Je určitě dobře, že se Česká televize rozhodla natočit novou minisérii „Božena“, věnovanou jedné z národních ikon Boženě Němcové. O tom, jak se jí to nakonec podařilo, se však vedou vášnivé spory již od okamžiku, kdy se veřejnost dozvěděla, že si tuto spisovatelku, pověstnou svojí krásou, zahrají Anna Kameníková a Anna Geislerová. Ještě větší rozruch poté vyvolal prozatím první odvysílaný díl „Boženy“. Slavná žena, jejíž život je dosud zahalený řadou tajemství, se v něm totiž objevuje až jako dospělá a zcela v něm chybí postava babičky.

Hned několik zásadních otázek tak od počátku zůstává nezodpovězených, přičemž se to Česká televize rozhodla vyřešit dosti nešťastným způsobem. Diváky, které zajímá, co filmový příběh nastínil, ale nedovyprávěl, odkázala na své webové stránky, kde se to podle ní mohou dozvědět a ponořit se tak do fascinujícího světa první velké české spisovatelky.

Kde je babička?

Dozvíme se tak například, proč v této minisérii nevystupuje babička. Scenáristka Hana Wlodarczyková pro to má poněkud překvapivé vysvětlení: „Babička se neobjevila ve filmu, protože v té době už s Panklovými nežila. Babičku si Božena Němcová pamatuje pouze ze svého dětství.“ Podle literárního historika Milana Horkého přišla babička do Ratibořic asi až v roce 1824-5 a odchází, když bylo „Barunce“ zhruba devět let. Přiznává ovšem, že kolem narození Boženy Němcové existuje řada nejasností a musíme přemýšlet nad tím, kdo a proč způsobil takový chaos. Různé indicie, že skutečnou matkou Němcové mohl být někdo z okolí kněžny Zaháňské, však ironicky odbyl slovy: „Ono by bylo takové úžasné, kdyby ta naše spisovatelka nebyla obyčejná holka, ale kdyby to byla zapřená šlechtična.“

Tajemství Barunky Panklové

Jenže, další literární historici zastávají jiné názory. Podle nich je jisté, že dosud uváděné datum narození Boženy Němcové, 4. únor 1820, neodpovídá skutečnosti, přesto ho stále uvádí všechny oficiální zdroje. Například respektovaná literární historička Helena Sobková se dlouhá léta věnovala původu Boženy Němcové velmi pečlivě. A na základě studia mnoha unikátních archiválií dospěla ve své objevné knize „Tajemství Barunky Panklové“ k několika důležitým závěrům. První z nich je zcela zásadní: na základě školní dokumentace a vlastního spisovatelčina životopisu lze odpovědně prohlásit, že se Božena Němcová nenarodila v roce 1820, ale o několik let dříve (s největší pravděpodobností v roce 1817 nebo 1818). To ovšem mimo jiné znamená, že když její babička přišla do Ratibořic, byla Barunka starší a pamatovala si ji tedy velmi dobře.

Zásadní vliv babičky

Stejně tak Helena Sobková dospěla k přesvědčení, že Barunka nebyla dcerou manželů Panklových, ale dítětem adoptovaným. Zároveň ovšem vyvrací některé předchozí teorie, že by snad Božena Němcová přece jenom mohla být dcerou Kateřiny Zaháňské. Podle ní je její původ nutno hledat v těsné blízkosti vévodkyně. Sama se přiklání k hypotéze, že byla nemanželským dítětem sestry Zaháňské, Dorothey Périgordové-Talleyrandové, zároveň otevřeně konstatuje, že k tomu dosud chybí průkazný písemný doklad. Nicméně, v žádném případě nezpochybnila vliv prostředí, v němž Božena Němcová vyrůstala a především vliv její babičky: „Byla to především babička, kdo získal dívku pro lásku k naší zemi a našemu jazyku. To ona působila po dobu čtyř až pěti let na vnímavé děvčátko svou lidovou moudrostí a zvláštním smyslem pro národní uvědomění,“ uvádí ve své knize „Tajemství Barunky Panklové“ Helena Sobková. Bohužel však autorky nejnovějšího filmového životopisu o Boženě Němcové tato spisovatelčina tajemství zcela opomíjejí.

Čtyřdílný seriál Božena vysílá Česká televize na svém prvním programu každou neděli ve 20:10.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz