Dříve se to v porodnicích rozdávalo zdarma. Dnes si za to koupíte dům na Bali. Nechali jste si to na památku?
Narození dítěte patří od pradávna k jedné z nejradostnějších událostí. Naši předci ji měli spojenou s tradicemi a rituály, zaměřenými na bezproblémový porod i na vítání novorozence. S tím je spojená i tradice dárku k narození dítěte.
Vítání novorozenců bylo i v socialistickém Československu. Tradice a rituály nahradil obecní obřad vítání nových občánků. Vznikl v polovině 50. let minulého století s cílem nahradit církevní křest. Obřad probíhal na příslušném národním výboru. Jeho nedílnou součástí byl kulturní program. Rodiče dostali na památku pamětní listy, které měly nahrazovat křestní listy.
Dárky našich předků
Dávat dárky k narození dítěte je zvyk, jehož kořeny sahají mnohem hlouběji než do doby socialismu. Dárky se dávaly nejen novorozenci, ale i jeho matce za porod. Již antický Řím uctíval ženu jako dárkyni života. Dárky pro nově narozené děti měly odehnat nouzi a přinést jim šťastný život. Dárky byly různé, zlaté knoflíky, křestní medaile a další. Často se dědily rodinné šperky s trvalou hodnotou, které byly současně symbolem svazku mezi mužem a ženou.
Tato tradice přetrvala dodnes. Četné obchody nabízejí ve svých e-shopech široký sortiment různých druhů dárku. V socialistickém Československu se dávaly dárky, které měly trvalou hodnotu, byť často ne příliš velkou. Měly sloužit jen jako památka. Pokud máte některý z těchto dárků doma, vlastníte poklad. Sběratelé totiž o ně mají velký zájem.

Pamětní mince
Mezi časté dárky, kterými byly v socialistickém Československu obdarováni novorozenci, patřily zlaté nebo stříbrné pamětní mince. Dnes za některé z nich můžete dostat statisíce. Mezi zahraničními i našimi sběrateli jsou velice žádané tak zvané svatováclavské dukáty, vydávané v letech 1923 až 1982.
Co určuje jejich hodnotu
Neplatí pravidlo, že zlaté pamětní mince mají větší hodnotu než ty stříbrné. Materiál totiž není hlavním kritériem určujícím jejich hodnotu. Tou je její vzácnost. Kromě počtu vyražených kusů ji udává její výskyt mezi sběrateli. Čím menší je její výskyt, tím je mince vzácnější. Za velmi vzácné mince zlaté i stříbrné jsou sběratelé ochotni dát i několik milionů korun. Mezi ně patří například mince s různými ražebními vadami.
Stáří mince není zásadní. Některé antické mince staré tisíce let, které se hojně vyskytují mezi sběrateli, lze koupit za pár stovek korun.
Šperky
Kromě pamětních mincí se často darovaly k narození dítěte šperky. Nejčastěji byly stříbrné nebo zlaté s českým granátem, vltavíny nebo jantarem. Zlaté šperky s brilianty, smaragdy, safíry nebo rubíny či dalšími drahými kameny si mohly dovolit darovat v porodnici rodičkám pouze bohaté rodiny. Dnes však mají hodnotu nemovitostí na Bali a prodáte je za miliony korun.

Český granát
Šperky ze stříbra a českého granátu patřily k častým dárkům k narození dítěte. Český granát nepatří k drahým kamenům. Jedná se o minerál s názvem pyrop, podle řeckého slova, které znamená podobný ohni. Názvem odkazuje na jeho temně rudou barvu. Jeho největší naleziště jsou na území Českého středohoří a v Podkrkonoší.
Hodnota šperků z českého granátu spočívá v jejich symbolu. Jsou totiž symbolem naší republiky, šperky z českého granátu bývají proto darovány světovým osobnostem.
Jantar
Kromě šperků s českým granátem byly často darovány jantarové šperky. Jedná se o zkamenělou pryskyřici jehličnanů z období třetihor. Jantar byl kvůli své zlatavě žluté barvě a velmi příznivé ceně velmi oblíbený. Některé jantarové šperky mají velkou hodnotu. Může se totiž jednat o rodinný šperk, předávaný z generace na generaci.
Vltavín
Vltavíny vypadají jako docela obyčejné kameny. Tyto zelené kameny jsou ve skutečnosti jediné evropské tektity, horniny vzniklé vlivem dopadu meteoritu. Nacházejí se v blízkosti Vltavy, odtud je odvozen jejich název. Setkáte se ještě s názvem moldavit, který pochází z německého slova Moldau, označující Vltavu.
Šperky, vyrobené z těchto kamenů patřily k dárkům k narození dítěte. Byly cenově snadno dostupné, dnes však za ně můžete dostat několik desítek tisíc korun.
Zdroj: blesk.cz, narodnipokladnice.cz, cs.wikipedia.org