Senioři nechápou, že mají doma retro poklad za 250 tisíc. Kdo to ví, směje se cestou do banky
Vaše babičky na půdě dost možná mají krabice se všemožnými krámy a různým harampádím. Dost možná ale samy netuší, že tam skrývají poklad, který mohou v dnešní době dost lukrativně zpeněžit. Kdo zná tajemství těchto sběratelských předmětů moc dobře ví, že se za to často platí zlatem. Na různých aukcích tuto cennost z dob ČSSR naleznete téměř vždy. Pojďte se podívat, o co se jedná.
Představte si tu situaci. Prohledáváte starou půdu po prarodičích a v krabicích naleznete starou peněženku s s penězi nebo dokonce nějakou sbírku mincí a bankovek. Kdekdo by takový nález vzal a zahodil bez mrknutí oka. Především starší generace, které tyhle věci berou jako každodenní záležitost a nijak se nad ní nepozastavují. Opak je ale pravdou. Bankovky a mince z dob ČSSR jsou nyní absolutním sběratelským hitem. O trochu méně, ale stále královsky, ceněné jsou pak peníze ze 90. let. Kupříkladu taková „zairovka“, která se tiskla v roce 1993 může šplhat svoji hodnotou až na 500 tisíc korun. Co tedy doma na půdě hledat a co má skutečnou cenu? Pojďme se na to podívat.
Jaké poklady senioři mají doma?
Staří lidé mají doma občas takové skvosty a poklady, aniž by o tom tušili. Jak jsme naznačili výše, třeba taková dvoustovka přezdívaná „zairovka“ má na sobě tiskovou chybu. Namísto klasického označení koruny české (Kč) je zde nápis „Republique du Zaire“. Možná byste si mohli myslet, že takto znehodnocená bankovka nemáš žádnou cenu, když je v podstatě znehodnocená, ale opak je pravdou. Přeci jenom jsou sběratelské hodnoty často velmi odlišné od těch praktických. „Zairovku“ totiž můžete prodat klidně za půl milionu korun. Spodní hranice nabídek se přitom pohybuje už taky dost vysoko. Aukce začínají přibližně na dvou stech tisících.
Nebo třeba desetikoruna ze stejného roku, která rovněž nese tiskový omyl, dosahuje až hodnoty 250 tisíc korun. Důvodem je samozřejmě jejich staří, ale taktéž omezený počet kusů. S trvanlivostí bankovek je navíc raritou, když se nějaká taková dochová až do dnešního dne. Obecně se tak dáš říct, že pokud najdete starou bankovku nebo minci, je dobré se podívat po chybném tisku nebo nedostatcích po ražbě. Může to zvednou její cenu.

Proč mají takovou hodnotu?
Samozřejmě to může být matoucí, proč jsou sběratelé tak strašně posedlí bankovkami a mincemi. Je na světě přeci tolik dalších a hezčích věcí, které by si zasloužily vlastní sbírku. V odpovědi na tuhle otázku se možná budeme trochu opakovat, ale je to v první řadě ojedinělý charakter samotného artefaktu. Starých bankovek je často na celém světě velmi malé množství. A těch v dobrém stavu je ještě značně méně. Ve většině případů se bavíme o stovkách maximálně tisících kusů. U těch nejvzácnějších pak přecházíme k desítkám a jednotkám.
V případě bankovek a mincí navíc mají sběratelé tu největší jistotu, že se jedná o originální kus. Každá pevná měna totiž nese hned několik ochranných znaků, podle kterých mohou sběratelé poznat, že je někdo nenapálil padělaným kouskem. Navíc jsou bankovky skvělým artiklem pro systematické sběratele, kteří nechtějí například jen ty nejdražší kousky, ale sbírají co nejvíc bankovek jednoho druhu. Například sbírají stokoruny ze všech po sobě jdoucích let, aby vytvořili chronologickou sbírku. Chybně tištěné bankovky jsou pro ně pak třešničkou na dortu, za kterou rádi zaplatí nemalým jměním.

Bony a klid: Kšefty s retro bankovkami
Určitě si pamatujete tenhle kultovní film s Janem Potměšilem a Veronikou Jeníkovou. Přeci jenom je to jeden z mála československých filmů, kde hrají peníze v podstatě stěžejní roli. Tehdejší explicitní obchody a černé kšefty s bony a bankovkami z ČSSR jsou tam téměř všudypřítomné. Tahle kriminální komedie může být pro všechny půdní hledače pokladů krásným návodem k tomu, co v krabicích od prarodičů hledat. Takové padesátikoruny z 80. let, které se ve filmu objevují snad nejčastěji, jsou rovněž cenným sběratelským artiklem. Při vzdělávání se o starých a ceněných bankovkách si navíc užijete kopec zábavy, nostalgie a ikonických hlášek.
Zdroje: kurz.cz, idnes.cz, csfd.cz