Socialistický James Bond, který zachránil svět. Dnes je směšný jako ponožky v sandálech
Jamese Bonda, neohroženého agenta 007 s povolením zabíjet, musí znát snad každý. Současná generace si však pravděpodobně neuvědomuje, že i Východní blok měl svého neohroženého špiona, který by se Jamesi Bondovi v lecčems vyrovnal. Polský seriál, který tvůrci svého času označovali za nejvysílanější seriál na světě, se optikou moderního diváka může zdát úsměvný. Zároveň však někteří lidé nakrčí obočí tváří v tvář glorifikaci něčeho, co je dnes vnímáno jako hrozba.
Západ měl britského Jamese Bonda, u nás zase záporáky vždy přelstil neohrožený Major Zeman. V Polsku pak v šedesátých letech vznikla postava neohroženého sovětského špiona polského původu, který byl známý jako Kapitán Kloss. Komix, který byl přetaven do seriálu, na který se v nedávné době pokusili navázat moderní filmaři.
Polský James Bond
Kapitán Kloss je hrdina známý z polského seriálu S nasazením života, který se napříč zeměmi východního bloku vysílal od 10. října 1968, kdy měl seriál premiéru na polských televizních stanicích. Zápletka pojednává o neohroženém špionovi, který ve službách Sovětského svazu bojuje proti hrozbě nacistického režimu.
Hlavní postava je Polák jménem Stanislav Kolicki. Tomu se ve věku něco málo přes dvacet let podaří uprchnout z nacisty okupované země do Sovětského svazu. V srdci mu hoří touha bojovat proti nacistickým zrůdám, což se stane důvodem, proč vstoupí do služeb sovětské rozvědky. Ta totiž paralelně s jeho příchodem do SSSR vyslechla nacistického důstojníka Hanse Klosse, který je Stanislavovi nápadně podobný. Zrodí se tedy plán, kdy se polský odvážlivec vydá do jámy lvové s novou identitou nacistického důstojníka, aby působil jako špion s označením J-23.
Seriál měl celkem 18. epizod a díky své úspěšnosti se začal v zemích východního bloku prodávat též ve formě komiksu. Hlavní postavu Stanislava Kolického vytvořili Zbigniew Sajfan a Andrzej Szypulski a režie seriálu se chopili Janusz Morgenstern a Andrzej Konic. Poprvé se Kloss na obrazovkách objevil již v roce 1965, avšak jeho první dvě dobrodružství byla vysílána živě, tudíž se bohužel nedochovala.
Seriál, na který dodnes vzpomínáme
Kapitán Kloss aneb S nasazením života patří mezi ty nejoblíbenější seriály, které se v zemích východního bloku kdy vysílaly. V našich končinách se tak co se oblíbenosti týče řadil vedle děl jako 30 případů majora Zemana nebo sovětského seriálu Čtyři z tanku a pes. Polští televizní odborníci tvrdí, že S nasazením života je seriál s největším počtem diváků na světě.
Toto tvrzení opírají právě o skutečnost, že byl vysílán napříč mnoha zeměmi východního bloku. Seriál měl nejen obrovskou sledovanost v samotném Sovětském svazu, ale dostal se i do dalších zemí, jako byly Švédsko či některé země Jižní Ameriky. Zároveň se jednalo o jediný východoněmecký program, který měl vysokou sledovanost i v západním Berlíně.
Právě díky oblíbenosti vzniklo i komiksové provedení, které u nás vycházelo od roku 1971. Vycházel tehdy jeden díl měsíčně a čtenář za něj zaplatil 6 korun. Děj komiksu se však nedržel scénáře jednotlivých dílů seriálu tak pevně a mnohými je považován za zjednodušený a místy zmatený. Dodnes se však jedná o sběratelskou raritu.
Pokus o navázání, který se nepovedl
Kapitán Kloss aneb S nasazením života je dodnes skutečně kultovní seriál, na který však dnešní optikou hledíme jinak, než jak původní tvůrci seriálu zamýšleli. Glorifikace Sovětského svazu a geniální rozvědky může být moderním divákem vnímána jako zjevná propaganda, zkreslující reálné události, které se za války odehrávaly. Komiksové provedení zobrazuje všechny nacistické padouchy jako karikatury, což zavádějícímu pojetí historických událostí pouze přidává.
Polští televizní tvůrci se navíc v roce 2012 rozhodli přijít do kin s filmovým zpracováním tohoto známého příběhu. Snímek se setkal se smíšeným přijetím. Pro původní generaci fanoušků bylo nepřijatelné, že film nabízel určité události skrze jinou optiku, než která se nosila v dobách Sovětského svazu. Pro moderní generaci již však tento hrdina nemá co nabídnout, jelikož vnímání Sovětského svazu a potažmo Ruska se drasticky proměnilo.
I přes kontroverze se snímek v roce 2012 v Polsku těšil poměrně velkému úspěchu. Stojí za tím hlavně skutečnost, že šlo jednoduše o oživení někdejšího největšího hrdiny, který svého času vládl obrazovkám napříč mnoha zeměmi. Pro dnešního diváka, který nemá v paměti dobové socialistické seriály, je však již poněkud neatraktivní a úsměvný – něco jako James Bond socialismu.
zdroje: cs.wikipedia.org, csfd.cz, idnes.cz