Pamatujete na hračku z totáče? My si s ní hráli šťastní jako v 7. nebi, dnešní děti před ní prchají jako o život
Doba se drasticky mění a člověk starší generace svět kolem sebe už mnohdy nepoznává. Vše se dopředu řítí šíleným tempem, technologie a trendy jsou nahrazovány novými a novými a člověku se mnohdy vše zdá nestálé. Pryč už jsou doby, kdy bylo sice všeho méně, díky čemuž měl ale člověk paradoxně na vše víc času. Jak by dnešní děti obstály s hračkami z dob socialismu, které byly svého času hitem?
V současné době se populací šíří názory, že dnešní děti mají problémy s udržením pozornosti. Mluví se o závislosti na obrazovkách a o vlivu sociálních médií, které vytvořily komunikační kulturu založenou na krátkých a stravitelných informačních jednohubkách. Změny v tomto ohledu lze pozorovat napříč sférami naší každodennosti, ale často si toho všímáme právě u dětí. Mění se i jejich hry a hračky a legendární kusy, na které vzpomínáme ještě z dob socialismu, dnes mnohdy leží ladem a chytají prach.
Před touhle hračkou dnešní děti radši prchají
Mnozí z nás si jistě pamatují na legendární československou stavebnici Merkur. Její historie však sahá překvapivě dále do minulosti, než si mnozí lidé uvědomují. Stavebnice Merkur se v našich končinách začala poprvé vyrábět již během 20. let minulého století. Tehdy vycházela pod názvem Inventor a vyráběna byla firmou Inventor Jaroslava Vancla. Tehdejší forma ještě neobsahovala šroubky ani matice a díly se spojovaly háčky.
Merkur je stavebnice založená na využívání kovových plíšků s pravidelnými otvory, skrze které lze jednotlivé plíšky spojovat za použití šroubků a matic. Díky tomu lze ze stavebnice vytvářet velmi komplexní a bytelné modely, jejichž forma je omezena jen představivostí uživatele. Díky možnosti vytvářet i profesionální modely se stavebnice využívala dokonce i v rámci seriózních výzkumů, kdy ji v roce 1961 například Otto Wichterle použil pro stavbu prvního prototypu přístroje na výrobu kontaktních čoček.
Merkur se však oproti modernějším stavebnicím vyznačuje vysokou komplexitou a časovou náročností, která je dána potřebou utahovat matičky kolem šroubků. Dnešní děti se tak raději nadchnou jinými stavebnicemi jako například světoznámou značkou Lego a před složitější stavebnicí typu Merkur raději prchají. Merkur však stále můžeme najít v našich obchodech, byť ne v takovém zastoupení.

Staré hračky dnes již nenadchnou
Příkladem něčeho, co si spojujeme s dnešní generací dětí, jsou virtuální hry a herní konzole. Ty však existovaly již v dobách socialismu a v podstatě se podobaly hrám, kterým holdují děti dnes, i když byly mnohem méně komplexní. Nejoblíbenější hrou v dobách socialismu byla jednoznačně Nu, pogodi! inspirovaná známým seriálem Jen počkej, zajíci! Tuto konzoli vyráběla sovětská firma Elektronika IM a herní konzole byla vlastně kopií japonských konzolí Nintendo Game Watch.
Nu, pogodi! spočívalo v ovládání vlka z dětského seriálu, který se s košem snažil chytat vajíčka, která svrchu obrazovky házel neposedný zajíc. Hra se vyznačovala tím, že byla poměrně těžká a řadě socialistických ratolestí tak způsobila chvíle nemalé frustrace. V porovnání s dnešními hrami je však tento herní model velmi jednoduchý a v době barevných a modulárních herních titulů by pravděpodobně neobstál. Dnešní hry jsou složitější, nabízejí více možností a herní zážitek je po všech stránkách hlubší.

Pořady pro děti se též proměnily
Další z věcí, která se v průběhu let proměnila, je povaha dětských pořadů. Z dob socialismu sice pamatujeme řadu legendárních a nesmrtelných titulů, které by jistě nadchly i dnes. Nejznámější dětský pořad Studio kamarád a jeho hrdinové Jů a Hele patří dodnes mezi jedny ze symbolů dětské televize. Studio kamarád obsahovalo nesmrtelný humor, který dokázal pobavit každého.
To, co ale z obrazovek vymizelo, jsou propagandistické pořady, směřující k politické výchově mládeže státem. Příkladem takového pořadu může být Pionýrská vlaštovka. Pořad vycházel ze své předlohy Vlaštovka, kterou u nás prezentovala Olga Čuříková až do roku 1968. Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy však bylo usneseno, že program není dostatečně politicky nabitý a musí projít změnou. Olga Čuříková tak byla z politických důvodů nejprve vytlačena z tvorby pořadu a následně i z České televize.
Pořad, který se snaží politicky masírovat mládež, by dnešním dětem s nejvyšší pravděpodobností připadal nanejvýš nudný. Dnešní pořady totiž nabízejí akci, hudbu, humor a hrdiny, které si každé dítě zapamatuje a ztotožní se s nimi. lze tak tvrdit, že u tohoto starého socialistického programu by děti dnes už nevydržely. Ale zrovna v tomto případě to asi není na škodu.
zdroje: cs.wikipedia.org, prozeny.cz, expressfm.cz