Výstřední americký herec Gary Busey (77) je dnes nechvalně známou hollywoodskou legendou. Je to někdejší akční hvězda, jehož kariéra má skutečně bizarní „druhé dějství”. Po účinkování v kasovních trhácích po něm v posledních dvaceti letech neštěkl ani pes a přišel téměř o všechny peníze. 

V roce 1978 na sebe Busey poprvé upozornil díky své slavné roli ve filmu The Buddy Holly Story. Za ztvárnění titulní role zpěváka Buddyho Hollyho si dokonce vysloužil nominaci na Oscara. Vycházející hvězda si udržovala dynamiku, která bavila diváky v kinech i televizi a vypadalo to na velmi dobře nastartovanou kariéru. Zahrál si ve slavných akčních filmech jako Bod zlomu či v policejní klasice Smrtonosná zbraň, která celosvětově vydělala 120 milionů dolarů. Tento svérázný herec byl kdysi mainstreamovou hvězdou, pak se ovšem situace změnila.

Podle serveru The Hollywood Reporter byl Busey kdysi jedním z nejslibnějších herců Hollywoodu, koncem devadesátých let byl však odsunut na vedlejší kolej a objevil se již pouze v béčkových projektech, jako jsou filmy ze série Žraločí tornádo nebo Tygr lidožrout. Nemluvě o nespočtu videí na YouTube s názvy jako „WTF happened to Gary Busey?“ (Co se k čertu stalo Garymu Buseymu), která dokumentují jeho bizarní chování.

Jak Gary Busey přišel o všechny své peníze a možná i o rozmach své kariéry? Podle serveru Celebrity Net Worth má dnes tato hvězda jmění ve výši 500 000 dolarů. To se v přepočtu na českou měnu může zdát jako solidní částka, když si však uvědomíme, že v době své největší slávy vydělal za své role miliony dolarů, jeho dnešní bankovní zůstatek působí poněkud vyluxovaně. V roce 2012 navíc požádal v Kalifornii o ochranu před bankrotem a tvrdil, že má dluhy ve výši téměř jednoho milionu dolarů. Za jeho finanční nesnáze pravděpodobně může jeho dávná havárie na motorce, která vše změnila.

Busey v roce 1988 utrpěl při nehodě na motocyklu vážné zranění hlavy, které mělo za následek neschopnost sebekontroly. Jeho syn Jake (na snímku níže), který je rovněž hercem, pro magazín The Hollywood Reporter uvedl: „Po nehodě se jeho osobnost změnila na jedenáctou. Mám pocit, že jsem 4. prosince 1988 ztratil tátu.“ Podle časopisu People neměl Busey během nehody na hlavě helmu, což mělo za následek poškození mozku.

Od nehody se Busey potýkal se závislostí na drogách a nevyzpytatelnými výstupy na veřejnosti. Ovlivněny byly i jeho herecké schopnosti. V článku pro The Hollywood Reporter jeden z divadelních producentů poznamenal, že Busey má problém zapamatovat si své repliky pro nadcházející představení. Jeho excentrická osobnost mu také vynesla řadu televizních hostujících rolí jako přehnané verze sebe sama.

Busey magazínu The Guardian o své nehodě vyprávěl takto: „Byl jsem obklopen anděly. Všude kolem mě se vznášely světelné koule. A cítil jsem důvěru, lásku, ochranu a štěstí, jaké na zemi nemůžete pocítit. Byl jsem půl centimetru široký a metr dlouhý. To je velikost vaší duše, která je umístěna ve sloupci páteře. A přišly ke mně tři světelné koule a mluvily se mnou. Ta vlevo ke mně promluvila androgynním hlasem a řekla, že směr, kterým se ubírám, je dobrý, ale kvůli své odpovědnosti vůči lidstvu musím hledat pomocné duchy v okolí. Můžeš k nám teď přijít, nebo se vrátit do svého těla a pokračovat ve svém osudu. Vybral jsem si život.”

Nebýt jeho dlouholeté partnerky Steffanie (46), s níž žije v kalifornském Malibu, byl by v domově důchodců, řekl jeho syn Jake magazínu The Hollywood Reporter. S manželkou mají desetiletého syna.

Zdroje informací: hollywoodreporter.com, celebritynetworth.com, theguardian.com

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA