Světoznámý teoretický fyzik a kosmolog Stephen Hawking zemřel ve věku 76 let dnes ráno v  Cambridge. Informovala o tom jeho rodina. Vědec proslul zejména svým výzkumem černých děr a relativity. 

V roce 1963 mu byla diagnostikována amyotrofická laterální skleróza, který napadá nervový systém a vede až k celkovému ochrnutí těla. Mladý Hawking byl odsouzen k životu na vozíčku a později mohl s okolím komunikovat jen díky hlasovému syntetizátoru. Ačkoliv mu lékaři předpovídali zhruba 2 roky života, dožil se vědec úctyhodného věku.

Zdroj: usatoday.com

Životní příběh Stephena Hawkinga a vztah s jeho první ženou Jane Wilde se stal námětem pro film Teorie všeho (2014). Herec Eddie Redmayne v roli hlavního hrdiny získal oscara za nejlepší herecký výkon. Sám Stephen Hawking se objevil v několika seriálech a dokumentech, jako například Star Trek, Simpsonovi, Teorie velkého třesku, Futurama.

Zdroj: twitter.com

Se Stephenem Hawkingem se na sociálních sítích rozloučil nespočet známých osobností. Mezi nimi například herci z Teorie velkého třesku: „Bylo nám ctí mít vás v Teorii velkého třesku. Děkujeme, že jste inspiroval nás i celý svět.“  Svůj vzkaz napsal také herec, který Hawkinga ztvárnil ve zmiňovaném filmu z roku 2014 Eddie Redmayne: „Svět přišel o překrásnou mysl, úžasného vědce a nejveselejšího člověka, jakého jsem kdy měl tu čest poznat.“

Mezi další známé osobnosti postující své vzkazy na twitteru patří například Katy Perry, Al Jean, Foo Fighters a mnozí další.

 

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz