Populární česká komedie Pelíšky od Jana Hřebejka měla premiéru 8. dubna 1999. Film, ve kterém se poukazuje na střet různých generací na konci 60. let 20. století, získal celkem čtyři České Lvy, konkrétně za nejlepší hlavní mužský herecký výkon Jiřího Kodeta, divácky nejúspěšnější český film, nejlepší filmový plakát a cenu čtenářů časopisu Cinema. Rodinu Šebkových ztvárnili Simona Stašová, Miroslav Donutil, Michael Beran a Silvie Koblížková, kteří se začátkem prosince po jednadvaceti letech znovu setkali při focení pro magazín MF Dnes. Pojďte se podívat, jak se hlavní představitelé změnili.

Svéráznou hlavu rodiny ztvárnil Miroslav Donutil, který pochází z Třebíče, avšak vyrostl v Brně. Oba jeho rodiče hráli ochotnické divadlo. Donutil během střední školy účinkoval v amatérském divadelním souboru Debakl. Herecké zkušenosti ho údajně donutily přemýšlet nad tím, že se bude věnovat herectví namísto studia žurnalistiky a lesního inženýrství. Hned poté nastoupil v Brně na JAMU, kterou úspěšně dokončil v roce 1973. Během studia spolupracoval s divadlem Husa na provázku. Na svém kontě má desítky rolí ve filmech, seriálech nebo televizních pořadech. Mezi jeho známější herecké počiny lze zařadit snímky Tankový prapor (1991), Černí baroni (1992), Dědictví aneb kurvahošigutentag (1992), Pelíšky (1999) Želary (2003) a seriály Doktor Martin, Dáma a Král či Labyrint. Nelze opomenout také televizní povídky 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem. Herecky je stále aktivní, hlavně v televizi.

Paní Šebkovou bravurně zahrála Simona Stašová. Jejím otcem je doktor přírodních věd, seismolog a geofyzik Břetislav Staš, matkou je Jiřina Bohdalová, česká legendární herečka. Poprvé začala hrát v divadle roku 1976, již jako studentka dvou škol, DAMU a konzervatoře. O rok později odešla do divadla E.F. Buriana v Praze, kde působila čtrnáct let. Poté se stala členkou Městských divadel pražských. Ve filmu se objevila poprvé v roce 1973 v Kdo je kdo. Poté přišly role ve snímcích Neúplné zatmění (1982), Pětka s hvězdičkou (1985), Nemocný bílý slon (1989) a mnoho dalších. Její známější herecké počiny z poslední doby jsou Babí léto (2001), Román pro ženy (2004), Štěstí (2005), Dítě hvězdy (2007) a Lída Baarová (2016).

Michala Šebka, který se z nešťastné lásky chtěl otrávit v elektrické troubě, si zahrál Michael Beran. Ten pochází z brněnské muzikantské rodiny. Už jako malý chodil do dramatického kroužku. Poprvé před kamerou se ocitl jako komparsista v Četnických humoreskách. Ve filmu se objevil poprvé v roce 1998, šlo o školní snímek Potkan. O rok později si zahrál ve filmu Pelíšky. Vedlejší role si zahrál ve filmech Vetřelci v Coloradu (2002), Snowborďáci (2004), Ro(c)k podvraťáků (2006) či Veterán (2020). V současné době se již herectví nevěnuje a pracuje v České televizi v Brně jako výkonný producent.

Nejmladší z rodiny Šebkových ztvárnila Silvie Koblížková. Ta před kamerou začínala v jedenácti letech ve snímku Jak se dělá opera (1996), poté přišla role ve filmu Bídníci (1998) a o rok později ji obsadil Jan Hřebejk do role Uzlinky v Pelíškách. To byl také poslední film, ve kterém se objevila. Také si ji můžete pamatovat ze seriálů Kde padají hvězdy (1996), Rodinná pouta (2004) a Velmi křehké vztahy (2007). Zahrála si i v několika divadelních hrách. Od roku 2007 se již před kamerou neobjevuje a herectví se nevěnuje. Nějaký čas se živila jako barmanka. Vystudovala management a marketing cestovního ruchu. Pracuje jako manažerka v Praze.

Autorkou fotografií rodiny Šebkových po 21 letech je česká profesionální fotografka Lenka Hatašová.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz