Málokterý český divák neviděl alespoň jeden film Zdeňka Svěráka, nezavadil o Divadlo Járy Cimrmana nebo si v dětství nebroukal některou z jeho líbivých a textově hravých písniček. Všestranný český génius, jeden ze stvořitelů neuznaného největšího Čecha, oblíbený komik, gentleman, držitel oscarové sošky za bravurního Kolju, muž milující smějící se obecenstvo slaví životní jubileum a my za redakci TV Guru přejeme všechno nejlepší!

Vystudovaný pedagog, který učitelováním strávil pouhé čtyři roky, než započal svou dráhu v Československém rozhlase. S trochou nadsázky se dá říct, že právě tahle práce dala vzniknout legendárnímu Járu Cimrmanovi, neboť v něm vysílal pořád známý jako Nealkoholická vinárna u Pavouka s Jiřím Šebánkem. Právě tady poprvé zaznělo jméno všestranného českého velikána. V rádiu se také potkal s Jaroslavem Uhlířem, se kterým později navázal více než úspěšnou spolupráci.

Začněme však popořadě. V roce 1967 bylo totiž založeno divadlo, věnované právě Járu Cimrmanovi. Svěrák pro něj připravil hru Akt, načež následovalo dalších třináct dnes už slavných, a troufám si rovněž tvrdit kultovních, her. Autorsky se na nich podílel Ladislav Smoljak. Humor, obsažený v jednotlivých představeních, jež se skládají z odborných seminářů a následných vystoupeních, je založen na obecném povědomí české historie, jazyka, či kultury, takže je určen spíše pozornějším divákům. Jednotliví aktéři si neváhají dělat srandu jeden z druhého, občas zapojí do děje i obecenstvo. Namátkou si vyjmenujme famózní Záskok, kde Svěrák herecky exceluje, Hospoda na Mýtince o člověku, který zdědí krčmu uprostřed lesů, nebo šílenou pohádku Dlouhý, široký a krátkozraký. Divadlo se drží na vrcholu popularity dodnes, o čem svědčí jednak každoroční vyprodané reprízy, touha nových herců připojit se k souboru, zlidovělé hlášky nebo ochotnické spolky, vypůjčující si náměty pro vlastní zpracování.

Neméně významná je Svěrákova filmová kariéra, ať už herecká či scenáristická. Marečku, podejte mi pero o partě postarších studentů, Na samotě u lesa o životě v přírodě, Jáchyme, hoď ho do stroje s nově objeveným Luďkem Sobotou, pohádka Ať žijí duchové! s oblíbenými písničkami a dětským obsazením či Kulový blesk o rychlém stěhování. Ve snímku Vrchní, prchni jsme pobaveně sledovali Josefa Abrháma v roli falešného číšníka, vydělávajícího si peníze za neoprávněné kasírování hostů, ale především si dodnes vyprávíme o stěračích, které stírají a klaksonech, které troubí. Ve Třech Veteránech skloubil atraktivní prostřední devatenáctého století spolu se svým originálním smyslem pro humor. Vesničko, má středisková byl film napsaný tak trochu z nouze, přesto se stal adeptem na Oscara. Nakonec však odcházel s prázdnou.

Obecná škola je pak zčásti autobiografickým filmem, mapujícím Svěrákovo dětství. Dějově mu předchází novější Po strništi bos. Největší slávu na kinematografickém poli, alespoň co se světového ohlasu týče, Svěrák získal se snímkem Kolja o ruském chlapci, kterého se musí ujmout postarší František Louka. Chlapce se snaží zpočátku spíše zbavit, ale nakonec se s ním sblíží a přijme ho za svého.

Zdeněk Svěrák se však nebál ani vážnějších snímků, ať už se bavíme o Tmavomodrém světě zabývající se československými letci za Druhé světové války nebo Vratných láhví, popisujících odmítnutí stáří bývalého učitele Tkalouna.

Spolu s Jaroslavem Uhlířem dlouho vedli televizní Hodinu zpěvu, natočili spoustu hravých, veselých i tesknících písniček, které si s chutí dopřávají jak děti, tak dospělí. Svěrák rovněž napsal několik knížek či povídek. Založil také Centrum Paraple a pomáhá lidem v nouzi.

Rozbor přínosu tohoto geniálního umělce pro libovolné odvětví české kultury by vydal na více než jeden článek, bohužel se však nemůžeme více rozepsat, a tak si musíme vystačit s krátkým souhrnem. Ještě jednou tedy přejeme všechno nejlepší a byli bychom rádi, kdyby nás pan Svěrák v nejbližší době ještě potěšil nějakým humorným filmem, které máme tolik v oblibě.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZDROJ:Wikipedie.cz
Patrik Strohbach
Filmový nadšenec, nekritický obdivovatel westernů, miláček seriálů, vášnivý čtenář a zapálený autor všemožných příběhů. Umění je mým hobby, životní cestou, směrem i filozofií. Kromě toho se věnuju fotbalu, občas si jdu zaběhat nebo si zajdu na dobrou večeři.