Dřív se na tuhle profesi koukalo jako na darmožroutství. Dnes berou 1 500 Kč za hodinu a nikdo ani nemrkne
Montérky vyměnili za prémiová auta a místo opovržení sklízejí obdiv. Řemeslníci, kdysi terč posměšků a zástupci podřadné manuální práce, dnes patří mezi nejvyhledávanější profesionály. V době, kdy všichni touží sedět v klimatizovaných kancelářích, se z obyčejných dělníků stali králové trhu práce s příjmy, o nichž si mohou mnozí vysokoškoláci jen nechat zdát.
Pamatujete si doby, kdy se o instalatérech vtipkovalo, že chodí s kalhotami pod koleny a účtují si horentní sumy za dvě minuty práce? Nebo kdy byl zedník synonymem pro chlapa s pivním břichem, který si dává svačinku v podobě lahváče? Doba se dramaticky změnila a profese, kterým se někteří z nás v minulém režimu vysmívali, jsou dnes nedostatkové a řadí se mezi nejlépe placené pozice na pracovním trhu.

Dnes všichni touží pracovat z domova jako influenceři, programátoři nebo markeťáci, realita ale ukazuje, že skutečné bohatství leží v poctivých profesích, kde zapojíte nejen mozek, ale i ruce. Za minulého režimu stáli lidé s montérkami na společenském žebříčku mnohem níž než lékaři či inženýři. Každý rodič chtěl pro své dítě lepší budoucnost, a to v čisté kanceláři a bez fyzické dřiny. Výsledkem je, že nám dnes zoufale chybí šikovní řemeslníci, a tak si mohou účtovat ceny, o kterých se našim předkům ani nesnilo.
Kdo dnes vydělává jako manažer (nebo lépe)
V dobách minulého režimu byli instalatéři spíše terčem vtipů než váženými profesionály. Dnes jsou nedostatkovým zbožím a jejich hodinovka bezproblémově dosahuje 1 500 korun. „Když jsem v devadesátkách začínal, lidé kroutili hlavou, proč s mým ‚potenciálem‘ tahám trubky,“ směje se Pavel, dnes majitel prosperující instalatérské firmy. „Teď beru víc než kamarádi s vysokou školou, kteří mi tehdy radili, ať se na instalatérství vykašlu.“
Situace došla tak daleko, že na dobrého instalatéra nebo topenáře se dnes čeká i několik měsíců. Ti nejlepší v oboru si měsíčně přijdou na více než sto tisíc, čímž hravě trumfnou i mnohé ajťáky, kteří byli ještě nedávno považováni za nejlépe placené.
Špinavá práce za slušné peníze
Pro mnohé zedníci symbolizovali nezájem o vzdělání a představovali společenský stereotyp člověka bez ambicí. Nyní jeho služby stojí tolik, že si je mnozí ani nemohou dovolit. „Mám diář plný na rok dopředu,“ říká Jiří, zedník z Brna. „Dříve námi pohrdali, dnes mi volají architekti i developeři a prosí o termín.“ Šikovní zedníci dnes berou alespoň 50-100 tisíc měsíčně, stejně jako manažeři ve středních firmách. Navíc si mohou vybírat jen zakázky, které je skutečně baví.
Stejně tak truhláři dříve dřeli v zakouřených dílnách za hubičku, teď pomalu ani nestíhají zakázky a výrobky šplhají cenově do statisíců. „Zákazníci už nechtějí levný nábytek z IKEA, touží po originálech,“ vysvětluje Tomáš, majitel truhlářství. „Klidně zaplatí statisíce za jídelní stůl nebo vestavěnou skříň na míru.“

Spolupráce s architekty, zakázky pro movitou klientelu a projekty v drahých lokalitách vynášejí dnešním truhlářům 70–90 tisíc měsíčně. Majitelé úspěšných dílen si přijdou na ještě víc.
Profese, kterou už nikdo nepodceňuje
Dříve byli kamioňáci jen lidé trávící nekonečné hodiny na cestách. Měli sice určitou svobodu, ale společensky je nikdo zvlášť necenil. Dnes patří mezinárodní řidiči nákladních vozů mezi žádané profesionály s výbornými platy a benefity, o kterých se jejich předchůdcům ani nesnilo. Zkušení řidiči kamionů si na mezinárodních trasách měsíčně přijdou na 60 až 80 tisíc a k tomu mají různé benefity.
Pokud jste rodič, který sní o tom, že z vašeho dítěte bude právník nebo lékař, možná stojí za to zvážit i alternativy. V době, kdy instalatér vydělává jako manažer a kvalitní zedník si může dovolit luxusní dovolenou, to stojí minimálně za promyšlení.