Kultovní americký film Vrána z poloviny devadesátek přitáhl více pozornosti, než tvůrci původně zamýšleli. Na takové popularitě se nejspíše podílela také smrt herce ztvárňujícího hlavního hrdinu, která se udála během natáčení. Jakými dalšími tajemnými okolnostmi je tento film opředen?

-reklama-


Příběh pojednává o mladíkovi Ericu Dravenovi, který byl brutálně zavražděn, stejně jako jeho snoubenka. Eric se však, oživen vránou, vrací mezi živé a hodlá se vrahům pomstít. Námět vychází z komiksové předlohy, kterou napsal hudebník a kreslíř James O’Barr, jehož snoubenka byla podobně násilně zavražděna.

Představitelem hlavní role tohoto filmu je Brandon Lee, syn legendárního mistra kung-fu a herce Bruce Leeho. Oba dva potkal podobný osud. Bruce při natáčení filmů často utrpěl zranění hlavy, což mu pravděpodobně nakonec způsobilo krvácení do mozku, na které zemřel. Jeho syn Lee byl nešťastnou náhodou postřelen z pistole, která měla obsahovat jen slepé náboje, a na následky zranění zemřel.

Tento incident se však vůbec nemusel stát. Rekvizitář totiž nemohl sehnat slepé náboje, a tak přinesl jen ty ostré, z nichž následně udělal slepé. Použil však původní olověný projektil a kulka se při zkušební střelbě roztříštila a zasekla v hlavni. Když byla zbraň použita o pár týdnů poté při natáčení, pro Brandona se to stalo fatálním. Scéna, ve které byl Brandon postřelen Funboyem, se ale natáčela ještě chvíli po incidentu, až dokud režisér nezakřičel: „Stop!“

Herec Michael Massee (představitel Funboye) byl smrtí Brandona tak traumatizován, že rok nemohl hrát. Film Vrána nikdy nezhlédl a i 12 let poté měl z incidentu noční můry.

Vrána, FOTO: distr. FTV Prima

Scéna, při které Brandon zemřel, byla použita jako důkaz při soudním řízení a pak zničena.

Natáčení po Brandonově smrti bylo dokončeno digitální cestou – byl sice k dispozici odlitek Brandonova obličeje, který používali kaskadéři, ten však herce a štáb příliš znepokojoval, a tak ho zničili.

James O’Barr nejprve nebyl spokojen s výběrem Brandona jakožto představitele Erica (dále byli zvažováni River Phoenix a Christian Slater, James chtěl pro tuto roli Johnnyho Deppa), ale když se ti dva poprvé setkali a James viděl Brandona v kostýmu a s makeupem odříkávat věty z komiksu, ihned změnil názor. Možná k tomu dopomohlo i to, že Brandon byl až morbidně fascinovaný smrtí – často jezdíval ve svém pohřebním voze při poslechu The Doors a navštěvoval hřbitovy.

Brandon však nebyl spokojen se svým makeupem, protože mu jej v maskérně udělali krátce před natáčením – dělal si tedy makeup sám večer a spal v něm, aby vypadal více nedbale.

Při natáčení filmu se však staly kromě smrti Brandona i další nepříjemnosti – tesař během prvního natáčecího dne utrpěl vážné popáleniny na horní polovině těla, dělník si zapíchl šroubovák do ruky, kamion s vybavením vzplál, kaskadér si zlomil několik žeber, když propadl střechou, mechanik dostal ránu elektrickým proudem, naštvaný sochař ze štábu vjel autem do místnosti s rekvizitami a zničil je a hurikán zničil několik natáčecích prostorů. Snímek je dnes označován za prokletý.

James O’Barr při psaní komiksové předlohy tohoto filmu poslouchal Joy Division a The Cure a byl potěšen, když Robert Smith z The Cure odsouhlasil složení písně Burn jako soundtrack pro právě vznikající film.

Na konci filmu můžete v titulcích vidět věnování „Pro Brandona a Elizu“, přičemž Eliza byla snoubenka režiséra Alexe Proyase, která ho podporovala v dokončení filmu i po Brandonově smrti.

Film Vrána můžete vidět 10. 12. ve 22:35 na Prima Cool a 12. 12. ve 23:15 na Prima Max.

-reklama-