Voda nad zlato: Češi, připravte se. Bude takové sucho, že i kapři v rybníce začnou balit kufry
Chcete tip na letošní nejžádanější komoditu? Není to zlato ani kryptoměny, ale docela obyčejná voda. Česko se potápí do historického sucha, které již nyní překonává kritický rok 2018. Meteorologové kroutí hlavami, za posledních šest měsíců spadla jen třetina obvyklého množství srážek.
Co jsme si před lety představovali jako vzdálenou hrozbu, je dnes skutečností. Od začátku roku 2025 zažívá Česká republika jeden z nejhorších deficitů srážek v moderní historii. Podle aktuálních dat z projektu Intersucho je alarmujících 25 procent našeho území už nyní zasaženo extrémním suchem, tedy tím nejvyšším stupněm. Další třetina republiky trpí druhým a třetím nejhorším stupněm.

Srovnejme si to s rokem 2018, který byl tehdy považován za historicky katastrofální. Bohužel, letošní situace je minimálně stejně vážná, ne-li horší. Odborníci bijí na poplach, protože předpověď na dalších devět dní nedává naději na jakékoliv zlepšení. Naopak, očekávejme další prohlubování suchem vyčerpané krajiny.
Pouhých 11 procent české krajiny si nyní užívá dostatek vláhy v půdě. Zbytek území, tedy neuvěřitelných 89 procent, se potýká s různými stupni sucha, přestože léto teprve klepe na dveře. Kritická situace vládne zejména v Jeseníkách, na Pardubicku, Vysočině a ve východních krajích. I jižní Morava, která sucho dobře zná, letos čelí obzvlášť drsným podmínkám.
Za vším hledej (chybějící) vodu
Kořeny současného sucha sahají do uplynulé zimy. Sněhová pokrývka totiž byla mimořádně slabá. Klimatolog Pavel Zahradníček uvádí, že napadla jen třetina běžného množství sněhu, v nížinách pouze pětina a na horách polovina normálu.

Jaro nám bohužel nepřineslo vytoužený déšť. Od ledna do půlky května napršely sotva tři čtvrtiny běžného úhrnu. Vysočina a Pardubicko dostaly dokonce méně než polovinu normálu. Není divu, že je všude tak sucho. Následky jsou zřetelné na polích, nejvíce trpí mák a cukrová řepa. Zemědělci tak mají oprávněné obavy o letošní úrodu.
Zachraňte svou zahradu před suchem
Jak ochránit zahradu před suchem? Je to snazší, než si myslíte. Zatímco v Austrálii bojují se suchem desítky let, ostatně se tam odehrává i thriller „Sucho“ s Ericem Banou, my se teprve učíme. Podívejte se na svou zahradu, máte tam svah? Skvělé, využijte ho k vytvoření různých úrovní. Členitý terén přirozeně zachytává vodu, která by jinak jen protekla.
A nezapomeňte na stromy. Jsou to ti nejlepší spojenci proti suchu. Vrhají stín, snižují vypařování vody z půdy a jejich kořeny pomáhají zadržovat vlhkost. Pod stromy vzniká přívětivější prostředí i pro ostatní rostliny. Čím dřív strom zasadíte, tím lépe, za pár let vám poděkuje celá zahrada.
Největší pijan vaší zahrady
Ten krásný, anglický, pečlivě střižený trávník, na který jste tak pyšní, je největším pijanem na vaší zahradě. Spotřebuje enormní množství vody a v době sucha je jeho udržování téměř nemožné bez pravidelné intenzivní zálivky. Proč ho proto nenahradit květinovou loučkou? Bude pestřejší, zajímavější, a navíc potěší hmyz, který je pro zahradu nepostradatelný. K osevu vybírejte takové směsi semen, které zvýší kořenovou hloubku substrátu a vytvoří na zemi vrstvu drnu, která bude jako houba zadržovat vlhkost.
Zeleninu letos zkuste pěstovat jinak. Místo dlouhých řádků vytvořte menší ostrůvky rostlin. Takto vysázené rostliny si lépe poradí se suchem, efektivněji využijí každou kapku vody. Povrch záhonů pak nezapomeňte pokrýt kvalitním mulčem, který funguje jako přirozená ochrana proti vysychání a zároveň brání růstu plevele. Mulč doplňte o vrstvu kompostu. Ten půdu obohatí o živiny a také zlepší její schopnost zadržet vláhu i během horkých dní.
Každá kapka deště je v dnešní době cenná, proto se s ní naučte hospodařit. Věděli jste, že i malý záhon s několika rajčaty spotřebuje během šesti týdnů bez deště až 150 litrů vody? Je proto rozumné investovat do systému zachytávání dešťovky.
Zdroje: idnes.cz, ekolist.cz, ekolist.cz