Oceňovaný korejský režisér Kim Ki-Duk zemřel ve věku 59 let v Lotyšsku na komplikace spojené s koronavirem. Informoval o tom lotyšský zpravodajský server Delfi a zprávu potvrdila i Kim Ki-dukova rodina.
Filmař prý přicestoval do Lotyšska 20. listopadu, ale začátkem prosince se neobjevil na jedné ze sjednaných schůzek. Jeho přátelé tak po něm začali pátrat po nemocnicích v celém Lotyšsku, v noci na pátek však zemřel.
Kim Ki-Duk se narodil 20. 12. 1960 v Jižní Koreji. Ke své filmařské kariéře se však musel propracovat – nejdříve totiž studoval zemědělskou školu, poté pracoval v továrnách, sloužil u námořní pěchoty a dále strávil dva roky v kostele pro zrakově postižené a přemýšlel, že se stane knězem. V rámci filmového řemesla byl samouk.
Pro jeho nadšení z filmů byl klíčový pobyt v Paříži, kde se živil prodáváním svých obrazů a poprvé zde ve svém životě navštívil kino, kde ho zaujaly filmy Mlčení jehňátek a Milenci z Pont-Neuf. Po návratu do Koreje začal psát své první scénáře, které posílal do místních soutěží – umístil se na předních příčkách třeba v rámci soutěže Vzdělávacího institutu pro scenáristiku a Korejské filmové rady.
Svůj režisérský debut si odbyl filmem Krokodýl (1996), který pojednává o muži žijícím v Soulu, co se snaží zachránit ženu pokoušející se o sebevraždu. Snímek byl slibným začátkem Kimovy kariéry – byl promítán na mezinárodním filmovém festivalu v Pusanu.
Mezi Kim Ki-Dukovy nejúspěšnější filmy patří třeba poetické drama Jaro, léto, podzim, zima… a jaro, romantické krimi drama 3-iron, válečné drama Adresát neznámý, drama o rybáři Jako ryba v síti, drama o prostitutkách Ptačí klec, filozoficky laděný romantický Čas a poetický thriller z prostředí rybářů Ostrov. Jeho filmy se promítaly na festivalu v Karlových Varech i na Benátském filmovém festivalu. Snímek Pieta se stal prvním jihokorejským snímkem, který byl oceněn na třech mezinárodních festivalech: v Benátkách, Berlíně a Cannes.
Jeho filmy jsou charakteristické tím, že se v něm objevují postavy, které mluví málo nebo vůbec. Ve filmech zkoumá následky našich rozhodnutí a činů.