V dnešním článku se podíváme na shrnutí rozhovoru, který na akci Lucca Comics and Games vedl s tvůrcem Zaklínače, polským autorem Andrzejem Sapkowským, časopis Wired. Sapkowski v něm odhalil své pocity ohledně nejnovější upoutávky, zda bude adaptace věrná knihám, jaký bude jeho další projekt a zda je feminista. 

FOTO: wikipedia.org

AS: Na panelu jsem spolu s fanoušky poprvé viděl druhý oficiální trailer. Neviděl jsem ani první epizodu, protože se chci nechat překvapit. Mohu však říct jenom jednu věc, a to, že pokud bude seriál tak skvělý, jako trailer, dočkáme se mistrovského díla.

R: Již víme, že tvůrci měli ohledně seriálu dost kreativní svobody. Například, že Yennefer a Ciri budou představeny hned na začátku. Můžeme očekávat, že seriál zůstane věrný duchu knih?

AS: Určitě. Pracoval jsem pro seriál jako konzultant v počáteční fázi a byl jsem za to dobře zaplacen. Do skutečné produkce, výběru herců a natáčení jsem však nebyl zapojen, a proto, když vidím obrázky z natáčení nebo ukázky, vždycky jsem ohromen. Všichni se mě ptají, jak si představuji Geralta a ostatní protagonisty, nebo přizpůsobení knih, dokonce na porovnání s tím, co se objeví v seriálu nebo co bylo viděno ve hrách. Pravda je, že ani moc nevnímám postavy a scény, které píšu. Nemám v mysli nějakou konkrétní představu. Vše, co dělám, je, že píšu řádek za řádkem, dokud nezaplním stranu.

R: Jaké tajemství dělá z Geralta z Rivie fanoušky tak milovanou postavu?

AS: Když jsem v prvním příběhu vytvořil Geralta, abych ho představil v polské fantasy soutěži, měl jsem před sebou jen jednu možnost: udělat to správně, nebo se na to vykašlat. Příběh knihy je pro mě jako stan, hlavní postavou je tyč, která ji podpírá a vedlejší postavy jsou kolíky, které ji udržují ukotvené v zemi. To vše musí být postaveno nejlepším možným způsobem, aby nedošlo ke zhroucení. A pak mě zajímá, co pohne protagonisty a odpověď je jasná: žena.

R: V knihách jsou ženské postavy téměř vždy silnější a rozhodnější než muži.

AS: Samozřejmě, protože je to tak i ve skutečném životě. Ženy jsou a vždy byly silnější než muži.

R: Nazval byste se feministou?

AS: Ne. Miluji ženy, miluji jejich roli v příběhu a ve světě, ale nedělám z toho žádnou filozofii.

R: Geralt z knih se vždy snaží vyhnout politice, aby neselhal. Myslíte si, že fantasy žánr hraje podobnou roli? Že se autoři snaží uniknout realitě a zapomenout na problémy skutečného světa?

AS: Mnozí se tak fantasy žánr snaží zaškatulkovat, definovat jej jako útěk. Ale není to tak. S Pánem prstenů se Tolkien rozhodně nesnažil uniknout ze skutečného světa. Ti, kteří hledají útěk, jsou vítáni, ale to není účelem ani dílem autora fantasy.

R: Jaké další projekty chystáte?

AS: Není vyloučeno, že dříve či později se vrátím k psaní další knihy ze zaklínačské ságy. Pravdou však je, že to stále nevím, protože bych se teď chtěl věnovat sobě. Ještě nemám nějaký konkrétní projekt.

R: Fantasy literatuře dominují anglosaští autoři, až na několik výjimek. Jak se Vy prosazujete na mezinárodní scéně?

AS: Nemůžete konkurovat anglosaským autorům. Ti, kteří se snaží o mezinárodní úspěch, potřebují dvě zásadní věci, a to mimořádný talent a vynikajícího agenta. Naštěstí mám obojí.

R: Kdo je Váš oblíbený autor současné fantasy?

AS: Řekl bych, že Joe Abercrombie. Líbí se mi jeho styl, postavy a způsob, jakým buduje historii.

To byl rozhovor s polským autorem Andrzejem Sapkowským, kterému vděčíme za hodně a já osobně se na seriál velmi těším. Co si myslíte o jeho vyjádření ohledně toho, že seriál bude podle něj mistrovským dílem? Co očekáváte od seriálu Vy? Vaše odpovědi nám napište do komentářů a pravidelně sledujte náš web, aby Vám neunikla žádná z novinek. 

-reklama-