Je mi 70 a chtěl jsem jen uklidit půdu. Místo toho jsem našel poklad za cenu ročního důchodu
Při úklidu půdy jsem narazil na poklad, který má hodnotu mého ročního důchodu. Je jen těžko uvěřitelné, jaké cennosti se dají nalézt na místech, kde bychom to nečekali.
Kdo kdy neodložil nějakou věc na půdu nebo do sklepa, jako by nebyl. Tyto prostory jsou pro to jak dělané. Ať už je to půda, sklep nebo nějaká komůrka, většinou v nich končí věci, které zrovna nepotřebujeme, ale zároveň nám je líto je vyhodit. Uložíme je tam s vědomím, že ještě někdy přijde jejich čas. Ale ruku na srdce, většina z nás na ně po čase stejně zapomene a už je nikdy nevyndá. Tedy, pokud se jako já nerozhodnete veškeré věci z půdy vyklidit. Člověka překvapí, jaké poklady se tam schovávají.

Vyklízení půdy? Brnkačka
Možná si říkáte, že vyklidit celou půdu, kde se několik let schraňovaly věci, může být opravdu náročné. Na jednu stranu máte pravdu, ale když na to půjdete systematicky, může vám to ušetřit spoustu práce, času, ale hlavně nervů.
Půda i sklep jsou velké prostory, a tak jejich vyklízení nějaký ten čas zabere. Proto si udělejte časový harmonogram a naplánujte si, kdy tomu věnujete čas. Jděte na to postupně. Je lepší půdu vyklízet několik dní po malých kouscích než to celé vyklidit za jeden den a další týden se z toho vzpamatovávat.
Jakmile máte harmonogram, určete si, kde začnete. Může to být z jednoho rohu nebo ode dveří na jednu stranu. Lepší je nepřeskakovat, abyste se v tom všem neztratili. Jakmile nějaký prostor vyklidíte, hned pod ním také ukliďte. Až věci z půdy vynesete, do žádného velkého úklidu už se vám chtít nebude. Z toho nejhoršího to vezměte hned, ať se pak nemáte na co vymluvit.
Věci si vytřiďte
Nejzábavnější částí vyklízení půdy je samotný proces třídění věcí. Základem je si připravit tři krabice a nebo udělat tři hromádky. První z nich bude věnovaná věcem, které jsou pro vás důležité a které si necháte. Zde už není žádný prostor pro věci, které si necháte „co kdyby náhodou”.
Pokud jste danou věc několik let neviděli, nevzpomněli jste si na ni a k ničemu ji nepotřebovali, pak je na místě zvážit, jestli má smysl si ji schovávat. Jiné to ovšem je u věcí, které mají nějakou hodnotu. Tou může být jak hodnota emocionální, tak také finanční. Kdo by nechtěl na své půdě najít něco cenného, že?
Druhá hromádka by měla být věnována věcem, které vy sami nevyužijete, ale někdo jiný by ještě mohl. Dbejte však na to, aby daná věc nebyla rozbitá nebo neúplná. To by asi nikdo nevyužil. Takové věci můžete buď prodat nebo někomu darovat.
Třetí hromádka je na rozbité věci, které už nikomu neposlouží. Až budete věci vyhazovat, nezapomeňte je správně zlikvidovat. Využít můžete sběrné dvory nebo speciální odběrná místa.

Můžete nalézt cenné věci – jako já
Při vyklízení jsem narazil na jednu krabici, na kterou jsem úplně zapomněl, že ji mám. Byla celá zaprášená a nikdy by mě nenapadlo, že by mohla být nějak cenná. Věděl jsem ale, že věci ze socialismu docela letí, a tak jsem se podíval na internet, za kolik se taková věc asi prodává. To, co jsem zjistil, mě opravdu překvapilo. Tatrovka 813 se prodala za 235 tisíc Korun.
„Tak drahou starožitnou hračku aukční portál Aukro, přes nějž se plastová tatrovka prodala, neeviduje,” uvádí zpravy.aktualne.cz. Vzhledem k tomu, kolik tato hračka před lety stála, bych nevěřil, že se její cena vyšplhá tak vysoko. Neváhal jsem, okamžitě ji nafotil a umístil na aukční portál.
Co dělat, když najdu poklad?
Pokud se vám zadaří jako mně, možná mezi starými věcmi najdete něco cenného, co vám zaplatí krásnou dovolenou nebo pomůže ve finanční nouzi. Z doby socialismu je mnoho věcí, které mají vysokou hodnotu. Pokud něco na své půdě najdete, danou věc si pečlivě nafoťte a podívejte se na internet, za kolik se podobné věci prodávají. Můžete ji také zkusit prodat, ale pozor, ať nejste pod cenou. Pomoci s naceněním vám může i nějaký specialista. Kdo ví, možná se i z vás stanou boháči. Tak hurá na úklid půdy!