Tohle byl nejnamyšlenější chlápek socialismu. Sebevědomí měl za 3, ale každá soudružka mu padala k nohám
Z dob socialistické televize si můžeme pamatovat celou řadu filmů a seriálů, ve kterých se objevilo nepřeberné množství postav. Některé z nich si téměř nepamatujeme, zato jiné se nám vryly do paměti. Ať už to bylo kvůli jejich výdobytkům, nebo kvůli jejich charakteru. Jednou z postav, kterou si pamatuje snad každý, je arogantní lékař Doktor Štrosmajer, kterého v seriálu Nemocnice na kraji města ztvárnil fenomenální Miloš Kopecký.
Existuje několik ikonických postav z dob socialistické televize, na které vzpomínáme dodnes. Spadat sem může například postava majora Zemana ze seriálu 30 případů majora Zemana, kde jsme mohli sledovat, jak mazaně zase major zloduchy přechytračí. Kultovní a ikonickou postavou, která se stala jedním z ústředních motivů známého seriálu Nemocnice na kraji města, byl však doktor Štrosmajer, kterého ztvárnil legendární Miloš Kopecký. Noblesní a galantní muž postavu arogantního, leč vysoce schopného lékaře vykreslil nezapomenutelně.
Osudy hrdinů socialistického zdravotnictví
Seriál Nemocnice na kraji města pochází z roku 1977 a vznikl z pera scénáristy Jaroslava Dietla. Režie se ujal Jaroslav Dudek a na základě spolupráce těchto dvou tvůrčích myslí vznikl nezapomenutelný a kultovní seriál. Některé možná překvapí, že seriál má pouze dvě série, které dohromady tvoří 20 přibližně hodinových epizod. Někteří z nás by mohli přísahat, že seriál byl mnohem delší.
V seriálu se objevuje celá řada špičkových českých herců, kteří ztvárňovali postavy figurující v socialistickém zdravotnickém systému. Po boku Miloše Kopeckého tu zde tak zářil například Josef Abrahám nebo Hana Maciuchová. Od prvního vysílání v roce 1977 se seriál na obrazovkách protočil hned sedmnáctkrát. Kultovní postavení má seriál i navzdory skutečnosti, že realitu zdravotnictví popisuje poměrně zkresleně. Dodnes se však jedná o velmi zajímavé okno do tehdejší doby, ačkoliv například práce lékařů s pacienty je přesným opakem toho, co se dnes učí na zdravotnických fakultách.

Doktor Štrosmajer – arogantní expert
Jednou z kultovních a nezapomenutelných postav seriálu Nemocnice na kraji města byla právě postava lékaře, která se vyznačovala svým mnohdy arogantním přístupem k pacientům. V jednom z dílů například dochází k ošetřování zraněného hokejisty. Na pacientovi je neúspěšně provedený zákrok v oblasti lokte a pacient musí podstoupit druhou proceduru. Jeho rozhořčení se ze strany lékaře setká s naprostým nepochopením, ba mu je dokonce vyčiněno. Lékař pacienta zpraží slovy, že pokud místní personál považuje za neumětele, může jít o dům dál.
Něco takového je v reálné praxi nemyslitelné, ale v seriálu to fungovalo skvěle a dokázalo to diváky přikovat k obrazovkám. Doktor Štrosmajer je vykreslen jako kladná postava celého seriálu a i přes jeho časté hrubé narážky a postupy má divák často pocit, že má lékař pravdu. Nesmírně charismatický Miloš Kopecký navíc roli ztvárnil naprosto perfektně a pro tuto roli snad nebylo lepšího herce, než byl právě on.
Galantní Miloš Kopecký
Miloš Kopecký byl jedním z nejlepších herců, kterého nám tuzemská scéna kdy dala. Objevil se v řadě nezapomenutelných rolí, jako zmíněný doktor Štrosmajer, nebo humorná postava Douga Badmana v parodickém snímku Limonádový Joe. V reálném životě to byl mírně cynický, leč nesmírně šarmantní a charismatický muž a každá role, kterou se chopil, se proměnila ve zlato.
Muž mnoha žen a milovník šachu si za své celoživotní dílo vysloužil status zasloužilého umělce. Vzdělaný muž, který se zajímal o politiku a filosofii se v socialistickém Československu stal i prvním umělcem, který se v roce 1987 na IV. sjezdu československých dramatických umělců odvážil říci představitelům režimu, aby odešli z funkcí. Stalo se tak v době, kdy se ještě většina národa bála projevit svůj svobodný názor a nahrávka jeho projevu doputovala dokonce do mnichovského rádia Svobodná Evropa. S jeho smrtí 16. února 1996 jsme tak přišli o výjimečného umělce, který se u nás jen tak znovu nenarodí.
zdroje: csfd.cz, cs.wikipedia.org, seznamzpravy.cz