Ach, ten Harry Potter! Celý ten svět magie a úžasu, máslového ležáku a čokoládových žabek. Ano, svět Harryho Pottera vypadá jako takové nádherné místo – dokud nad tím opravdu nepřemýšlíte. Stejně jako spousta dalších populárních rodinných filmů i série Harryho Pottera obsahuje celou řadu prvků, které snadno projdou u dětského publika, zatímco ostatní přemýšlejí, zda skutečně viděli, co si mysleli, že viděli.

Tato série měla být původně napsaná pouze pro děti, ale časem se zrušilo věkové omezení, aby měla své kouzlo i pro ostatní generace. Ačkoli někteří mladší čtenáři a diváci mohou být plně okouzleni příběhem, dospělí fanoušci to mají mnohem těžší, protože nemůžou ignorovat některé jeho podivné detaily. Od zvláštních jmen až po pobuřující volby, které činí jednotlivé postavy. V článku si představíme některé aspekty z Harryho Pottera, které vyvolají zcela nový pohled u dospělého publika.

1Všichni jsou naprosto v pořádku s otroctvím 

looper.com

Domácí skřítci patří k jedním z nejvíce znepokojujících částí. Dobby, Krátura a další skřítci se svýma velkýma očima jsou zotročeni čarodějnickými rodinami, aby jim sloužili. Jak je ale možné, že někdo, kdo ovládá všechna kouzla, potřebuje sluhu? Vždyť i v rodině Weasleyových vidíme, že nádobí se pomocí kouzla samo umyje, svetr uplete, nebo Brumbál kouzlem uklidí celý pokoj a to pouhým mávnutím hůlky. Ale jak víme, rodiny jako jsou  Malfoyovi a i Blackovi své sluhy mají. Až nakonec Hermiona se ozve, že tohle zotročování není v pořádku a založí dokonce klub na podporu skřítků.

2Albus Brumbál je Machiavellianský sociopat

looper.com

Brumbál by mohl být nejvíce respektovaným ředitelem v historii Bradavic, navíc se snaží hrát „otce“ Harrymu v období jeho života, ve kterém potřebuje morální a magické vedení. Nicméně ani toto neznamená, že jeho postava neměla chybu, nebo vlastně dvě.

Jak na konci zjistíme, Brumbál od samého začátku věděl, že Harrymu je souzeno zemřít rukou lorda Voldemorta. Je to prostě součást jeho osudu a proroctví, které sděluje, že takto konečně Pán zla zemře. Takže Brumbál nemá jinou možnost, než vést toto dítě k tomu, aby se stalo nejlepším čarodějem v boji, a také v jeho sebeobětování.

To je všechno myšleno dobře (i když je to ponuré), ale to neznamená, že musí každý rok poslat chudáka chlapce do vážného nebezpečí, jako to dělá v každém novém školním roce. A to včetně náboru „nebezpečných“ profesorů, jako je Remus Lupin. Je to všechno pěkně kruté, když o tom přemýšlíte.

3Připravit a použít lektvar lásky není žádný problém

looper.com

Ve světě mudlů (tedy nás, co neumíme čarovat), je trestné přidávat cokoliv lidem do jídla/pití a ještě tím ovlivnit jejich svobodnou vůli. V říši kouzel se ale zdá, že uvařit lektvar lásky a následně jej použít není žádný problém. Přitom se jedná o zbavení se svobodné vůle rozhodnout, zda druhého bude či nebude dotyčná osoba milovat. Jak takový lektvar dokáže ovlivnit mozek si zažil Ron Weasley. A jeho bratři – dvojčata Fred a George Weasleyovi dokonce prodávají jen tak na poličce ve svém krámku v Příčné ulici vystavené lektvary lásky… V podstatě se ale jedná o volně prodejnou drogu.

4Škola v Bradavicích jako bezpečné místo?

looper.com

Rodiče svěřují své děti školám v domnění, že se jedná o bezpečné místo, kde se děti mohou vzdělávat. A pak jsou tu Bradavice… Může vás rozdrtit troll, poranit hippogriff nebo sníst obří pavouk – to byly „nehody“. Ale škola v Bradavicích ohrožení studentů posunula ještě o level výše a to tím, že zahájila Turnaj Tří Kouzelníků, kde děti používají jako živou návnadu pro draky a mořské panny. Co si tak dospělí asi pomysleli při těchto scénách?

5Bradavice a jejich kontrola nad svými učiteli?

looper.com

Vlkodlaci. Zabijáci. Neschopní blázni. Ne, nemluvíme zde o Smrtijedech ale o učitelích v Bradavicích. Říkáte si, že by bylo určitě správné držet tyto nebezpečné jedince od studentů, ale Brumbál a školní rada dělají přesně pravý opak. Provádí jeden šílený nábor za druhým, aby zaplnili prázdná učitelská místa. Co více si pro své děti ve škole přát?

6Lidé nevyužívali správně svůj talent a kouzelnické pomůcky

looper.com

I přes pečlivost J.K. Rowlingové existovaly některé aspekty příběhů, které jsou při zpětném pohledu do značné míry frustrující. Snape měl například schopnost proniknout druhým do mysli, ale nenapadlo jej použít ho k tomu, aby zjistil, že Bartemius Skrk Jr. užíval Mnoholičný lektvar k přeměně v Alastora Moodyho v Ohnivém poháru (tím následně došlo ke smrti Cedrica Diggoryho).

Hermionin Obraceč času mohl být použit k mnohem důležitějším věcem, než jen ke zvládnutí školní docházky a následné záchraně hippogriffa před popravou. Harry jej mohl například použít v boji s Voldemortem. Místo toho všechny tyto prvky prostě přišly vniveč a děj ovlivnily jen bezvýrazně během triviálních okamžiků. A nezapomeňme jak „obyčejně“ Brumbál daroval Harrymu jednu ze tří Relikvií smrti – neviditelný plášť. A to dlouho předtím, než mohl Harry ocenit jeho skutečnou hodnotu.

7Weasleyova dvojčata a Pobertův plánek

looper.com

Když byl Harry ve 3. ročníku (Harry Potter a vězeň z Azkabanu), Peter Pettigrew byl naživu a dobře viditelný na Pobertově plánku, kterou Fred a George Weasleyovi vlastnili, než ji dali Harrymu. Jako Ronův „mazlíček“ krysa Prašivka byl Pettigrew až do odhalení 14 let. Ale kdyby byl viditelný na mapě, jak je možné že jej dvojčata Fred a George neviděli?

8Ufňukaná Uršula jako zvrhlý duch 

looper.com

Osud Uršuly jistě není záviděníhodný. Když se bazilišek dostal z Tajemné komnaty a začal se volně pohybovat po hradě, přičemž proměňoval studenty v v kámen, Hermiona, Colin a další měli zcela náhodně štěstí. Na rozdíl od Uršuly, která mu pohlédla přímo do očí na dívčích záchodech, kde je i vstup do tajemné komnaty, a proto zemřela. To ale nemá souvislost s tím, aby pořád vzlykala. Znamená to nejspíš, že ufňukaná byla již dříve, proto neměla přátele a schovávala se v koupelně. Co ale do sérií pro děti a mladistvé moc nepatří je to, co předvedla v koupelně prefektů, kde se Harry snažil rozluštit tajemství dračího vejce. 

9Harry Potter byl docela promiskuitní

looper.com

Ať už to, že si Harry začal s Ronovou sestrou Ginny, bylo v rozporu s nějakým „bráchovským kodexem“ či nikoliv, byl ještě pořádným ignorantem, když se rozhodl vyjet po Cho Chang ve Fénixově řádu. Cho byla ve vztahu s CedriKem Diggorym v Ohnivém poháru a po jeho smrti se totálně zhroutila. Místo toho, aby své kamarádce, která ztratila přítele, jehož tělo Harry doslova držel v náručí když umíral, dal čas na truchlení, nenapadlo ho nic lepšího, než ji svádět. Jistě, měla k Harrymu nějaké city, ale ten polibek se neměl stát, ne tak brzy. Nakonec se mu to stejně nelíbilo kvůli všem těm slzám, které Cho kvůli jejímu ztracenému příteli ronila.

10Všude samé sexuální narážky

looper.com

Série Harry Potter byla velice oblíbená mezi dětmi, proto může být překvapením, že některé aspekty knih vypadají po přezkoumání trochu pornograficky. Na začátek, je tu kouzlo „engorgio“, zvětšovací kouzlo, které zdá se vysvětluje, jak mohl Hagridův otec oplodnit obryni.

Pak je tu ten fakt, že se jedná o dospívající studenty, kteří neprošli žádnými hodinami sexuální výchovy. Například koncepce Nymphadory Tonksové, která si v sedmém díle vzala Remuse Lupina a mají spolu syna Teddyho, tím dala jejímu sugestivnímu křestnímu jménu ještě větší význam. Rowlingová říká, že v příběhu rozhodně nechtěla povzbudit těhotenství dospívajících, ale díky easter eggu z Vězně z Azkabanu, který ukázal na Pobertově plánku stopy dvou studentů provádějících „pořádnou magii“, si nemůžeme být úplně jistí.