Česká divadelní a filmová herečka Valérie Kaplanová (†81) si získala přízeň filmového publika až ve svém stáří. V mládí byla tato kráska s výraznými rysy a uhrančivým pohledem k vidění spíše jen na divadelních prknech. Pro film byla objevena až po padesátce, i tak na svou slávu ještě pár let čekala. Čarodějnice, babky, zákeřné ženy i smrtky, to jsou role, které díky své až vychrtlé postavě, vrásčitému obličeji a pichlavým očím, na stará kolena dostávala a ona se jim nebránila. Za každou roli byla vděčná a zhostila se jí v plném nasazení.

Herečka, která se narodila před 104 lety, se nejvíce proslavila jako „Tutovka“, smrtka z pohádky Honza málem králem a samozřejmě jako trochu bláznivá babička z komedie Slunce, seno.

Posted by Filmové procházky on Sunday, September 12, 2021

I když se narodila v Hlinsku, dětství strávila ve Vídni díky otci, který byl zástupcem obuvnické firmy. Když jí bylo 13, přestěhovala se s rodinou do Prahy. Poprvé si také vyzkoušela, jaké to je, stát na jevišti. I přes touhu po divadle se na přání svého otce vyučila sekretářkou. Ihned po ukončení školy se však vrátila k divadlu a začala svou vášeň pro herectví rozvíjet v divadelním spolku Živé jeviště. Současně však dál pracovala jako sekretářka. O pár let později poprvé vystoupila na jevišti Městského divadla na Vinohradech ve scénickém pásmu Úkazy našich dějin. Po druhé světové válce se stala profesionální herečkou a v Liberci v Zemském divadle odstartovala svoji hereckou kariéru.

Před kamerou se postavila poprvé v krátkometrážním dokumentárním snímku Pionýr z roku 1951. Do povědomí publika se zapsala až v roce 1976 jako stará kmotra s kosou v Honza málem králem. Pohádkový souboj mezi ní a Honzou, v podání Jiřího Korna, málem dopadl velmi špatně. Oba se totiž do filmové scény tak vcítili, že si ze zápasu herečka odnesla odřeniny a také dvě zlomená žebra. Mimo již zmíněné její slavné role, ještě vzpomeňme například na postavu průvodkyně v Jára Cimrman ležící, spící, babizny v Kočičí princ či babičky v komedii Tchán. Zahrála si i v několik filmech a seriálech zahraniční produkce. Její poslední filmová role byla babička Filoména v pohádce Šmankote, babičko čaruj! z roku 1998.

Přezdívku „babka Tutovka“ získala díky svému propagování soutěžního pořadu Tutovka z roku 1992. V jednom rozhovoru uvedla: „Nikdy bych nevěřila, že Tutovka vyvolá takový poprask. Vždyť já pomalu nemohla ani do krámu pro chleba. Každý na mě volal Bábo Tutovko! Chtěli po mně, ať to nějak zařídím, že se o výhru podělíme. Pro všechny jsem prostě byla Bába Tutovka.“ O dva roky později dokonce moderovala hudební pořad Eso, namísto Terezy Pergnerové.

Taky dnes je tu pro vás 9-10 Procházka pamětí.Vracíme vzpomínky na 90.léta a dnes se ptáme, ve kterém roce zažívá…

Posted by Radio Haná on Thursday, August 8, 2019

Ke své nejslavnější roli ve Slunce, seno režiséra Zdeňka Trošky přišla vlastně díky nešťastné souhře okolností. Původní představitelka babičky Škopkové, kterou hrála v Slunce, seno, jahody Erna Červená, totiž zemřela. Zajímavostí je, že zemřela 12. září, v den, kdy se Kaplanová narodila. Produkce tak hledala rychle náhradu. Z konkurzu vybrali pět finalistek a mezi nimi excelovala právě Valérie Kaplanová. „Valerie byla úžasná baba. Když si vyjmula umělý chrup a rozpustila dlouhé šedivé vlasy, byla od paní Červené k nerozeznání,“ uvedl v jednom rozhovoru Zdeněk Troška.

Zemřela 12. května 1999 v Pardubicích ve věku 81 let.

Posted by Filmové procházky on Sunday, September 12, 2021

Zdroje informací: csfd.cz, wikipedia.org, fdb.cz, krajskelisty.cz

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA