Diváci populární hudební show „Tvoje tvář má známý hlas“, kterou vysílá televize Nova podle zahraniční licence, mohli v nejnovější řadě zaregistrovat kuriózní situaci. Když Roman Vojtek zpíval jeden z hitů černošské zpěvačky Arethy Franklinové, nebyl jeho obličej nalíčen tmavě. A nebyla to náhoda nebo nedostatek maskérského umění. Podle stanoviska televize Nova si totiž majitel licence vyžádal, aby v tomto formátu nadále nevystupovali umělci světlé pleti nalíčení za hudebníky tmavé pleti.

V minulých řadách to přitom nezbyl žádný problém, stačí si připomenout třeba Louise Armstronga v podání Petra Rychlého nebo Michaela Jacksona v dokonalé interpretaci jedné z nejúspěšnějších účastnic této soutěže Hany Holišové.

Namísto zpěvačky tmavé pleti česká selka

Zpráva, která se zdá opravdu k neuvěření, samozřejmě na sociálních sítích strhla lavinu naštvaných a nesouhlasných reakcí. Mimochodem, Romana Vojtka, který se proměnil v „bílou“ Arethu Franklinovou, připodobnil jeden z diskutujících účastníků k české selce: „Není tohle spíše zesměšnění Arethy?“ glosoval.

Mnozí lidé se však především zamýšlí nad tím, kam až může tato absurdní „korektnost“ nakonec zajít. A obávají se, že dojde tak daleko, že třeba hubený zpěvák nebude moci napodobovat písničky některého obézního kolegy.

Romane, to se povedlo🤩Sledujte už teď další epizodu Tváře: https://voyo.nova.cz/porady/104-tvoje-tvar-ma-znamy-hlas#tvarnavoyo #tvojetvarmaznamyhlas

Posted by Tvoje tvář má známý hlas on Sunday, April 4, 2021

Jiní si zase kladou otázku, jak je možné, že majiteli licenci nevadí, když někteří zpěváci vystupují jako zpěvačky a naopak. „Travesti taškařice jim nevadí?“, ptá se jeden z nich. A od věci není ani obava, že u nás nakonec mohou být zakázána příjmení jako „Černý“, „Černoch“ nebo „Černoušek“ nebo že budeme mít zakázanou černou kávu. Ostatně, na spadnutí už je záměr, aby z obalu rýže „Uncle Ben’s“ zmizela hlava černého strýčka Bena a něco podobného hrozí legendární tyčince „Kofila“.

Rasismus naruby

Často se objevuje i názor, že řešení je snadné. Zkrátka do této či jiné soutěže nezařazovat zpěváky s tmavou pletí. Jenže tak jednoduché to není. Situace totiž došla až tak daleko, že prožíváme rasismus naruby. Například ve Spojených státech již platí, že se barva pleti pachatele rasistického útoku nesmí zveřejnit, pokud je to černoch.

Ale pozadu nezůstává ani Evropa. V Holandsku se například dostala do potíží spisovatelka bílé pleti, která chtěla přeložit báseň černošské autorky Amandy Gormanové, jež na sebe upozornila při inauguraci prezidenta Bidena. Po kritice, že by dílo černošské básnířky neměla překládat běloška, svůj záměr nakonec vzdala. A nepomohl jí ani fakt, že se identifikuje zároveň jako žena i muž. Podle černošské aktivistky Deulové má Gormanová tu smůlu, že není „nesmlouvavě černá“.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz