V záplavě velkého televizního výprodeje, který se vysílal během velikonočního týdne, se objevilo i pár zajímavých filmů a pořadů stojících za pozornost. Patřil k nim i životopisný snímek režiséra Alexise Michalika „Edmond“, připomínající životní osudy francouzského spisovatele a dramatika Edmonda Rostanda v době, kdy pracoval na slavné divadelní hře „Cyrano z Bergeracu“. Zatímco se podstatná část exteriérů a interiérů natáčela u nás, zahraniční diváci to většinou netuší a domnívají se, že zachytil krásy historické Paříže.

-reklama-


Není to zdaleka poprvé, co atraktivní české památky či nádherné přírodní scenérie filmařům posloužily coby levné lokace, představující zcela jiná místa. Ve filmu „Edmond“ je například karlovarská Mlýnská kolonáda vydávaná za nádraží a zdaleka není využit její architektonický potenciál. Je to navíc dosti nepochopitelné, protože scéna, která se zde odehrává, trvá jen několik vteřin. Místní obyvatelé i památkáři si právem stěžují, že na cennou památku se často bezohledně nastěhují filmové štáby s těžkou technikou a hrozí tak její poškození.

Interiéry pařížského divadla Theatre de la Porte Saint Martin, kde se uskutečnila premiéra „Cyrana“, byly pro změnu pořízeny v nádherných prostorách Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Zde natáčel více než stočlenný štáb celý měsíc. Pokud by šlo o propagaci jedinečných památek Karlových Varů či Plzně, dalo by se to pochopit, jenže takto v podvědomí diváků boduje spíše Paříž. Tím spíše, že plzeňské divadlo bylo částečně nakašírováno, aby nebylo poznat, že ve skutečnosti nejde o divadlo pařížské.

Génius z Lokte

Stejně tak se nedávno usilovně snažili američtí filmaři, natáčející seriál „Génius“ v režii Rona Howarda, proměnit malebný západočeský Loket ve švýcarské městečko Arrau, kde vyrůstal Albert Einstein. Také zde místo toho, aby diváci jinak skvělého seriálu obdivovali podmanivou krásu Lokte, vůbec ho nepoznali. Když jsme se ze zvědavosti na natáčení „Génia“ (a především jednu z jeho hlavních hereckých hvězd Geoffreyho Rushe) jeli podívat, nestačili jsme se divit, jak se Loket proměnil.

Pro domácí turistický ruch, v poslední době těžce zasažený, je škoda, že turisté díky „Géniovi“ mířily spíše do Arrau než do Lokte. Podobně jako Karlovy Vary a Loket často dopadá i další oblíbené místo zahraničních filmařů, Žatec. Při natáčení britského seriálu „Oliver Twist“ se díky autentické atmosféře například proměnil ve starý Londýn. Slavná herečka a režisérka Barbra Streisandová v něm před čtyřiceti lety točila některé scény ze svého úspěšného debutu „Yentl“. Alespoň ovšem český Žatec propagovala díky tomu, že zde žila její babička.

Zdroje: autorka, Česká televize

-reklama-