Z těchto talířů jsme za Husáka jedli buchtičky se šódó. Dnes si za ně můžete koupit auto
Socialismus si pamatujeme díky celé řadě věcí. Tvrdá cenzura, zakazování cestování, politické represe a kontrolování umění. Zároveň se však socialismus v českých zemích vyznačoval mnohými hmotnými reáliemi, které dnes vzbuzují hlubokou nostalgii. Sem patří staré spotřebiče, jako televizory, rádia a telefony. Základem každé správné domácnosti je však i pořádná kuchyň, kterou chce mít každý řádně vybavenou. V každé socialistické kuchyni tak nesměla chybět sada cibuláků, kterými mohl hostitel dělat dojem na svoje návštěvy.
Když se řekne socialismus, mnozí si dost možná vybaví módu, jako plísňáky a džínové bundy s igelitkami. Jiné snad mohou napadnout legendární pochutiny, na kterých si jako dítě pochutnával snad každý. Neodmyslitelným symbolem socialistických kuchyní však vždy byly i modrobílé porcelánové talíře, kterým se lidově vždy říkalo cibuláky. Dříve to byl velmi rozšířený artikl, který je dnes však již poněkud vzácný. A to se projevuje i na ceně. Sběratelé totiž za takovéto kousky často dávají skutečně pěkné částky.
Legendární cibuláky
Legendární cibuláky, neboli modrobílé porcelánové talíře a další nádobí, v naší zemi má již dlouholetou tradici. Tyto překrásné kusy se svým designem inspirovaly u východních motivů, ze kterých úzce vycházely a přetvořily je do evropského pojetí. Tento proces začal v Evropě již v 18. století a původ tohoto nádobí v našem kontextu je spojený s německou manufakturou, ale skutečně největší rozkvět zažil v českých zemích díky legendární porcelánce z Dubí u Teplic.
Lidový název cibulák se vžil díky tomu, že modrobílé vzory u okrajů nádob připomínaly cibule. Rokokovou výzdobu, která měla zobrazovat granátová jablka a broskve, má na svědomí malíř porcelánu J. D. Kretschmar, kterému se tyto motivy připisují. Ten působil v míšenské manufaktuře mezi lety 1726 až 1752. V Čechách se s výrobou cibuláků začalo již v roce 1885 a tato tradice se zde drží až dodnes. Za socialismu sice takový talíř stál pár korun, ale dnes je jeho cena nesrovnatelně vyšší.

Talíře jako slavnostní prvky
Překrásné motivy cibuláků vizuálně navozují harmonii a pohodu, což mělo za následek jejich velmi vysokou oblíbenost u nás. Za socialismu byly cibuláky nedílnou součástí každé kuchyně, přičemž se jednalo o nádobí, které se používalo hlavně při slavnostních příležitostech. Pokud se takový talíř rozbil, způsobilo to v domácnosti pořádný povyk. Slavnostní pozici si udržely i přes skutečnost, že za komunismu došlo ke změně procesu výroby těchto talířů. Již nebyly malovány ručně, ale vyráběly se ve velkém za použití ocelotisku. Díky tomu se z nich stalo dostupné zboží, které mohl mít doma každý.
Jejich cena se sice pohybovala někde mezi 2 až 10 Kčs, ale přesto si díky svým nádherným motivům držely pozici slavnostního nádobí. Pokud vám tedy například přišla domů návštěva, bylo na místě vytasit vyleštěnou sadu modrobílých krasavců a naservírovat do ní občerstvení. Zajistili jste tím honosnou atmosféru, během které se hosté mohli pokochat nádhernými a něžnými vzory, zatímco trávili pohoštění.

Originály jsou dnes velmi ceněné
Pokud máte kompletní sadu cibuláků ve své domácnosti ještě dnes, zauvažujte nad navštívením internetových aukčních síní. Sběratelé totiž dnes o takovéto kusy jeví skutečně veliký zájem a vy si tak můžete opravdu pěkně přivydělat. Podmínkou samozřejmě je, aby byly kusy v perfektním stavu a nepoškozené. Kompletní sada nepoškozených kusů je pak skutečným jackpotem. Pokud máte k dispozici originály z doby před rokem 1900, jejich cena se může pohybovat ve vyšších desítkách tisíc. Ve výjimečných případech se částka může vyšplhat i nad sto tisíc korun – tedy na cenu ojetého auta.
Pokud vám tedy nevadí zbavit se něčeho tak nostalgického, prozkoumejte své sklepy a půdy. Pokud se vám poštěstí a vy naleznete takovou pěknou sadu cibulových talířů, můžete je vyvěsit na internet. A podaří-li se vám nalézt nějakého nadšeného sběratele, tyhle talíře vám dost možná zaplatí luxusní dovolenou u moře.