Za měsíc míří do kin snímek Zbožňovaný. Režie i scénáře se ujal Petr Kolečko, který se do povědomí diváků zapsal již díky scénářům k seriálům MOST!, Vinaři, Lajna a filmům Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka, Bajkeři, Přes prsty a další. Absolvent režie a dramaturgie na pražské DAMU odpovídal na dotazy, jak nápad na film vznikl, podle čeho vybíral jména postav, kým se nechal inspirovat a mnohé další.

Zbožňovaný
Zbožňovaný, FOTO: Bioscop

Jak vznikl nápad natočit film Zbožňovaný?

Ten film je částečně inspirovaný příběhem mého dědy, jeho osobností, aurou, kterou okolo sebe šířil. Už si nepamatuju, jak mě napadlo psát o dědovi, ale vím, že když jsem to volal mámě, tak řekla: Výborně, to je přece nejlepší materiál, a to jak v dobrým, tak ve zlým. Děda byl takový dvojlomný, byl v něčem dobrý, a v něčem úplně moc ne…

Jak se posunulo vaše vnímání režie od vašeho prvního filmu Přes prsty?

Musím říct, že režie filmu Přes prsty byla opravdu řešením z nouze. Tahle látka je ale hodně osobní, takže poté, co mi producent Igor Konyukov zavolal, že by to chtěl produkovat, jsem začal o režii stát. Že bych teď ale nějak víc inklinoval k režii, to ne. Tohle je spíš komorní film a navíc jsem si říkal, že vlastně nevím, kdo by to měl dělal. Je specifický, na jednu stranu je to komedie, na druhou stranu nejde za každou cenu po srsti.

Most byl taky inspirovaný vašimi rodinnými historkami, teď jste sáhl po dědečkovi, co tomu říkají vaši příbuzní?

U Zbožňovaného jsem konzultoval některé věci přímo s mámou, bratranec to ví… Asi to může někomu v rodině vadit, že se pere špinavý prádlo, ale myslím, že máma je spíš ráda, že se ten příběh, který známe, dostane ven. Ono se to stejně na tom malém městě, kde děda žil, tak trochu vědělo. Pracoval jako dětský doktor v Polici nad Metují, stejně, jako náš hrdina Zdeněk. A tam se to stejně všechno vědělo a jenom se dělalo, že se to neví, což je taková typická technika udržování maloměstského tajemství.

Film se jmenuje Zbožňovaný, protože hlavní hrdina je zbožňovaný svou manželkou, dcerou, vnučkou, přítelkyní… Koho máte vy jako zbožňovaného?

Asi svého otce. Ale my jsme volili tenhle název, protože je docela přesný. Na jednu stranu má ta postava nějaké kvality, je to strašně inteligentní muž, který zachraňuje děti, mluví spisovně, na všechno má nějakou odpověď, ale na druhou stranu některé jeho činy, jak to tak bývá, nejsou z hlediska rodinných hodnot úplně nejsprávnější. Bohužel i já něco z toho dědy v sobě mám, připadá mi, že jsem se taky dopustil pár přehmatů v životě…

Proč zrovna Jiří Bartoška?

Ta volba byla celkem jednoznačná. Uvažovali jsme jen chvíli o jednom zahraničním herci. Já jsem se s Jiřím vůbec neznal a trochu jsem se bál mu zavolat, věděl jsem, že se mu už moc točit nechce a přišlo mi to troufalé… Ale odhodlal jsem se, on chtěl, abych mu to poslal, že pak půjdeme na pivo, a docela se mu to líbilo. Druhou půlku jsem po diskuzi s ním a Ivanou Chýlkovou přepsal, takže mi s tím vlastně ještě pomohli. S Langošem jsme opravdu už blízcí kamarádi po tom všem, Petra ani Zuzana s tím pak taky už problém neměly, našli jsme ještě Martinu Czyžovou, která hraje mladou postavu vnučky, a bylo to.

Podle čeho jste vybíral postavám jména? Shodují se s těmi pravými?

Hlavní dva hrdinové se skutečně jmenují jako můj děda a babička. Já se s tím moc nepářu a dávám ta jména, jak to cítím.

Jiří je lékař, probíral jste s někým tu medicínskou stránku příběhu?

Hodně. Musím přiznat, že oproti jiným mým věcem je tohle hodně realistické, museli jsme si dát opravdu pozor a mít to správně, takže už když jsem psal scénář, tak jsem měl asistenta doktora, mého kamaráda, který pracuje jako lékař v Londýně, pak dalšího kamaráda z IKEMu a ještě neurologického poradce. Na natáčení jsme měli taky dva doktory.

Film v tuto chvíli dokončujete, je takový, jaký jste si ho představoval?

Myslím, že jo. Střihači Šimonu Hájkovi většinou nechávám dost volnou ruku, no, on je to spíš autoritářský typ střihače a má na to razantní názor. Ale tady se dost shodujeme a myslím, že je to to, co jsem chtěl. Uvidíme, co se stane, až se to srazí s obecenstvem.

Zbožňovaný
Zbožňovaný, FOTO: Bioscop
-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA