Ani Lucie Bílá, ani Helena Vondráčková. Tato žena byla největším miláčkem Československa
Pět Slavíků za sebou, tahle dáma je rekordmankou, která si odnášela nejcennější hudební trofeje a jejíž hity zněly z každého rádia. Obličej jí zdobily brýle a úsměv od ucha k uchu, kterým lidem kolem sebe zlepšovala den, i když její osobní život byl chvílemi dost drsný.
Dokázala uhranout nejen domácí publikum, ale i fanoušky v americkém Nashville.
Z podkrkonošské chaloupky až na Wembley
Narodila se jako Naděžda Balabánová 30. června 1939 v Nové Pace. Možná překvapivě se nejdříve vydala na dráhu zdravotní sestry. V roce 1957 získala diplom a dva roky pracovala ve zdravotnictví. „Zaměstnání zdravotní sestry vnímám jako poslání. Z vlastní zkušenosti vím, že vlídné slovo sestry je často účinnější než antibiotika a transfuze,“ prohlásila zpěvačka.

Umělecká dráha Nadi začala v roce 1959 na prknech pardubického divadla. Z východních Čech se vypracovala až do pražské Laterny Magiky, kde účinkovala v inscenaci Hoffmannových povídek.
K hudbě se dostala díky Semaforu
V Semaforu sdílela jeviště s Jiřím Suchým, Jiřím Šlitrem, Evou Pilarovou a dalšími. Publikum si ji zapamatovalo především díky spolupráci s Jiřím Grossmannem. Spolu natočili písně, které zná snad každý, například „Drahý můj“ nebo nostalgickou baladu „Závidím“.
Novým směrem se Nadina kariéra vydala v roce 1969, když začala vystupovat s Country Beatem Jiřího Brabce. Tahle spolupráce odstartovala její nejslavnější éru, kdy pět let po sobě, od roku 1972 do roku 1976, vyhrála anketu Zlatý slavík.
S Country Beatem se podívala i za hranice Československa. V roce 1973 zpívala na country festivalu ve Wembley, kde ukázala Britům, jak se dělá country po česku. A rok nato si střihla koncert v americkém Nashville, což byl pro zpěvačku z východního bloku úspěch, o kterém se mohlo většině umělců jen zdát.
Úspěšná zpěvačka i herečka
Do filmového světa nahlédla snímkem „Zločin v dívčí škole“, kde se mihla jako baletka přítomná vraždě. Skutečným majstrštykem byla role Viktorie Freie v Menzelových oscarových „Ostře sledovaných vlacích“. Za tuto roli si přitom odnesla honorář, který by dnes leckoho rozesmál. Bylo to pouhých 450 korun.
Jiří Menzel ale její herecký talent ocenil natolik, že ji obsadil i do svých dalších filmů. V politicky kontroverzních „Skřiváncích na niti“ si střihla roli Lenky a později ji diváci mohli vidět jako manželku Ladislava Smoljaka v oblíbené komedii „Na samotě u lesa“.
Poznávacím znamením se staly její brýle
Za své brýle se Naďa nejdřív styděla, dokud jí Jiří Suchý v Semaforu neukázal, jak z nich udělat přednost. Díky jeho podpoře si našla vlastní styl a začala nosit výrazné obroučky, které se staly doslova její poznávací značkou. Nejoblíbenější byly mezi fanoušky právě ty růžové. Humorně později Naďa prozradila, že v životě měla více brýlí než mužů.

V soukromí to Naďa Urbánková neměla vždy jednoduché
V milostných záležitostech měla Naďa smůlu. Byla třikrát vdaná, ale ani jednou to neskončilo šťastně. Za svoji životní lásku však považovala Josefa Abrháma, se kterým osm let pouze randila. Když už doufala ve svatbu a v děti, zamiloval se Abrhám v Činoherním klubu do své kolegyně Libušky Šafránkové a Naďu opustil.
Nejtrpčí zkušenost přišla s třetím manželem, lékařem Josefem Havlíkem. Ten zneužil její důvěry a bez jejího vědomí si na ni nabral úvěry. Když je přestal splácet, Naďa se ocitla v exekucích a přišla téměř o všechen majetek. A aby toho nebylo málo, musela ještě bojovat s rakovinou prsu, ze které se naštěstí vyléčila.
„Zemřela ve spánku, bez bolestí. Jménem celé naší rodiny děkuji za soucit a prosím o možnost vyrovnat se s touto zdrcující zprávou v soukromí. Děkuji Ti za všechno, maminko moje. Miluji Tě napořád,“ napsala její dcera Jana v roce 2023 na sociální sítě, když maminka zemřela.
Zdroje: csfd.cz, seznamzpravy.cz, fdb.cz