Dříve obyčejný svatební dar má dnes větší hodnotu než samotná svatba. Povaluje se i u vás doma?
„Až se budeš vdávat, dostaneš porcelánový servis,“ slýchávaly kdysi mladé nevěsty. Dnes by takový dar mohl mít hodnotu nového auta. Staré cibuláky, křišťálové sklo nebo nábytek z dob našich babiček se dnes draží za slušné částky, ale nejen ty.
Porcelán, který dříve zdobil snad každou lepší domácnost, se dnes stal oblíbeným v aukčních síních, zejména ten z Dubí. Co dřív babičky dostávaly bezpatně jako svatební dar, dnes mladí kupují jako investici do budoucna. Kompletní soupravy cibuláku z minulého století se na aukcích prodávají i za tisíce korun.
„Když jsem se vdávala v osmdesátých letech, dostala jsem od rodičů kompletní porcelánový servis. Tenkrát to byl úplně běžný dar,“ vzpomíná paní Věra z Pardubic. „Nedávno jsem viděla podobnou soupravu v aukci za 120 tisíc korun a málem mě trefilo.“

Ne všechny kusy však mají takovou hodnotu. Rozhodující je stáří či stav, a především to, jestli jde o nějakou speciální edici. Běžné kusy mají hodnotu spíše pár stovek korun, ale i tak jejich cena stoupá.
Z lustru po babičce zlatý důl
Další kategorií, která zaznamenala astronomický nárůst cen, jsou křišťálové výrobky, zejména pak lustry z Jablonecka nebo sklo od tradičního výrobce Moser. „Kdo neví, ten to dá na Aukro za pětistovku. Kdo ví, vydělá desítky tisíc,“ říká odborník. Křišťálové lustry kdysi značily jistou společenskou úroveň a byly proto častým darem k významným událostem, ať už to byla svatba nebo narození potomka.
Sklo Moser pak patří k absolutní špičce. Limitované edice nebo starší kusy se na aukcích prodávají za horentní sumy. Prodej vázy, kterou babička dostala jako svatební dar, může dnes perfektně přilepšit k důchodu.

Hračky našeho dětství
Slušné cenovky mají i retro hračky jako Mončičák, stavebnice Merkur nebo SEVA. „Původní Merkur číslo 8 z roku 1969 se dnes prodává za osm až deset tisíc korun, pokud je v originálním balení a kompletní,“ vysvětluje sběratel Filip. „A to byl tehdy považovaný za běžný, skoro až laciný dárek pro kluky.“
Nebo vzpomínate si na typické ohýbané židle TON, případně křesla Halabala, která stála v téměř každé čekárně, úřadu nebo obýváku? To, co bylo ještě před dvaceti lety považováno za komunistický brak, je dnes designovým zbožím s astronomickou cenou. Vybrané kousky z 50. až 70. let jsou dnes vyhledávané především v zahraničí, kde si kupci cení především kvalitního řemeslného zpracování a designu.
Z obrázku nad postelí investice za miliony
Ale to nám ještě chybí jedna svatební klasika, tedy obrázky od Josefa Lady. Chaloupky se zasněženou střechou, vousatí vodníci sedící na vrbě nebo scény z putování dobrého vojáka Švejka kdysi visely snad v každé české domácnosti a patřily k oblíbeným svatebním darům, které dárce stály pár korun. Jenže tyhle obrázky, které jsme jako děti okukovali při návštěvách u příbuzných, se dnes prodávají za částky, které rozhodně stojí za povšimnutí.
Originální kresby a ilustrace tohoto jednookého génia dnes stojí majlant, klidně desetitisíce nebo statisíce. Na jedné aukci se nedávno dražila originální Ladova kresba do časopisu „Kvítko z čertovy zahrádky“. Vyvolávací cena? Rovných 95 tisíc korun. Pravost prý osobně potvrdil vnuk Josefa Lady a správce jeho dědictví Viktor Lada.
Josef Lada byl umělec s pohnutým osudem
Josef Lada, narozený v roce 1887, prožil řadu tragédií. Už jako roční batole přišel o jedno oko, když nešťastně vypadl z kolébky přímo na ostrý ševcovský nůž svého táty. Osud mu připravil i další rány. Při bombardování Prahy v únoru 1945 přišel o svou talentovanou šestnáctiletou dceru Evu.
Přesto dokázal dál tvořit a dal světu možná ty nejhezčí české obrázky. Vždyť kdo by neznal jeho ilustrace ke Švejkovi, kocoura Mikeše nebo legendární vánoční pohledy se zasněženými vesničkami? Jeho dcera Alena sice pokračovala v podobném duchu, ale originály od tatínka Lady jsou dnes skutečné poklady, které lákají sběratele.
Zdroje: medium.seznam.cz, denik.cz, marianne.cz