Populární kreslíř Tomáš Břínek alias TMBK reaguje svými satirickými kolážemi na aktuální dění v naší společnosti a téměř vždy se mu podaří vystihnout téma, které baví podstatnou část národa. V uplynulém týdnu se mimo jiné vyřádil na překvapivé zprávě, že televize Nova hodlá příští rok ukončit natáčení seriálu Ordinace v růžové zahradě, vysílaného patnáct let.

TMBK si konec Ordinace vychutnal v parodii na pohovor, odehrávající se na personálním oddělení, kde tři členové komise zpovídají uchazeče o místo lékaře. Ten se chlubí, že v medicíně má již patnáct let praxe. Na otázku, kde pracoval, uvede: „V Ordinaci v růžové zahradě.“ Jakkoliv jde o další várku autorova drsného humoru, je docela možné, že se něco podobného může brzy odehrávat i ve skutečnosti.

Jak je totiž známo, české nemocnice zápasí s tak vážným nedostatkem personálu, že na výpomoc nabírají kohokoliv, kdo o to projeví zájem. Ostatně, některé herečky, které jsou delší dobu bez práce a původně vystudovaly zdravotnickou školu, už se ke své původní profesi vrátily. Šanci uspět by jistě dostaly i herecké hvězdy tohoto seriálu, které, jak samy přiznávají, se již díky mnohaletému působení v kamenické nemocnici mnohému naučily. A jistě si lze představit, jakou radost by z jejich přítomnosti měl nezanedbatelný počet pacientů. Třeba když by je ošetřoval samotný doktor Čestmír Mázl nebo vzorná lékařka Zdena Suchá.

Konec slátaniny?

Každopádně však zpráva o údajném konci Ordinace vyvolala zcela protichůdné reakce. Jedni konec této „slátaniny“ vítají a patří mezi ně i lékaři a další zdravotníci, jejichž pověst poškozovali někteří protagonisté. Ať už šlo o neschopné, zkorumpované či záletné doktory, závislé na drogách a alkoholu, hloupé a zlé sestry nebo personál, plný podvodníků a zlodějíčků. To, že se u televizních fajnšmekrů tato „mýdlová opera“ rozhodně netěší dobré pověsti, nejlépe dokazuje server Česko-slovenské filmové a televizní databáze, kde ho drtivá většina diskutujících považuje za naprostý odpad, případně snůšku hovadin a získal pouhých třináct procent.

Druhá polovina národa je naopak zdrcena a podepisuje petici, aby natáčení seriálu pokračovalo. Některé diváky přitom ale vůbec nedojímá nářek herců, pro něž se stalo pravidelné účinkování v Ordinaci skutečným zlatým dolem. Když si například v médiích postěžoval herec Petr Rychlý, že mu odpadá jedna práce za druhou, se zlou se potázal. Podobně dopadl i Jan Čenský, jenž se před pár dny svěřil s obavami, že nebude mít z čeho platit hypotéku.

Víc než trapné

O pravděpodobném konci Ordinace je však již nejspíše rozhodnuto, především proto, že její sledovanost setrvale klesá a není schopna překročit kýženou milionovou hranici. Obzvláště, když konkurenční seriál televize Prima „Slunečná“, zacílený na stejné publikum, dokáže ve stejné vysílacím čase nalákat o stovky tisíc diváků více. Vedení Novy jistě netěší ani nezanedbatelný počet negativních ohlasů.

Samotní fanoušci tohoto seriálu v poslední době dávají najevo svoje znechucení, například z pokračování osudů rodiny Švarcových, kam byla coby vrchol alotrií Bobo Švarce a jeho ženy Heluš připsaná dějová linka „náhodou“ se objeveného Bobova bratra romského původu: „Už nás nebaví rod Švarců, už je zrušte, Ordinace nestojí za nic,“ vzkazují diváci autorům nebo si stěžují: „Víc než vtipné mi to připadá trapné!“ A někteří se cítí dokonce uražení, tím, co jim autoři předhazují: „Chudák ten, kdo to píše. Myslí si, že český národ jsou úplný trumpety?“

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz