Moje babička měla trápení se střevy. Já jsem v 60 objevila tohle a břicho mi tiká jako švýcarské hodinky
Vyšší věk přináší moudrost, ale také tělesné patálie, na které jsme dříve nebyli zvyklí. Trávicí trakt často po šedesátce zpomaluje, což mnoho seniorů řeší nevhodnými projímadly, aniž by znali jemnější a zdravější alternativu.
Vláknina je totiž skutečným pokladem, který tělu nejenže pomáhá s pravidelností, ale také přispívá k ochraně srdce a cév. Co víc, když ji správně zařadíte do jídelníčku, může být i vaším spojencem v boji s přibývajícími kilogramy, které se ve vyšším věku tak ochotně hlásí o slovo.

Babička celý život řešila problémy se střevy
Když jsem byla malá, pamatuji si, jak často babička naříkala nad nadýmáním a bolestmi břicha. Tehdy se o zdravé stravě moc nemluvilo, a tak si pomáhala bylinkovými čaji nebo projímadly, když už to jinak nešlo. Když mi táhlo na šedesát, začala jsem si všímat podobných potíží. Přestože jsem se vždycky snažila jíst zdravě, moje trávení si začalo dělat, co chtělo. Jednou to byla zácpa, podruhé průjem, častěji než dřív mě trápilo nadýmání a pocit těžkého břicha.
Když mi paní doktorka poradila přidat do jídelníčku víc vlákniny, začala jsem zjišťovat, co tahle látka vlastně umí. Ukázalo se, že pro naše zažívání je vláknina naprostý základ a bez ní střeva nemohou správně fungovat. Navíc dokáže krásně zaplnit žaludek, takže nemáte takový hlad, ale přitom vám nedodá ani kalorie navíc. To oceníte zvlášť po šedesátce, kdy si tělo už neporadí s jídlem tak rychle jako v mládí.
Co naše tělo tolik potřebuje a proč?
Vláknina je vlastně součást rostlinné potravy, kterou naše tělo nedokáže strávit. Nestrávená vláknina totiž funguje jako kartáč, který projíždí naším trávicím traktem a jemně ho čistí od všeho, co tam nemá co dělat. Existují dva typy vlákniny, rozpustná a nerozpustná. Rozpustná vláknina na sebe váže vodu, bobtná a změkčuje stolici. Nerozpustná vláknina zvyšuje objem stolice a pomáhá proti zácpě. Pro zdravé trávení potřebujeme oba typy.
Odborníci tvrdí, že bychom měli denně spořádat až 35 gramů vlákniny, jenže průměrný senior zvládne sotva polovinu. Není divu, že pak naše střeva stávkují v podobě zácpy, nepříjemných hemeroidů a dalšího trápení.
Bez dostatečného přísunu tekutin může vyšší příjem vlákniny paradoxně vést k zácpě, protože suchá vláknina v trávicím traktu funguje spíš jako zátka než jako pomocník. Zkuste proto každý den vypít alespoň dva litry vody a nezapomínejte na pravidelný pohyb. I obyčejná procházka po obědě může perfektně rozpohybovat střeva.
Sázka na jistotu
Jednoho dne jsem v lékárně zaslechla rozhovor dvou dam podobného věku, jako jsem já. Jedna druhé vychvalovala něco, čemu říkala psýlko. Byla jsem zvědavá, a tak jsem se zeptala lékárnice, co to je. „Psyllium je rozpustná vláknina z jitrocele indického,“ vysvětlovala mi. „Je to přírodní produkt, který ve střevech nabobtná, změkčí stolici a podpoří pravidelné vyprazdňování. Mnoho lidí ho používá při problémech se zácpou nebo nepravidelnou stolicí, ale také při hubnutí, protože navozuje pocit sytosti.“
Po dvou týdnech pravidelného užívání psyllia se moje trávení zásadně zlepšilo. Nepříjemné nadýmání téměř zmizelo, střeva začala pracovat mnohem lépe a dokonce jsem zjistila, že nemám tak silnou chuť na sladké jako dřív.

Jak správně tento „zázrak“ užívat?
První týden jsem brala jen na špičku lžičky, pak jsem postupně přidávala, až jsem se dostala na jednu až dvě lžičky denně. Klíčové je správné užívání. Psyllium nasypete do sklenice s vodou nebo pomerančovým džusem, rychle zamícháte a hned vypijete, než se promění v hustou hmotu. A nezapomeňte to ihned zapít další sklenicí vody.
Nejlepší je užívat psyllium ráno, ještě nalačno, nebo večer, když už jste alespoň hodinu po večeři. Pokud berete léky jako já, pamatujte, že psyllium a léky konzumovat nejméně dvě hodiny od sebe, aby se léky správně vstřebaly. A hlavně nezapomeňte na pitný režim. Bez dostatečného množství vody to zkrátka nefunguje. Denně vypijte minimálně dva litry, jinak by vláknina v břiše udělala spíš neplechu. Koupit můžete psyllium skoro všude, v lékárně, v obchodě se zdravou výživou, dokonce i v některých supermarketech.
Zdroje: idnes.cz, nzip.cz, supliky.cz