Na těchto socialistických pořadech jsme vyrůstali. Dnešní děti by je nerozdýchaly ani po 5 minutách
Pamatujete si ještě na ty časy, kdy nám rodiče před spaním pouštěli televizi? Dívali jsme se na pořady, které by dnešní děti už nevydržely sledovat ani chvíli.
Vzpomínáte si na ten čas, kdy jste se s nadšením usadili před televizi a sledovali svůj oblíbený program? Najezení, vykoupaní a v pyžamu jsme se natěšení posadili do obýváku a čekali, až nám rodiče zapnou večerní pořad. Dnes děti sledují úplně jiné pořady, než jaké jsme sledovali my. Nevydrželi by se na ně dívat ani pět minut. Nejen, že vizuálně nepůsobily tak vábně, ale také to nebyly takové pohádky, na které jsou děti zvyklé dnes. Pamatujete si na tyto pořady i vy?

Sledování televize bylo úplně jiné
Dnešní děti jsou zvyklé sledovat pořady přes různé platformy, jako je například Disney+, kde jsou dostupné všechny pohádky z jejich dílny, nebo Netflix, kde se dají najít pohádky také od jiných tvůrců. Když už sledují pohádky v klasickém televizním vysílání, mohou si je libovolně pozastavovat, nahrávat či pouštět zpětně. Takový luxus jsme my jako děti neměli.
Kdo neseděl u televize v ten konkrétní čas, kdy vysílání probíhalo, měl zkrátka smůlu. Proto jsme se snažili objevit se před televizí v tu správnou dobu, kdy byly vysílány pořady pro děti. Byli jsme rádi, že nějaké pořady pro nás vůbec byly a jejich sledování jsme si opravdu užívali. Pořady pro děti a mládež z dob socialismu však byly diametrálně odlišné od těch, které na obrazovkách běží dnes.
Vlaštovka přinášela dávku názorů
Jedním z pořadů, které za dob našich dětských let vysílali, byla Pionýrská vlaštovka. Tento pořad z 60. let se vysílal každou sobotu. Původně se jmenoval jinak a také se soustředil na jiný obsah. Jeho název dříve byl Vlaštovky a uváděla ho Olga Čuříková. Původně se zaměřoval na děti a mládež. Po roce 1968 však bylo všechno jinak.
Vzhledem k politickým událostem, které jsou s tímto datem spojeny, došlo k velkým změnám. Pořad byl nejen přejmenován, ale také byl změněn jeho obsah. Z pořadu pro děti se rázem stal propagandistický televizní pořad. Olga Čuříková byla donucena z pořadu odejít. Později musela odejít i z Československé televize. Nahradili jí moderátoři Štěpánka Haničincová, Natálie Lišková nebo Marcela Augustová.
Tento pořad nabízel svým mladým divákům různé zajímavosti, hosty, reportáže a rozhovory. Vysílal se střídavě z českého a slovenského studia. Základní náplní tohoto pořadu bylo referování o činnostech, které provozovaly pionýrské organizace. „Ve studiu se často objevil mladý budovatel s červeným šátkem, aby se pochlubil svým úspěchem nebo třeba vynálezem,” doplňuje portál idnes.cz.
Tohle by děti nebavilo
Pionýrská vlaštovka byla pořadem, který měl jasný záměr. Fungoval jako prostředek propagandy tehdejšího režimu. Dnes jsou děti zvyklé na jiné snímky. Takové, které jsou vizuálně lákavé, zajímavé a v neposlední řadě humorné. Tyto vlastnosti by se u reportáží o pionýrech jen těžko hledaly.
Kdybyste je dnes svým dětem pustili, nevydržely by u toho ani chvilku. Pořad by je nezajímal ani po vizuální stránce, ani po té obsahové. Někteří by možná ani nevěděli kdo byli pionýři a proč je o nich celý pořad. Pionýrské vlaštovky nejsou jediným pořadem, který nám v té době pouštěli. Poznáte i ty další?

Znáte tyhle pořady?
Pokud jste v té době sledovali televizi, jistě jste sledovali i jiné pořady, než byly socialistické Vlaštovky. Jedním z nich mohl být například Studio Kamarád, na kterém jsme všichni vyrůstali. Účinkovaly v něm dvě postavičky jménem Jů a Hele. Ten se vysílal každou neděli od osmi hodin ráno a jeho obsahem byly pohádky, rozhovory, zábava a seriál pro děti. Jedno vysílání bylo i v úterý odpoledne, ale to bylo kratší.
Pokud vás zajímá, který dětský pořad byl ten nejoblíbenější, pak je to jistě Magion. Alespoň tak odpověděli čtenáři v anketě portálu maminka.cz. Hned za Magionem se umístilo Studio Kamarád.
Magion byl pořad byl plný zajímavostí ze světa magie a vědy. Nechyběli ani hosti nebo nevídané seriály ze zahraničí. Jistě znáte například Byl jednou jeden život nebo animované Šmouly. Podle statistik byl Magion druhým nejsledovanějším pořadem Československé televize. Předběhly ho pouze Televizní noviny.
Zdroje: idnes.cz, cs.wikipedia.org, maminka.cz