Účastníci první velké filmové události po rozvolnění opatření kvůli nemoci COVID-19 se sjeli na benátský ostrov Lido. Desetidenní festival La Biennale se neobejde bez přísných pravidel.

Povinné testy pro návštěvníky, kteří nepřijíždí ze zemí Schengenu, pravidelné měření teploty, neustálé nošení roušek a dodržování bezpečných rozestupů jak v sálech, tak na červeném koberci. Tak vypadá běžný den na prvním pokoronavirovém filmovém festivalu. Změny pocítí i široká veřejnost, které se uzavírá pohled na hvězdy na červeném koberci. Kapacita všech sálu se snížila o polovinu a lístky lze pořídit pouze online.

FOTO: Karolína Hájková, TVGURU

Pandemie postihla i festivalový výběr, který čítá nižší počet snímků. V souvislosti s omezením cestování se události účastní méně zahraničních delegací, především z mimo evropských států. Na rozdíl od minulého roku, kdy se na ostrově představil Václav Marhoul se snímkem Nabarvené ptáče, tento rok český zástupce ve výběru chybí. Ani pandemie ale některé neodradila, ve městě se již nachází Tilda Swinton nebo Cate Blanchett, která předsedá porotě hlavní kategorie. „Jsem moc ráda, že tady můžu být a mluvím s dospělými. Za posledních šest měsíců jsem hovořila pouze s prasaty a se slepicemi,“ zavtipkovala Blanchett na tiskové konferenci.

Pozvání přijal i Karel Och, umělecký ředitel karlovarského festivalu, jehož letošní ročník byl letos zrušen. Och promluvil s dalšími řediteli evropských festivalů, včetně Thierryho Frémauxe z Cannes a Alberta Barbary z Benátek, na zahájení. Společně zdůraznili důležitost kinematografie a především pak sledování filmů v kině, které kvůli popularitě VOD platform ztrácí na oblibě.

Zahájení uctilo i památku nedávno zesnulého skladatele Ennia Morriconeho a ve stejný večer převzala herečka Tilda Swinton cenu za přínos kinematografii.

Festival La Biennale potrvá od 2. do 12. září.

FOTO: Karolína Hájková, TVGURU
-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz