Ani Roden, ani Menšík. Největší charisma za socialismu měl tenhle muž, i když vypadal jako vagabund
Postarší vagabund s ošlehanou tváří opouští vězení v nevalném oděvu, aby vybaven jen skromným ruksakem doputoval na osamělou chatu kdesi v Sudetech. Tam vzpomíná na své mládí, plné splněných ambicí, zakončených drastickým zvratem. Tohle není zahraniční velkorozpočtové drama, ale kultovní snímek Obsluhoval jsem anglického krále, kde se Oldřich Kaiser jako starý pán Dítě. Perfektně ztvárněná role někoho, kdo všechno ztratil, ale z očí mu čiší zkušenosti.
Kultovní snímek Obsluhoval jsem anglického krále natočený v roce 2006 režisérem Jiřím Menzelem patří mezi ty nejlepší z rolí Oldřicha Kaisera. V roli starého a životem servaného muže s vizáží vagabunda zde přemítá nad svým mladickým životem, kdy byl schopen využít svůj tah na branku pro cokoliv, co si přál. Oldřich Kaiser dokáže bravurně ztvárnit role věkem ošlehaných a zkušených mužů, kteří se snaží najít východisko v nejistých časech.
Má za sebou již dlouhou kariéru
Oldřich Kaiser patří mezi ty nejoblíbenější a nejznámější herce u nás. Řada diváků si ho jistě pamatuje z komediálního dua Kaiser a Lábus, které na československých televizních obrazovkách bavilo diváky nesmrtelnými komediálními scénkami. Jeho dlouhá herecká kariéra však obnášela i desítky filmových rolí, z nichž první přišla již v roce 1973 ve snímku Kat nepočká. Zde Kaiser ztvárnil malou roli portýra po boku Jiřiny Bohdalové a Radoslava Brzobohatého.
Kromě filmů si ho však řada diváků může pamatovat díky komediálním pořadům, jako Možná přijde i kouzelník z roku 1982 či improvizační show Ruská ruleta z roku 1994. Kaiser si během své kariéry vyzkoušel komediální i dramatické role a při natáčení snímku Sagarmatha z roku 1988 se dokonce dostal na úpatí hory Mount Everest. Téhož roku byl Oldřich Kaiser též zvolen nejoblíbenějším československým hercem v diváckém hlasování časopisu Kino.

Charisma měl vždycky na rozdávání
Ve snímku od Jiřího Menzela, natočeného na základě předlohy od Bohumila Hrabala jménem Obsluhoval jsem anglického krále, hraje Oldřich Kaiser starou verzi hlavního protagonisty. Jan Dítě začínal jako skromný číšník, aby pak začal následovat svoje ambice a sen stát se milionářem. To se mu i podaří, avšak během své spletité cesty se otočí zády k mnoha přátelům, se kterými původně spolupracoval.
Když se pak po komunistickém převratu dostane v roce 1948 do vězení po boku dalších milionářů, není jimi přijat a je nucen obrátit se jen sám na sebe. Starý Jan Dítě v podání Oldřicha Kaisera opouští vězení po téměř 15 letech, ztrhaný a zanedbaný. Stěhuje se do chaty v Sudetech, která kdysi bývala hospodou, a během úklidu jejích prostor s láskou vzpomíná na svůj dosavadní život. Muž, který byl mnohými opovrhován, aby se posléze vypracoval na vrchol, ze kterého nakonec opět padl na samotné dno. Krátká role Oldřicha Kaisera je opravdu silná a dodává snímku vážný a retrospektivní rozměr.
Nedávno zářil v novém dramatu
Oldřich Kaiser se i přes svůj pokračující věk stále aktivně věnuje herectví. Nedávno jsme tak měli šanci ho sledovat v komediálním dramatu Zahradníkův rok, které mělo premiéru v roce 2024. Kaiser zde hraje postaršího zahradníka, který je okolnostmi nucen zápolit s bohatým podnikatelem, který se přestěhoval do nedalekého zámku a hodlá přetvořit okolní krajinu podle svých představ.
Film je inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v Dolní Olešnici. Oldřich Kaiser po celou dobu filmu nenechá svoji postavu ani jednou promluvit, ale namísto toho propůjčuje svůj podmanivý hlas coby vypravěč. Jeho zkušený přednes dodává filmu nezaměnitelnou atmosféru a jeho ztvárnění otrhaného a životem ztahaného zahradníka se řadí mezi jeho nejlepší role za poslední dobu.
zdroje: cs.wikipedia.org, csfd.cz, filmovyprehled.cz