Měl vlasy jak vrabčí hnízdo a auto jako pojízdnou kadibudku. Přesto byl v roce 1980 duší Československa
Někteří herci jsou tak skvělí ve svém řemeslu, že byste jim věřili snad cokoliv. Na televizních obrazovkách ztvárňují rozcuchané flákače, podivíny a podvodníky, ale v reálném životě jsou to vzdělaní intelektuálové. Možná právě možnost zahrát si opak sebe sama dává těchto jejich rolím tolik hravosti. Výsledkem je vždy nezapomenutelný zážitek, nad kterým se člověk směje ještě dlouho. A o herce, kteří by byli schopní takto pružně ztvárňovat podobné role, tady nebyla nouze.
Český divadelní a filmový herec Josef Abrahám byl během svojí kariéry všestranným mužem a pamatovat si ho tak můžeme z celé řady rolí. Svá první filmová angažmá dostával již v 60. letech ve snímcích jako Transport z ráje z roku 1962 či Křik z roku 1963. Pamatujeme si ho však hlavně z komediálních rolí, kdy do pamětí všech se zapsal hlavně jako muž, který vedl dvojí život ve snímku Vrchní, prchni!
Knihovník, který vedl dvojí život
Ve snímku Vrchní, prchni! z roku 1980 hraje Josef Abrahám roli knihkupce Dalibora Vrány. Ošuntělý záletník, který rád navazuje vztahy s ženami, což mu do života vneslo pravidelné placení alimentů. Většinu legálně nabytých financí okamžitě ztratí. Rozhodne se tak využít skutečnosti, že si ho lidé v restauracích často pletou za číšníka a postupně se stává fantomem pražských restaurací. Nesmělý a rozcuchaný knihovník se tak stává mazaným zločincem a o napětí je postaráno. A i když měl na hlavě vrabčí hnízdo a v autě prostor stísněný jako v kadibudce, stal se Dalibor Vrána právem miláčkem a duší československého národa.
Ve snímku zářil Abrahám po boku dalších známých jmen. Manželku mu hrála jeho skutečná choť Libuše Šafránková a v roli vlezlého souseda Pařízka se objevil Zdeněk Svěrák, který je zároveň scénáristou tohoto snímku. Režie se ujal Ladislav Smoljak, který v prospěch Josefa Abraháma vyjednal obsazení hlavní role. Ta totiž měla původně připadnout někomu úplně jinému.

Známá role původně měla jít někomu jinému
Jedním z lidí, o kterých se krátce uvažovalo coby o kandidátech pro ztvárnění hlavní role, byl překvapivě i samotný Zdeněk Svěrák. Scénář se totiž zrodil skrze jeho osobní příhodu, kdy byl v restauraci zaměněn za číšníka. Posléze však zraky padly na Petra Nárožného, který byl v té době známý hlavně skrze televizní trio Šimek-Nárožný-Sobota. Smoljak však s tímto výběrem nesouhlasil, jelikož Petr Nárožný zpravidla ztvárňoval role, které se vyznačovali rázností a povýšeností, což režisérovi do role podvodného vrchního nesedělo.
Nakonec Smoljak prosadil, že hlavním hercem se stane Josef Abrahám. Nám tak díky tomu byla dána jedna z jeho nejslavnějších filmových rolí, kterou ztvárnil skutečně nezapomenutelně. Snímek Vrchní, prchni! tak dodnes zůstává jako jeden z nejlépe hodnocených na českých filmových databázích a většina z nás si film spojuje právě s představitelem hlavní role Josefem Abrahámem.
Za kariéru navíc získal řadu ocenění
Působení ve snímku Vrchní, prchni! však lze vnímat jen jako jeden z příkladů Abrahámovy všestranné kariéry. V roce 1962 absolvoval studium na pražské DAMU, aby téhož roku zajistil své první filmové angažmá v alternativním válečném dramatu od Zbyňka Brynycha a Arnošta Lustiga Transport z ráje. Posléze se zapsal skrze komediální role, jako ve snímku Vrchní, prchni! či Marečku, podejte mi pero! Velikou popularitu si Abrahám zajistil také skrze svoji roli v seriálu Nemocnice na kraji města.

Napříč lety za řadu svých rolí Josef Abrahám navíc získal různá ocenění. Právě za roli ve snímku Vrchní, prchni! si zajistil cenu za herecký výkon. V roce 1991 získal cenu ministra kultury za roli ve snímku Člověk proti zkáze a o dva roky později cenu cenu za herecký výkon ve snímku Šakalí léta. Kromě filmu se však Abrahám věnoval i divadelnímu hraní. V roce 2020 tak získal cenu Thalie za celoživotní dílo v rámci divadelní činohry.
zdroje: cs.wikipedia.org, csfd.cz, aktualne.cz