10 věcí, které máte právě teď doma a nemůžete kvůli nim zhubnout. Číslem 8 se Češi cpou denně
Možná máte pocit, že děláte všechno správně, jíte zdravě, zařadili jste pohyb, ale číslo na váze se nepohne ani o gram. Co když ale existuje několik maličkostí, které jsou nenápadné, ale vašemu hubnutí brání? Není to genetika, ale věci přímo u vás doma. A speciálně jednu věc používá většina populace, přitom vůbec netuší, jaký má vliv na jejich váhu.
Je dost pravděpodobné, že alespoň s jedním bodem se ztotožníte.
Nejsou vidět, ale jsou tu
Obezita a nadváha postihuje podle Světové zdravotnické organizace více než 1,9 miliardy dospělých na celém světě. V České republice trpí nadváhou zhruba 60 % dospělých, z toho každý pátý člověk je obézní. Přestože je mezi lidmi rozšířeno, že za obezitu nebo nadváhu může genetika, odborníci upozorňují na nenápadné sabotéry hubnutí. A mnohé z nich má většina z nás doma ve spíži nebo je dělají na pravidelné bázi.
Podle doktorky Elissy Epel je právě prostředí, ve kterém trávíme čas, často to hlavní: „Změny prostředí mohou být účinnější než samotné diety. Pokud vás doma stále láká jídlo, je těžké udržet si kontrolu nad příjmem kalorií.“.

1. Sladké nápoje v lednici
Perlivá kola je často démonizovaná kvůli obsahu cukru. Což je samozřejmě pravda, ale pokud si myslíte, že když jí nahradíte ochucenou minerálkou nebo džusem, tak jste na to vyzráli, mýlíte se. Slazené nápoje, včetně džusů, které jsou přece z ovoce, obsahují obrovské množství jednoduchých cukrů. Jedna sklenička pomerančového džusu k snídani může mít klidně energii jako dva rohlíky, a přitom vás nijak nezasytí. Samozřejmě jednou za čas se nic neděje, ale pokud je konzumujete pravidelně, škodíte svým zubům, zvyšujete riziko cukrovky a samozřejmě přibíráte na váze.
2. Příloha nepřítel
Rovnou si vyjasněme, že sacharidy nejsou nepřítel. Vlastně žádná potravina, neexistuje totiž zdravá a nezdravá potravina, ale zdravé a nezdravé množství. Když už ale z příloh chcete dostat to nejlepší zvolte celozrnnou variantu pečiva i těstovin. Tyto potraviny mají nižší glykemický index, jinak řečeno tráví se pomaleji a nemají takový vliv na cukr v krvi. Proto po nich nemáte tak brzo hlad ani chutě. Celozrnné varianty obsahují také více vlákniny, což je dobré pro vaše trávení a zažívání.
3. Neškodné pochutiny
Jak jsme zmínili, nejde jen o to, co jíme, ale i o to, kolik toho sníme. Nejlepší variantou je samozřejmě vařit si vlastní jídlo než jíst zpracované polotovary. Jak pro tělo, tak i pro vaše pokusy o hubnutí. Všechno je to o množství, pokud se budete krmit pouze brambůrkami, i na nich zhubnete, pokud jich přijmete méně, než vydáte pohybem a činnostmi během dne. Potraviny jako brambůrky nebo tyčinky často kombinují tuk a sůl, což vyvolává větší chuť na ně. Je ale snadné o snědeném množství ztratit přehled. Takže opět, jednou za čas v pořádku, ale na pravidelné bázi vám spíše škodí.
4. Velké talíře a porce
Na velikosti záleží, minimálně když jde o talíře. Experimenty prokázaly, že lidé, kteří jedí z větších talířů, si automaticky nabírají větší porce a snědí tak více jídla, aniž by si to uvědomovali. To platí i o miskách, lžících nebo sklenicích. Pokud se snažíte zhubnout, velikostně menší nádobí vám může dost pomoci.
5. Tu kečup, tu majonéza
Uděláte si lehkou večeři v podobě salátu. Ten může být kaloricky zanedbatelný, ale také se dokáže vyrovnat porci smaženého fastfoodu. Pokud si ho rádi propláchnete dávkou olivového oleje, nebo ho rádi promícháte s majonézou, podstata lehkého jídla je pryč. Právě nenápadné přílohy a ochucovadla často nedokážeme odhadnout. Řeknete si troška oleje nic neudělá. No sama o sobě ne, ale k tomu je v salátu slanina, nebo tučný sýr, a to už je jiná písnička. Takže dresink ano, ale s mírou.

6. „Zdravé“ snacky
Přešli jste na hubnutí a všude jste se dočetli, že oříšky, nebo například sušené ovoce jsou skvělá zdravá svačinka. To je sice pravda, ale zase jsme u toho množství. Pokud si k svačině dáte bílý jogurt s hrstkou oříšků nebo sušeného ovoce, směle do toho. Pokud si ale u televize rozbalíte celé balení, právě jste do sebe dostali kalorickou bombu. Oříšky jsou vlastně z většiny tvořeny tukem a sušené ovoce je zase plné cukru. A zase naše oblíbené množství. Svačina je to skvělá, ale přiměřeně.
7. Nedostatek spánku a stres
Možná byste to neřekli, ale špatný spánek může mít na vaši váhu zásadní vliv. Lidé, kteří spí méně než 6 hodin denně, mají vyšší hladinu hormonu ghrelinu (ten je zodpovědný za chuť k jídlu) a nižší hladinu leptinu (který ovlivňuje pocit sytosti). Proto pak můžete mít větší pocit hladu a častější chutě. Takže kvalitní spánek je stejně důležitý jako výběr potravin.
8. Horký životabudič
Tady se možná najdeme všichni. Káva je něco, co si většina z nás dopřeje každý den. Samotná černá káva sice hubnutí nebrání, ale tady pozor na množství kofeinu za den. Ale její dochucená varianta? Namíchaná káva z pytlíku, latté s třemi druhy sirupů a šlehačkou na vrch anebo prostě jen ranní káva se třemi kostkami cukru, to všechno v sobě skrývá obrovské množství kalorií, které vás na hubnoucí cestě vrací zpět. Opět jedou za čas je to v pořádku, ale každý den si dát spíše cukr s kávou než naopak, to vám rozhodně nepomůže. Zkuste se slazení zbavit postupně. První měsíc si slaďte o jednu kostku méně. Další měsíc zase jednu odeberte a uvidíte, že vám to vlastně ani nechybí.
9. Cukr a sladidla
Dočetli jste se, že cukr je zabiják a musíte ho nahradit. To klidně můžete, ale často zůstanete tam, kde jste začali. Když totiž začnete používat místo cukru třeba stévii, nebo agávový sirup, množství cukrů je podobné. Tyto alternativy sice nejsou rafinované, ale chovají se podobně. A naopak přírodní sladidla jako xylitol, nebo erythritol mají o dost nižší sladivost, a tím pádem vám provětrají peněženku. Takže cukru se bát nemusíte, jen zase přiměřeně.
10. Polotovary a mražené hotovky
Je pochopitelné, že když přijdete unavení z práce, už se vám nechce vyvářet. A tak sáhnete po hotovce, kterou jen ohřejete a hotovo. Jenže pokud se už při nákupu potravin zamyslíte nad tím co si vezmete domů, pak vás nic nezaskočí. Stačí nakoupit třeba balené pečivo, šunky, sýry, zeleninu a například takové zapečené tousty jsou skvělou volbou místo zpracované hotovky, ve které ani nevíte co je. Určitě si uděláte výživnější jídlo, ze kterého získáte živiny, než abyste do sebe dostali spoustu soli a zahušťovadel.
Pár slov na závěr
Jak jste viděli, i zdánlivé maličkosti vám mohou bránit v hubnutí. Základem je poměr energie, kterou přijmu a energie, kterou vydám. Pokud zařadíte k úpravě jídelníčku například pravidelnou chůzi, dočkáte se vytoužených výsledků. Takže pozor na množství a dopřejte si i svůj oblíbený dortík. Jen si dejte pozor na nenápadné strašáky, ať to s nimi nepřeženete. Za takovou změnu vám tělo poděkuje.