Naši dědečkové je v Pionýrech nafasovali zdarma. Dnes prodáte kus za 20 000 Kč
Socialismus jako společenská éra se vyznačoval mnohými věcmi. Jedním z nezapomenutelných aspektů totality byla všudypřítomná budovatelská hesla, nadužívána tak moc, až ztratila reálný význam. Podobně na tom byly všemožné odznáčky a medaile, které se lidem dávaly za všechno možné, od dětí až po vojáky. Dříve bylo těchto odznáčků všude plno, ale dnes už jsou vzácností. A sada takových odznaků se dá pěkně prodat.
Minulý režim rád obdarovával poslušné jedince všemožnými odznáčky, medailemi a podobnými trofejemi, oslavujícími poslušnost. Děti dostávaly své odznaky již jako malé na pionýru, v dospělosti pak odznáčky mohli fasovat vojáci v armádě, ale i výkonní tovární pracovníci. Výsledkem bylo, že téměř každý byl ověšen nějakými drobnými oceněními, kterých bylo všude plno. Dnes jsou však tyto předměty už raritou, která se ze světa postupně vytrácí. Na internetových burzách se však mnohdy prodávají za nemalé peníze.
Pionýři, pionýři, malované děti
S rozdáváním metálů se za dob socialismu začínalo již v dětství. K tomu byla jako stvořená mládežnická organizace pionýr, který fungovala jako ekvivalent dnešního skautu. Pionýrská organizace socialistického svazu mládeže (PO SSM) byla uskupením pro děti od 6 do 15 let. Pod kontrolou Komunistické strany Československa zde docházelo k výchově dětí v duchu marxismu-leninismu, vedení k budování a případné obraně vlasti a lásce k Sovětskému svazu a celému komunistickému společenství. V roce 1985 bylo v PO SSM zapsáno 80 % všech československých dětí.
V rámci PO SSM fungovaly takzvané „plameny a cesty“, což byly úkoly a zájmové činnosti, ve kterých děti mohly sbírat úspěchy. Právě za plnění těchto plamenů a cest si pak děti mohly vysloužit odznaky, které prokazovaly jejich vzorné následování zadaných úkolů. Oblasti, ze kterých mohly děti získávat odznaky, byly například plamen vytrvalosti či plamen samostatnosti. Spolu s tím fungovaly i zájmové odznaky, takže ratolest mohla získat například odznak za odbornost v požárnictví či botanice.

Vzorní vojáci a jejich odznaky
V udělování odznaků se samozřejmě pokračovalo i v pokročilém věku a to po nástupu na povinnou vojenskou službu. Historie těchto vojenských odznaků u nás sahá již do 50. let, kdy je zřídil tehdejší prezident Klement Gottwald. Dle specializace vojáka bylo zavedeno dvacet různých typů odznaků a v roce 1954 navíc přibyl odznak pro Vzorného pohraničníka. Odznaky dle specializace uprostřed zobrazovaly českého lva, odznak pohraničníka pak hlavu pohraniční stráže.
Od roku 1962 došlo k restrukturalizaci a nahrazení dvaceti typů odznaků za jeden, univerzální typ s názvem Vzorný voják. Českého lva umístěného na středu nahradily dvě hlavy vojáků v zákrytu, tankisty a pěšáka s přilbou. Odznak Vzorného pohraničníka se držel paralelně se Vzorným vojákem, avšak napříč dekádami podléhal vizuálním úpravám. Platnost odznaků vzorného vojáka definitivně skončila 31. srpna 1991.

Dnes se prodávají za pěkné peníze
Všechny tyto odznaky se téměř vytratily, ale sběratelé se po nich dodnes shánějí. Pokud tedy máte doma k dispozici sadu takových odznáčků, určitě je na místě zapřemýšlet, jestli na nich nechcete vydělat. Sada pár desítek obyčejných odznaků se dá hravě prodat za takových 5 tisíc korun. Raritnější a vzácnější kusy však svojí cenou poměrně rapidně stoupají vzhůru.
Kromě těchto odznaků existovaly i další, například odznak k 30. výročí vzniku Československé republiky z roku 1948, vyrobený v omezeném množství. Dalším příkladem nevojenských odznaků je pak odznak olympijských her z roku 1968. Obě tyto varianty jsou dnes velmi žádané a například olympijský odznak se dnes na internetových aukčních burzách pohybuje v ceně kolem 15 až 20 tisíc korun za kus. Projděte tedy svojí sbírku odznaků, pokud nějakou disponujete, a možná vám po všech těch letech udělá radost.