Tyhle pomůcky rozdávaly kdysi soudružky zdarma. Pokud je ještě máte doma, jste magnet na sběratele
Dnes se mezi sběrateli, v bazarech, a dokonce i mezi starožitníky sbírá opravdu všechno. To, co kdysi nemělo téměř žádnou cenu, po tom je v současnosti velká poptávka.
No, ono je to vcelku jasné: mnohé retro produkty mizí v propadlišti dějin – jednak se už dávno nevyrábí a z těch, co se dostaly do oběhu mezi obyvatelstvo, je většina zničená. A tak to, co zbylo, má sběratelskou hodnotu. Jednak proto, že je to staré, za druhé proto, že to vůbec přežilo celá desetiletí a za třetí, že už se zřejmě nikdy nic takového vyrábět nebude.
Někteří lidé se věnují sběratelství, protože je to pro ně jedinečný druh investice. Třeba taková stará auta čili veteráni… A někdo další zas sbírá miniaturní modely autíček. Inu, proti gustu žádný dišputát. Hodně zajímavé musí být sběratelství starých zbraní, anebo alespoň jejich replik. V tom už musí mít lidé pěkný majetek.
Co je sběratelství a proč si lidé sbírky tvoří
Sběratelství je zájmová aktivita, při níž lidé sbírají různé věci. Ať už jde o historické předměty, umělecká díla, hračky, podpisy umělců, anebo něco úplně jiného. Pro někoho je to zábava, pro druhého koníček až vášeň, někdo chce zachovat kus historie a její produkty pro další generace, anebo si jen uchovat vzpomínky, jiný touží na svých sbírkách vydělat. Sběratelství také lidi sbližuje; máte-li stejné zájmy a máte o čem s nadšením hovořit nebo si to vyměňovat, může z takových setkání vzniknout i nové přátelství.
A co se – kromě již uvedených předmětů – nejvíc sbírá? Známky, mince, pohlednice, alkohol, filmy, knihy, hudební nástroje, telefony… A je v tom velká svoboda, neboť se může každý sám rozhodnout, co chce sbírat. Důležité je, aby si sběratel našel tu správnou oblast, v níž se chce realizovat a také se průběžně informovat o vzácných kouscích svého oboru. A po těch se pídit. Takže svoboda je to vlastně jen ze začátku. Někdy se ze sběratele stane štvanec, který nemůže přestat do té doby, dokud sbírku nedoplní nějakým nedostižným kouskem. Sběratelství také přináší člověku různé znalosti, neboť se o předmětu svého zájmu chce co nejvíce dovědět.
Někdo sbírá rostliny, třeba pokojové nebo kaktusy. Interesantním sběratelským artiklem jsou designové věci. Od nábytku až po skleničky. Někdo sbírá suvenýry ze svých cest, další třeba šperky. Někdo ty vzácné, jiný třeba jen bižuterii, kterou jsme byli kdysi známí po celém světě. To, co každého z nás provází po celý život, jsou schopni sběratelé shánět do svých sbírek. A ty pak buď výhodně prodají, anebo se z nich těší až do konce svých dnů. A pak už bude záležet na potomcích, jak s nimi naloží.
Za totality se sbíralo leccos
Krabičky od sirek, děti sbíraly „céčka“, kartičky sportovců, herců a zpěváků, hodně se sbíraly známky, pohlednice, a spousta předmětů, které v tehdejší době ani žádnou cenu neměly. Byla to prostě jen zájmová činnost. Ale, jak už bylo řečeno, všechno se časem mění, a to, co tehdy stálo pár korun, získalo ve sběratelské obci určitou hodnotu. A dneska z toho mají prodejci zlatý důl. Po bazarech, ale i v domácnostech by se mohly najít třeba nějaké sbírky brouků či motýlů, anebo anatomické modely – lebky, kostry, ba dokonce i pro školní účely vyrobené oko. A běžní sběratelé si tyto své „cennosti“ jen vyměňovali. Ten dostal zdarma to, ten zas ono…
Jak vidíte, tak na TVGuru občas zamíříme i do jiných oblastí, než je filmografie a kultura, ale to neznamená, že bychom na vás s touto tématikou pozapomněli. Začtěte se třeba do toho, jak se natáčela pohádka Princ a Večernice. I když třeba zrovna sběratelství lze ke kultuře také určitě počítat. A pokud patříte ke sběratelům, třeba se vám zalíbí i krátkometrážní film Malý atlas člověka sběratelského. Tam můžete jednak nahlédnout do tajů sběratelství, ale také se potěšit třeba sbírkami kraslic, kávomlýnků, keramiky, psacích per, rybích šupin, zapalovačů, medailí, čepic, hraček, heraldiky…