Neexistuje moc seriálů, které by se mohly v současné době vyrovnat popularitou a sledovaností fantasy seriálu založeném na díle autora jménem George R. R. Martin. Jak už název článku prozradil, tak je samozřejmě řeč o legendárním seriálu Game of Thrones, jehož finální série se velmi rychle blíží. A právě proto si myslím, že je dobrý nápad se zpětně podívat na všechny předchozí série a vybrat z nich ty nejlepší epizody. (POZOR! Článek obsahuje spoilery.)

9. Winter is Coming (S01E01)

Zdroj: HBO

Pilotní epizoda, která to všechno začala, a která také splnila všechno, co by první epizoda jakéhokoliv seriálu splnit měla. Byli jsme seznámeni s hlavními postavami a jejich povahami, tajemstvími a vzájemnými vztahy. Zjistili jsme, že Jon Snow je bastard. Bylo nám ukázáno, že Cersei má poměr se svým bratrem Jaimem. A navíc jsme měli možnost v úvodní scéně vidět bíle chodce ještě před tím, než jsme vůbec věděli, co jsou zač a že budou tak velkou součástí ústředního konfliktu.

8. The mountain and the Viper (S04E08)

Zdroj: HBO

Je mnoho věcí, které v této epizodě stojí za zmínku. Jako například ten moment, kdy se Daenerys dozví o tom, že Jorah zradil její důvěru. Nebo ten fakt, že Sansa začala konečně být aspoň trochu sebevědomá. Avšak ta scéna, o které tehdy všichni mluvili, byl souboj mezi Gregorem Clegane a Oberynem Martell, který skončil velmi nečekaně. Oberyn dokázal svého protivníka pokořit, avšak místo toho, aby jej dorazil, tak se pustil do monologu, což se mu stal osudným.

7. Baelor (S01E09)

Zdroj: HBO

Pilotní epizodou to sice všechno začalo, ale byla to až tato epizoda, která dala do pohybu v podstatě všechny události následujících sérií. Je to zatraceně dobrá epizoda, ve které Joffrey odhalil svou pravou tvář, když v jedné z nejvíce šokujících scén celého seriálu nechal popravit ctihodného Neda i přes to, že udělal vše, co po něm král žádal, aby mu byla udělena milost. A zároveň to divákům dalo jasně najevo jeden fakt: Ve světě GoT nikdo není v bezpečí.

6. The Winds of Winter (S06E10)

Zdroj: HBO

Finále šesté série přineslo divákům to, na co mnozí z nich dychtivě čekali. Královna Daenerys konečně shromáždila svou armádu a vyplula, spolu se svými třemi draky poletujícími nad ohromnou flotilou, vstříc Westerosu. Avšak to není zdaleka vše, co bylo na tomto finále úžasné. Protože v té samé epizodě byl Jon Snow jmenován králem Severu, zatímco Cersei nechala vyhodit do povětří své nepřátele za opravdu skvělého hudebního doprovodu.

5. The Door (S06E05)

Zdroj: HBO

Myslím si, že je všem jasné, čím je tato epizoda významná. A pokud ne, tak přiložený obrázek vám snad napoví. Ale jestli ani to nepomohlo, tak mi dovolte, abych vám osvěžil paměť. Bran Stark a Meera Reed musí utéct hordě nemrtvých, s čímž jim nebohý Hodor pomůže tak, že podrží dveře dost dlouho na to, aby je zachránil, což ho stálo jeho vlastní život. Odpočívej v pokoji, ty poslušný hromotluku.

4. The Spoils of War (S07E04)

Zdroj: HBO

A nyní tady máme epizodu, která obsahuje jednu z vizuálně nejlepších bitev z celého seriálu. Daenerys na hřbetě draka vede svou armádu Dothraki proti vojskům, kterým velel sám Jaime Lannister, a absolutně je zdecimuje. Každý divák musí uznat, že vidět jednoho z draků konečně pořádně v akci v plnohodnotném boji bylo opravdu skvělé.

3. The Rains of Castamere (S03E09)

Zdroj: HBO

Smrt Neda Starka fanoušky seriálu naučila, že ve světě Game of Thrones může kdykoliv umřít jakákoliv postava. Ale i tak si myslím, že to nikoho z nich nepřipravilo na devátou epizodu třetí série, ve které došlo k takzvané „rudé svatbě“. Byl to masakr, při kterém zemřeli mimo jiné i Robb Stark a jeho matka Catelyn. Myslím si, že neexistuje žádný divák, kterého těch posledních pár minut této epizody nešokovalo. Pokud samozřejmě nepočítáme lidi, kteří četli knihy.

2. Blackwater (S02E09)

Zdroj: HBO

A máme tady další epizodu se zatraceně dobrou bitvou, ve které se Tyrion ukázal jako schopný velitel, protože se mu šikovně podařilo odrazit útok armády Stannise, který usiloval o získání železného trůnu. A ke konci epizody také můžeme vidět Cersei, jak málem otráví svého syna jen proto, aby náhodou nepadl do rukou jejich nepříteli. Abych to shrnul jednou větou: Blackwater je hodně napínavá epizoda.

1. Hardhome (S05E09)

Zdroj: HBO

Pátá série možná nepatří mezi ty nejlepší série, ale její devátá epizoda si rozhodně zaslouží ohromnou chválu, protože posledních dvacet minut je prostě úžasných. Jon Snow riskuje svůj život, aby zachránil stovky dalších před ohromnou armádou nemrtvých, v jejímž čele je samotný Král noci, který prchajícím přeživším velmi rád ukáže svou magickou moc. A tak vznikla jedna z mých nejoblíbenějších scén z celého seriálu.

 

Také stojí za zmínku: The Lion and the Rose (S04E02), Battle of the Bastards (S06E09), The Children (S04E10), The Dragon and the Wolf (S07E07), Home (S06E02), The Bair and the Maiden Fair (S03E07)