nemá jednoznačnou shodu na tom, zda povinné nošení respirátorů zavést, nicméně konstatoval, že je to v současné době „velmi silné odborné doporučení“. Podle něj však nemá cenu prozatím dělat nařízení, která nejsou realizovatelná, především s ohledem na nedostatek respirátorů a jejich poměrně vysokou cenu. „O tom, že to je jednoznačně medicínsky oprávněný požadavek, o tom nemusíme diskutovat, zejména v hromadné dopravě,“ řekl na podporu nošení respirátorů. Jeho slova vzápětí zpochybnil lékař Martin Balík. Ten pro změnu uvedl: „My máme data, která ukazují, že ty třeba podomácku šité „dvojroušky“ kryjí podobně jako respirátor FFP2, někde v rozmezí 28% – 85%. Není to úplně dogma, že má mít každý respirátor.“ Zároveň přiznal, že z možné povinnosti nosit respirátory je na rozpacích.

Související: Nejužitečnější televizní pořad radí, jak si můžeme ochránit zdraví a životy. Textilní roušky nám moc nepomohou

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz