Filmový festival v Cannes může vypadat jako nedobytná citadela, opak je ale pravdou. Částečně. Filmoví nadšenci mají šanci zúčastnit se největšího festivalu pomocí akreditace „3 dny v Cannes“.

Již třetím rokem budou moci fanoušci z řad veřejnosti zažít prestižní festival. Program „3 dny v Cannes“, v originále „3 jours à Cannes“, umožňuje nadšencům strávit tři dny v přímořském letovisku hned ve dvou termínech. První vlna proběhne od 13. do 15. května, druhá od 21. do 23. května. Podmínkami jsou věk mezi 18 až 28 lety a zaslání středně dlouhého textu v angličtině, či francouzštině, kde zájemce vyjádří svou vášeň pro kinematografii. Proces registrace je jednoduchý, veškeré podrobnosti naleznete na oficiálním webu festivalu.

Pozvánka poskytne přístup na filmy v hlavních kategoriích a do zázemí budovy Palais des Festivals, kam se nedostane veřejnost. Připraven je také speciální program v kině Les Arcades. Obecně platí, že premiéry z hlavní soutěže probíhají v sále Grand Theatre Lumière, kam je potřeba nepřenosná pozvánka. Vstup do ostatních sálů je jednodušší, držitel akreditace vyčká ve frontě a podle počtu volných míst je vpuštěn do sálu. Může se tak stát, že se ocitnete na promítání snímku, který přišel uvést protagonista nebo režisér.

Embed from Getty Images

Ať už je současná situace ohledně koronaviru jakákoliv, přípravy na 73. ročník mezinárodního festivalu v Cannes jsou v plném proudu. Momentálně je ve Francii přes 900 potvrzených případů, sedm z nich v regionu okolo Cannes. Francouzská vláda prodloužila platnost zákazu akcí s počtem účastníku nad 5000, ani to ale podle organizátorů festival neohrožuje. Největší sál má 2300 sedadel, na jenom místě ve stejnou chvíli tak není nikdy více než pět tisíc lidí.

Minulý rok organizátoři udělili více než 2800 třídenních akreditací, průměrný věk byl 22 let, téměř polovina účastníků přijela ze zahraničí a 78 % uvažovalo o práci ve filmovém průmyslu. Tisková konference, na které bude oznámen letošní program, je naplánována na 16. dubna. Festival se koná od 12. do 23. května 2020.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz