Epický závěr druhé řady Stranger Things patří bez pochyby k těm nejlepším scénám celého seriálu vůbec. Jen těžko si představit, že jsme se takového konce nemuseli vůbec dočkat. Jak je to možné? A jak první epizoda celého seriálu naznačila vývoj Jedenáctky? To se dozvíte níže.

Nyní je velmi zvláštní si to představit, avšak tvůrci Stranger Things, bratři Dufferovi, zpočátku zamýšleli svůj úspěšný seriál udělat na Netflixu pouze jako antologickou sérii, tj. seriál, který nám každou epizodu/řadu představuje jiný příběh a jiné herecké obsazení. Naneštěstí je vedení Netflixu přesvědčilo, aby scénář rozšířili a počítali s tím, že se lidé do dětských představitelů zamilují a budou je chtít vidět na obrazovkách častěji. Bratři Dufferovi proto rozšířili svůj scénář a na základě konce druhé řady začali budovat dlouholetý plán pro seriál.

Flowers in Chania
st.blogcrib.com

Druhá řada vrcholí devátou epizodou, když se Jedenáctka vrací z Chicaga do Hawkins, aby zachránila své přátele, a to tím, že uzavře bránu mezi naším světem a světem Vzhůru nohama. Jedenáctka se vrací coby Jane, sečtělá mladá žena, která čelila své minulosti. Svou minulost využije k zavření brány – minulost v ní probouzí hněv, který jí dodává sílu. Během zavírání brány využije Jane takovou sílu, jakou jsme doposud neviděli. Dokonce se u toho začne i vznášet, což vyvolává v divákovi ještě silnější zážitek.

Konec druhé řady byl bezpochyby epický. Seriál opět dokázal navodit atmosféru 80. let a mnohem víc. Vždycky jsme tušili, že je zde určitá paralela mezi Stranger Things a X-Men. Mnoho fanoušků Jedenáctku přirovnávalo k Profesoru X či k Magnetovi – Erik při používání schopností také často využívá sílu svého hněvu. Nyní je však jasné, že je Jedenáctka, chcete-li Jane, nejvíc podobná postavě Jean Gray – hranice jejich schopností jsou nejasné. Navíc na konci druhé řady vidíme novou, silnější, stránku schopností Jane, která zdánlivě připomíná komiks The Dark Phoenix Saga.

screenrant.com

Z Jean se stane neuvěřitelně silná a zároveň nebezpečná bytost jejíž síla je nevyzpytatelná. Tento příběh je tak kultovní, že v příštím roce dostane i vlastní filmové zpracování. Vývoj Jedenáctky v průběhu dvou sérií připomíná mnoho děl, např. Firestarter od Stephena Kinga, na jehož díla seriál často odkazuje, i přesto je však vývoj Jedenáctky bližší Jean Gray, čemuž by odpovídala i reference, které jsme se dočkali v úplně první epizodě.

První řada začíná pohledem na skupinu mladých kluků, kteří hrají fantasy hru Dungeons & Dragons, při které dostaneme krátké nastínění Willova osudu – při hře je Will chycen fiktivní bytostí zvanou jako Demogorgon, později téhož večera je skutečně unesen. Nicméně během cesty domů Will zvítězí nad Dustinem v závodu na kole a může si od Dustina vzít kterékoliv jeho komiksové číslo. Will si vybere 134. číslo, což je náhodou část The Dark Phoenix Saga.

Flowers in Chania
st.blogcrib.com

Samozřejmě, že v té době se jednalo o obecnou referenci na schopnosti Jedenáctky, které připomínaly sílu X-menů. Ale vzhledem k epickému konci druhé řady a rostoucí síle Jane, je velmi pravděpodobné, že tato reference měla daleko hlubší význam, než jsme si doposud mysleli. Navíc reference na Willův únos měla také svůj význam, stejně tak jej může mít i tato, akorát ještě nenastal čas, aby se naplnila.

Schopnosti Jedenáctky, chcete-li Jane, jsou čím dál tím silnější. Je možné, že již dosáhla svého maxima, avšak stejně tak možné je i to, že síla jejích schopností ještě poroste. Nemůžeme s jistotou říct, zdali je tato reference pravdivá, dokud neuvidíme novou řadu, každopádně je velmi pravděpodobná. A co si o tom myslíte vy? Nebojte se nám napsat do komentářů a také pravidelně kontrolovat náš webu, ať vám neunikne žádná novinka.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz