Myslela jsem si, že je to jen náramek ze „štěstíčka“ z pouti. Ale prodal se za 200 tisíc. Nemáte ho taky?
Drahé kameny, které se po vybroušení nazývají drahokamy, už dávno okouzlily lidstvo svou nesmírnou krásou a třpytem. A lidé se jimi začali zdobit.
Co to drahé kameny vlastně jsou? Jedná se o minerály, tedy nerosty, které mají uspořádanou stavbu částic, která je v přírodním stavu zpravidla krystalická. Minerály vznikly jako výsledek geologických procesů, tedy přírodní cestou bez zásahu člověka. Mají celou řadu chemických a fyzikálních vlastností, podle nichž je lze definovat.
Drahokamy
Prozatím bylo objeveno přes šest tisíc minerálů, ale každoročně jsou nalezeny a popsány další. Většina z nich pochopitelně do skupiny drahokamů nepatří, ale i tak je drahých kamenů hodně. Připomeňme si alespoň některé z nich: ametyst, diamant, nefrit, granát, rubín, smaragd, safír, tanzanit, spinel, zirkon, a další. Podle geologického původu se drahé kameny dělí stejně tak jako ostatní minerály, a to na magmatické, sedimentované a metamorfozované.
Cena drahokamů
Hodnota drahokamu závisí hlavně na vzácnosti výskytu v přírodě. Je samozřejmé, že čím je něčeho méně, a je po tom poptávka, vyšplhá se to do závratných cen. Cena se odvíjí od kvality drahých kamenů, od jejich velikosti, ale i od toho, zda je daný kámen právě v módě. A hodně důležité je konkrétní naleziště. V některých oblastech světa jsou tak proslulá naleziště, že už jen jejich název potvrzuje kvalitu a výjimečnost toho kterého drahého kamene, jenž byl v dané lokalitě vytěžen. Takže právě naleziště drahých kamenů hrají zásadní roli při určování jejich hodnoty, vlastností i dostupnosti.
K nejvýznamnějším nalezištím patří Srí Lanka (spinely a safíry), Brazílie (ametysty), Tanzanie (tanzanity), Austrálie (opály a růžové diamanty). A pokud se některá naleziště pro vytěženost či z jiných důvodů zavřou, jako třeba důl Argyle v Austrálii, zvyšuje se vzácnost a sběratelská hodnota drahokamů, pocházejících z těchto lokalit.
V posledních desetiletích se vyrábějí syntetické napodobeniny některých drahých kamenů (rubín, safír, akvamarín, cubic zirkonia, aj.). A protože ve srovnání s těmi přírodními jsou levné, o pravé kameny někdy pohasne zájem. Takže hodnota drahokamu a jeho tržní cena se vůbec nemusí rovnat.
Drahé kameny v ČR
Možná, že se tomu budete divit, ale i u nás se v minulosti drahé kameny nacházely. Šlo zejména o cenné odrůdy křemene, kupříkladu ametyst z oblasti Moravského Krumlova, anebo kouřový křemen či citrín z Jeseníků. Další významnou těžební oblastí bylo České Středohoří: tam se kdysi těžily jaspisy, acháty a křišťály. V Jeseníkách a na Vysočině byly hlášeny i nálezy topazů a berylů. Ale přece jenom jsou tu české drahokamy, které si podmanily svět.
České granáty
Český granát je pyrop, řecky „ohnivý“, patřící do skupiny různě zbarvených křemičitanů, která je pojmenována granáty. Název je odvozen od latinského „granum“, tedy zrno. Jedním z kritérií pro zařazení mezi drahokamy je tvrdost minimálně sedm na Mohsově stupnici tvrdosti. A český granát tento požadavek splňuje. Má krvavě rudé zbarvení a používá se ve šperkařství. Ač ho možná v jiném barevném odstínu neznáte, vyskytuje se i ve žluté, oranžové, zelené a hnědé barvě. Český granát se vyskytuje v Českém středohoří, ovšem dnes už se těží jen na jediném místě, a to v Podsedicích na Litoměřicku. A právě zde platí pravidlo, které je výše uvedeno – čím méně se těží, tím vzácnější jsou granáty, které jsou mezi obyvatelstvem, a tím víc jsou za ně ochotni sběratelé zaplatit, aby je dostali do svých sbírek.
Šperky z českých granátů jsou známy už ze 16. století. Granáty byly vždy v Čechách oblíbené, a nenosily se jen v prstenech, náramcích, náhrdelnících a náušnicích. Používaly se i jako ozdoba na spony, knoflíky, hřebeny do vlasů, anebo stuhy a čepce do lidových krojů. Módním šperkem se staly ve 2. polovině 19. století. Jejich krása nejvíc vynikne, když je šperk sesazen z více granátů. Šperkaři tedy volí husté osazení kameny, kdy kov tvoří jen podpůrnou konstrukci.
Nemáte je třeba doma?
Kdybyste někde natrefili na starý zašlý náramek, který vypadá jako ze štěstí z pouti, hned ho nezatracujte. Co když je posázen českými granáty? Když se podíváte na web Aukro, tak najdete kruhový náramek, posázený dvěma řadami mrňavých granátků, který je v nabídce za cenu 12500 Kč. A to je pouze pozlacený, nikoliv zlatý! Zlaté šperky, posázené granáty najdete na tomtéž webu i za částky, blížící se 200 tisícům.
Pokud chcete vidět krásnou sbírku granátových šperků, navštivte muzeum českého granátu v Třebenicích. Součástí sbírek je i český granát, vybroušený do tvaru routy, který váží 13,2 ct. Největší český granát je uložen v galerii v Drážďanech. Když se ale vydáte na Kolínsko, kde se granáty také kdysi dávno těžily, můžete vidět maličké granátky na vlastní oči. Můžete si je tam totiž narýžovat.