Za socialismu dárek zdarma k nákupu, dnes za to letíte na Maledivy. Nevyhodili jste to?
Jak se doba mění, je mnohdy až s podivem, jak se mění také přístup ke dříve každodenním reáliím. Z věcí, nad kterými se v dobách socialismu člověk příliš nepozastavoval, se postupem času staly symboly doby. Řada takových předmětů navíc v průběhu dekád nabyla na hodnotě – a to zejména pro sběratele. Člověk tak často může vidět, jak se předměty, které dříve stály pár korun nebo se dokonce dostávaly zdarma, proměnily ve sběratelské artikly v hodnotě tisíců korun.
Socialismus v Československu byl dlouhou a výraznou kapitolou naší historie. Proto se můžeme stávat svědky toho, jak se kdysi každodenní předměty z této éry naší země staly sběratelskými artikly. Tento proces ukazuje, jak moc pro nás znamená nostalgie a s jakou oblibou si připomínáme minulé doby, ať už byly jakkoliv nelehké. A co víc – za tuto nostalgii jsou lidé mnohdy ochotní zaplatit peníze, za které hravě měli třeba letenku na Maledivy.
Dříve běžný dárek k nákupu
Jedním z takovýchto předmětů, který byl kdysi přítomný snad v každé domácnosti, jsou například kultovní Igráčci. Tato legendární hračka se k nám dostala v 70. letech, ale do širšího povědomí veřejnosti se dostala až o něco později. Za to se jí podařilo dostat se snad do každé druhé domácnosti, která se v socialistickém Československu nacházela.
Igráčci v dobách socialismu stáli kolem 6 korun. Často však byli věnováni zdarma zákazníkům při nákupu, například jako drobný dárek k zubní pastě. Díky jeho všeobecné dostupnosti se stal tento malý panáček něčím, co znaly děti po celé zemi. Jejich oblíbenost byla dána hlavně tím, že jde o jednoduchou hračku, která zároveň nabízí téměř neomezenou variabilitu využití.
Postavičky reprezentovaly různé profese, kdy vůbec první varianta Igráčka z roku 1976 vyobrazovala zedníka. K dispozici ale byli také hasiči, zdravotní sestry, lékaři a všemožná další povolání. Prodávali se po jednotlivých kusech, nebo v celých setech, jako například hasičském setu, který obsahoval i vybavení. Pomocí jej pak děti mohly z postaviček vytvářet všemožné scény.

Nesmrtelný symbol doby
Igráček se postupem času díky své vysoké oblíbenosti stal jedním ze symbolů socialismu. Když si člověk vyhledá na internetu nejoblíbenější hračky z dob socialistického Československa, může mít jistotu, že Igráček bude obsažen snad v každém výsledku vyhledávání. Jeho popularita byla vždy natolik vysoká, že se v roce 2010 obnovila produkce této nesmrtelné hračky. O to se postaral Miroslav Kotík, majitel firmy Efko, která modernizované postavičky vyrábí dodnes a rozváží je do řady zemí po celém světě.
To, že Igráček si zasloužil své místo v síni slávy tuzemských hraček, svědčí kromě jeho oblíbenosti mezi dětmi i dospělými i jeho objevování se v multimédiích. Například ve filmu Mstitel z roku 2021 se postavička jednoho z Igráčků objevuje hned v samotném traileru snímku. Komedie z pera Lucie Klein Svobody obsazuje v hlavní roli Jaroslava Duška a jedná se o skutečně bizarní podívanou.
Právě vysoká oblíbenost Igráčka způsobila, že se stal jedním ze symbolů socialismu. Moderní děti si tak mohou Igráčka odnést z obchodu i dnes, ale zároveň je v oběhu stále řada originálních kusů z dob normalizačního Československa. A právě o ty je také vysoký zájem.

Jeho hodnota tiše stoupala
Pokud vlastníte některé originální postavičky Igráčků z dob socialismu, dost možná sedíte na zlatém vejci. O tyto postavičky totiž jeví vysoký zájem různí sběratelé, kteří jsou za ně na internetu ochotní zaplatit pěkné peníze. Podmínkou je samozřejmě to, aby byla originální hračka ve výborném stavu. Pokud ji navíc máte v originálním a nerozbaleném obalu, je to ještě lepší. Skutečný jackpot je pak vlastnění hned celé sady.
Ceny originálních socialistických Igráčků se pohybují po poměrně širokém spektru. Za jeden kus tak můžete dostat například 450 korun, ale pokud jde o raritní kousek, cena stoupá do tisíců. Jedna figurka Igráčka-kuchaře se tak na internetových burzách prodává za 3 000 korun.
Celá sada je na prodej ideální, kdy originální sada Igráčků-hasičů se na internetu prodává za 5 000 korun. Pokud tak máte nějaké pozůstatky ze svých dětských let, neváhejte a proveďte inventuru. Za vícero kusů v dobrém stavu totiž můžete od sběratelů získat tolik peněz, že si za to můžete koupit letenku na pěknou dovolenou.
zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, novinky.cz, csfd.cz