Vypadá jako obyčejný šutr od cesty, ale prodáte ho za 80 tisíc Kč. Kdo ho najde, má vystaráno
Kdo ho najde, má štěstí a může si vydělat pěknou sumu peněz. I když se na první pohled může zdát, že jde o obyčejný kámen, některé vzácné druhy lze prodat až za desítky tisíc korun.
Vzácnost některých předmětů nemusí být hned na první pohled patrná. Nejinak je tomu i u vltavínů. Jedná se o kameny, které se začaly objevovat v blízkosti řeky Vltavy již v 18. století. V roce 1787 u jejich objevení stál profesor na Karlově univerzitě Mayer. Ten je nalezl blízko Týna nad Vltavou. Vltavíny jsou pojmenovány podle řeky Vltavy. Jejich největší naleziště se nachází právě kolem této řeky. A to především v oblasti u Českých Budějovic.
Vltavín je mylně označován jako nerost
Ačkoliv k prvnímu oficiálnímu objevu došlo až profesorem Mayerem, tento druh horniny byl používán již několik tisíc let zpátky. A to konkrétně v době kamenné. Již tehdy se jednalo o unikátní kámen, který se v současné době nevyskytuje nikde jinde než v okolí řeky Vltavy. I když se často o vltavínech hovoří jako o nerostech, ve skutečnosti patří do skupiny takzvaných tektitů. Tedy přírodních skel, jež vznikají při dopadu mimozemských těles. Tuto barvu získávají díky svému specifickému složení a také vysokým teplotám během jejich tvoření.
Rozpoznání vltavínu nemusí být na první pohled zřejmé. Jde o čirý až průsvitný krystal, který má obvykle zelenou barvu. Ta může být kombinována s černou nebo hnědou. Vltavíny neobsahují téměř vůbec žádnou vodu. To je vlastnost, která je odlišuje například od sopečných skel. Jedná se o horninu složením podobnou jílovitým horninám.

Zloději zelených koní bojovali s krádežemi vltavínů
Českým filmem, jehož hlavní roli kromě Marka Adamczyka či Pavla Lišky a Jenovéfy Bokové, hraje také vltavín, je film Zloději zelených koní. Tento dramatický příběh vypráví o ilegální těžbě vltavínů. Film byl natočen podle knižního románu Jiřího Hájíčka.
Vltavín má mnohá využití. Obrovským byznysem je sběratelství. Někteří lidé tvrdí, že je investování do vltavínu podobně přínosné, jako nákup zlata. Některé kusy jsou totiž natolik vzácné, že jejich hodnota neustále stoupá. Esotericky zaměření lidé věří, že vltavín může přinášet pozitivní energii. Tento kámen je tak často používán při duchovních a esoterických praktikách, stejně jako při krystalovém léčení. Velmi časté je i jeho využití v oboru šperkařství.
Přírodní i broušené šperky
Šperky s vltavínem jsou velmi ceněné. Mnoho zlatníků se snaží zachovat jejich jedinečný tvar. Ruční zpracování jim dodává na individualitě a zpravidla neporušuje jejich strukturu. Variantou je i broušení. Tím se zvýrazňuje jejich průhlednost a lesk. Pokud máte rádi přírodní vzhled, lze pořídit také šperky zasazené do kovového lůžka. Ty nejsou dále upravovány. Pouze je surový kámen do šperku zanesen.

K hledání vltavínů je často nutné povolení
Hodnotu vltavínů, která se může pohybovat i ve výši několika desítek tisíc korun, si uvědomuje mnoho lidí. Ti se je často vydávají hledat do přírody. Mnohdy ani netuší, že hledání bez povolení může být nelegální. Existují místa, kde musíte mít na hledání povolení od vlastníka pozemku. Protože se na vltavíny může vztahovat i některý z předpisů o ochraně přírody a těžby nerostných surovin, měli byste se také informovat o těchto zákonech.
Nejlepším místem, kam se na hledání vltavínů vypravit, jsou nejčastěji Jižní Čechy a místa v okolí Vltavy. Ač se to zdá až nemožné, nalezením jednoho kamene si můžete vydělat více, než je měsíční průměrná mzda v České republice a ty nejkrásnější z nich se pohybují v cenách více než 80 tisíc korun.