Tuhle známku jsem kdysi vyměnil za Pedro. Dneska bych si za ni koupil ojetý Mercedes
Většina lidí má své koníčky. U nás je nejvíce zahrádkářů, houbařů a rybářů. A pak jsou tu sběratelé. Ti sbírají skoro všechno.
Někdo jen pro zábavu, jiný jako investici, další pro rychlý obrat a výdělek. Hned za sběratele starožitností a mincí se řadí sběratelé známek čili filatelisté. Filatelie je koníček pro klidnější povahy, které nepotřebují v životě žádnou divokou akci. Svůj dobrodružný svět si nacházejí právě mezi těmi maličkými obrázky, které mají své historické příběhy i hodnotu.

Někdy se vyklube sběratel už z dítěte, které rafinovaně mění nepotřebné známky za ty, které ještě nemá, aby si sbírku pěkně doplnilo. Ve vyšším věku už jsou to směny, nákupy a prodeje známek cennějších. Někdo se stane filatelistou až v dospělosti, třeba když zdědí po předcích nějakou zajímavou sbírku. A začne se zajímat o jejich hodnotu, kterou bude chtít postupem času zvyšovat, a pak případně sbírku výhodně prodat. Každý sběratel je na tom zkrátka jinak, každý filatelista může mít pro svou činnost jinou motivaci.
Proč se sbírají?
Filatelie je obor, který se zabývá sbíráním, studiem a oceňováním poštovních známek, ale také i souvisejících poštovních materiálů, jako jsou obálky s razítky, historické dopisy nebo poštovní celiny (to bývaly dopisnice nebo korespondenční lístky, na nichž byla vytištěna poštovní známka; tím se z nich stávala státní cenina). Filatelie je jedna z nejstarších sběratelských zálib, v které se pojí umění, historie, a nakonec i ekonomické důvody. Známky jsou velmi často unikátním miniaturním uměleckým dílem. Mívají detailní rytiny a grafiku. Mnohé navrhovali významní rytci a výtvarní umělci, což známkám dodává vysokou estetickou hodnotu.
Dětské sběratelství
S bratrem jsme v dětství také zkoušeli známky sbírat. Něco nám rodiče koupili, něco jsme s kamarády vyměnili, ale naše povahy byly příliš neklidné, podobali jsme se spíš Vinnetouovi a Old Shatterhandovi. Takže jsme u této klidné a systematické činnosti příliš dlouho nevydrželi. A začali jsme známky měnit za žvýkačky a Atlasky. Vzpomínám si však na jednu, kterou měl ve svém kufříku strýček, který se vrátil z Maďarska. No, v kufříku – na dopise pochopitelně a stála v přepočtu 0,10 Kčs. A tak jsme se dovolili, zda ji můžeme odlepit. Tehdy ještě v rodině nikdo nevěděl, za co známky směňujeme. A tak jsme i tuto známku vyměnili za žvýkačku Pedro.
Loni jsem v televizi zahlédla, že byla v aukci vydražena takzvaná Magyárka, přetisk Magyar Posta na 20f. Známka z roku 1919, která byla vydána v nákladu pouhých sto kusů, byla prodána za 380 tisíc korun. Ten maďarský název mi nedal, a tak jsem si ji na internetu prohlédla. Byla to ona, a my, blbouni, jsme ji promlsali. Známky jsou tak zajímavý sběratelský artikl, že o nich byly natočeny i nějaké filmy, jak se dále dozvíte.
Sběratelé se dostali i do filmu
Například československý krátký dokumentární film Tajemství poštovní známky, který natočil režisér Karel Fuksa v roce 1983. Snímek nabízí pohled do světa filatelie a ukáže i sběratelskou vášeň. Je tu představena i konkrétní unikátní sbírka poštovních známek, jejímž majitelem byl Jan Kostelka. A představte si, že známky se dostaly i do českých pohádek. Snímek se jmenuje, jak jinak než Modrý Mauritius a v hlavní roli krále Fildy I. můžete vidět Jana Hrušínského a jeho nevěstu Boženku ztvárnila Lucie Vondráčková. Příběh je podobný jako mnoho jiných: „V království Nová Filatelie vládne mladý král Filda I. Panování ho však moc nezajímá. Všechen svůj čas věnuje sbírání vzácných známek. Místo něj tam vládnou dva ministři, kteří se obohacují, kde se dá, a v království vládne nepořádek.“
V některých filmech jsou zmínky o filatelii jen okrajové, ale jsou tak kouzelné, že by byl hřích je nezmínit. Jedná se o seriál Taková normální rodinka, ten původní. Jde o epizodu Ženich pro tetičku, a tam vede rozhovor tetička s panem Koníčkem (Jiřina Šejbalová a Oldřich Nový) o své filatelistické vášni. Ona sbírá královny, on zase vědce. Způsob, jakým to oba umělci zahráli, se nedá zapomenout. A je tu ještě jeden film, tentokrát polský, zasvěcený tomuto tématu. V cyklu Dekalog z roku 1989 je zobrazen příběh dvou bratrů, kteří zdědili cennou sbírku známek. Postupem času se stávají doslova posedlí jejím rozšiřováním a také ochranou. Film ukazuje morální dilemata, která se pojí s majetkem a chamtivostí.
Zdroje: ČSFD, Sběratel, BurdaAuction