V úterý 7. července byl v rámci přehlídky TADY VARY ve vybraných kinech uveden film režisérky Alice Winocour Proxima. 30. července pak díky labelu KVIFF Distribution vstoupí do kin po celé ČR. V příběhu o astronautce, která se chystá na roční pobyt na oběžné dráze, zatímco pečuje o svou milovanou sedmiletou dceru, září v hlavní roli Eva Green.

Jedna z nejpopulárnějších hereček současnosti podstoupila kvůli filmu náročnou fyzickou přípravu ve skutečných astronautských výcvikových střediscích. Řada kritiků teď v souvislosti s filmem hovoří o nejlepším výkonu její kariéry.

Eva Green, FOTO: Aerofilms

Snímek Proxima má navzdory netradičnímu prostředí, ve kterém se odehrává, univerzální téma – hledání rovnováhy mezi osobními sny a rodičovskou láskou. „Proxima je věrohodným, dojemným a navýsost lidským a moderním příběhem, který ukazuje vnitřní zmatek ženy rozpolcené mezi nadšením pro práci astronautky a láskou k dceři. Toto napětí a vnitřní konflikt mě naprosto uchvátily,“ nechala se slyšet Green.

V rámci příprav na svou roli absolvovala kromě fyzického tréninku řadu setkání s astronautkami z Evropské kosmické agentury. „Astronauti jsou výjimeční lidé, superhrdinové. Jejich sebeobětování a neutuchající překonávání vlastních hranic ve mně zanechalo hluboký dojem,“ dodává.

Čerstvě čtyřicetiletá Eva Green debutovala u filmu v roce 2003 ve Snílcích Bernarda Bertolucciho. V roce 2005 ji režisér Ridley Scott obsadil do snímku Království nebeské – zásadní průlom v její kariéře pak nastal o rok později, kdy zazářila po boku Daniela Craiga v bondovce Casino Royal. Za tuto roli byla oceněna cenou BAFTA pro vycházející hvězdu. Green je známá pečlivým výběrem svých rolí – za svou sedmnáctiletou kariéru se objevila jak v mezinárodně úspěšných blockbusterech (300: Vzestup říše, Zlatý kompas), tak v ceněných artových snímcích (Perfect Sense, Lůno). Její výkon ve filmu Proxima označuje řada kritiků za vůbec nejlepší v její kariéře. „Evu jsem si pro roli Sarah vybrala, protože na mě působí tak trochu jako z jiné galaxie. Má v sobě grácii a jinakost. Zároveň hraje velmi fyzicky. Mám ráda, když se herci umějí vyjadřovat pomocí svých těl a pohybů – a v tom byla Eva vynikající,“ říká režisérka a scenáristka filmu Alice Winocour.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz