Tohle jméno je vzácné jako poklad. Má ho jen 1 000 Čechů. Patříte mezi vyvolené?
Představte si jméno tak vzácné, že ho v naší zemi nosí méně lidí, než kolik má Praha hospod. Zatímco Aničky a Markéty potkáváme na každém rohu, toto jméno zahlédnete jen jednou za uherský rok. Přitom jeho nejslavnější nositelka měla na český jazyk a kulturu větší vliv než leckterý národní buditel.
Bez ní by naše kuchyně možná vypadala úplně jinak a svíčková by se možná nepodávala s brusinkami.
Jméno vzácné jako šafrán
Hledáte mezi českými ženskými jmény skutečnou vzácnost? Zatímco Marie nebo Anny potkáváte na každém rohu, tohle jméno nosí v celé republice jen 1 071 žen. Řeč je o jménu Dobromila, krásném slovanském jménu, které v sobě nese významový poklad. Jeho etymologie je celkem průzračná, vzniklo spojením slov „dobrá“ a „milá“, také vysvětlováno jako „milující dobro“. Není divu, že takové jméno oslovilo naše předky, vždyť kdo by nechtěl, aby jeho dcera milovala dobro a byla laskavá?
Zajímavé je, že jméno Dobromila vzniklo vlastně jako slovanský překlad řeckého jména Agáta. Takže když příště potkáte nějakou Agátu, můžete jí s trochou nadsázky říkat „česká Dobromilo“.
Od Dobry k Míle
Jméno Dobromila se může pyšnit celou řadou domáckých podob. Nejbližší přátelé a rodina mohou nositelku tohoto jména oslovovat jako Dobru, Dobrušku, Dobruši, Milku nebo jednoduše Mílu. Někdy se lze setkat i s moderní verzí Romy nebo něžnou variantou Dobromilka.

Víte, že Dobromila má i svůj mužský protějšek? Ano, existuje i jméno Dobromil, i když to je ještě větší vzácnost než jeho ženský protějšek. Významově příbuzná jsou jména jako Dobromíra nebo již zmíněná řecká Agáta. A kdy slaví Dobromily svátek? Pokud někdy budete chtít poslat přání nositelce tohoto jména, zapamatujte si datum 5. února. Tehdy mají všechny Dobromily svůj den.
Klesající popularita vzácného jména
V roce 1999 žilo v Česku 1614 Dobromil, jenže už o tři roky později jejich počet klesl na 1567. Sestupný trend pokračoval i nadále. V roce 2006 uváděly statistiky 1420 nositelek a nejnovější data z roku 2016 potvrzují, že dnes jméno nosí pouze 1071 žen. Zdá se, že rodiče při výběru jména pro své dcery sahají jinam. A to je trochu škoda, Dobromila má v sobě ukrývá staročeské tradice, které moderním jménům často chybí.
Nejslavnější jmenovkyně české historie
Řeknete mezi lidmi Dobromila a Češi si pravděpodobně vybaví dámu s vařečkou neboli slavnou Magdalenu Dobromilu Rettigovou. Tato žena je autorkou první české kuchařky, která určila směr české gastronomie na generace dopředu.
Vtipné je, že sama Rettigová se s jménem Dobromila vůbec nenarodila. Původně byla pokřtěna jako Magdalena Barbora Artmannová. Jméno Dobromila si přibrala až v dospělosti, zřejmě když ji zachvátilo vlastenecké nadšení.

Poměrně známou nositelkou je i právnička Dobromila Marková, psycholožka Dobromila Trpišovská nebo gynekoložka Dobromila Mužíková. U našich severních sousedů v Polsku se s podobou Dobromiła setkáme častěji, třeba u skladatelky Dobromiły Jaskot nebo političky Dobromiły Kulińské.
Kuchařka, která naučila Čechy vařit
V roce 1826 vyšla kuchařka s podtitulem „Pojednání o masitých a postních pokrmech pro dcerky České a Moravské“ v Hradci Králové a stala se okamžitě oblíbenou. Běžné rodiny si ji zamilovaly, protože konečně dostaly recepty z normálních surovin, které si mohly dovolit, a to vše napsané v češtině. Původní vydání nabídlo neuvěřitelných 700 receptů. Od voňavých polévek přes poctivá hlavní jídla až po lahodné moučníky a svěží saláty.
O Rettigové vznikl v roce 1961 i film nesoucí prostý název „Magdalena Dobromila Rettigová“. Ten v režii Františka Filipa přibližuje život této významné osobnosti v podání vynikající Jiřiny Šejbalové.
Zdroje: horoskopy.cz, cs.wikipedia.org, cs.wikipedia.org