Za socialismu „povinná výbava“ u každé postele. Dnes vám to vydělá na 13. důchod
Minulé století bylo bohaté na nové vynálezy. Doba šla kupředu a výroba po konci druhé světové války vzkvétala. Jeden z předmětů, bez kterého by si důchodci i další členové rodiny nedokázali představit nejen vstávání, dnes pořídíte i za cenu vyšší, než je průměrný měsíční důchod v Česku.
Poslouchání rozhlasu nejen v posteli, ale také venku v přírodě či pohodlné vstávání do práce – to vše v minulém století zajišťovala tranzistorová rádia. I přes jejich cenu si je lidé v minulém století hojně pořizovali do svých domácností, ale také kanceláří či na výlety a trampování.
Přinesla s sebou novou éru
Tranzistorová rádia svůj největší rozkvět zažila v polovině minulého století. Tehdy došlo k přechodu na tranzistory místo používání elektronek. Díky tranzistorům se začaly vyrábět daleko výkonnější rádia. Ta byla také lehčí, menší a energeticky úspornější. Některé modely fungovaly na bateriové napájení. Lidé je tak mohli nosit i venku. A tak se stávaly nedílnou součástí pikniků či posezení v přírodě.
Za výrobou v minulém století populárních tranzistorových rádií stála firma TESLA. Ta svou činnost začala na území Prahy vykonávat v roce 1946. Jak tomu dříve bývalo zvykem, jednalo se o národní podnik. Ten tehdy vyráběl elektroniku a další příslušenství po celém Československu. Mezi jejich základní výrobky patřila drobná elektrotechnika, spotřební elektronika, kazetové magnetofony či různé součástky.
Jedním z nejznámějších produktů, kterým se TESLA v druhé polovině minulého století proslavila, byl malý stolní rozhlasový přijímač Tesla 308U. Přístrojem, který mělo mnoho důchodců na svém nočním stolku, bylo rádio Tesla 602.

Postupně se dostala do každé domácnosti
Ač cena tranzistorových rádií nebyla zanedbatelná, rádia, která často fungovala i jako budík, se stala součástí rodin. Zaplatit jste za ně mohli i několik stovek korun. Stávalo se tak, že na ně domácnosti šetřili i několik měsíců. Postupem času se ale objevovala téměř v každé domácnosti.
Pokud o jejich pořízení uvažujete v dnešní době, najdete modely za pár tisíc korun. Limitované edice či funkční rádia s původními součástkami a ve skvělém stavu můžete koupit i za cenu převyšující desítky tisíc korun. Takové modely se ale najdou jen jednou za čas. Chcete-li za ně utratit sumu vyšší, než průměrný důchod českého důchodce, budete muset pořádně hledat. Prodávají se na různých burzách, bazarech i v antikvariátech.

Některé české filmy na ně rády vzpomínají
Tranzistorová rádia se stala běžným doplňkem nejen retro domácností. Jako takové je lze zahlédnout v nejednom československém filmu. I když byla komedie Pelíšky natočena až v roce 1999, zahlédnout v ní můžeme hned několik modelů rádií. K vidění je například model Tesla 536A nebo Tesla 521 A. Technologický pokrok oproti minulému století lze vidět ve filmu Pupendo. V němž se kromě rádia Tesla objevuje i rumunské rádio Select T68.
V minulém století nebylo příliš běžné mít doma televizi. Na vzestupu tak byla tranzistorová rádia. Na ty se kromě československých filmů můžete podívat také v muzeích. Obvykle bývají součástí retro výstav, které zachycují vzhled domovů z minulého století.