Kvíz: Znáte dnešní mluvu? Pokud dáte 3/10, gratulujeme! Jste lepší než učitel češtiny po 4 kávách
Slovník nespisovné češtiny má dnes skoro 19 tisíc hesel. To je víc, než kolik slov běžně používáme během celého života. A pořád jich přibývá, hlavně kvůli mladým a sociálním sítím. Přitom to rozhodně není jen divná mluva puberťáků. Svůj slovník mají i lékaři, elektrikáři, no vlastně každá profese.
Dokážete poznat deset typických českých slangových výrazů z různých oblastí? Pokud ano, neztratíte se ani v Brně. Nejzajímavější je, jak jedno slovo může znamenat úplně jiné věci. Čokoláda je pro elektrikáře svorkovnice, pro hudebníky xylofon a jinde zase něco úplně jiného. Slang funguje tak trochu jako tajná mluva, které rozumí jen zasvěcení, ostatní jen nechápavě zírají a snaží se přijít na to, co tím chtěl básník říct.

Možná vás překvapí, že některé výrazy používáme už přes 400 let. Když dnes řeknete prachy, používáte slovo z konce 16. století. Velmi dlouho už tu s námi jsou také výrazy sedět ve smyslu být zavřený nebo kosa jako nůž.
Nejvíce se na vývoji slangu podílejí mladí
Teenager dneska nejde jen do školy, ale do ústavu, nenosí kšiltovku, ale kepku, a když se mu něco líbí, není to fajn, ale hustokrutopřísný nebo prostě swag. Mluva studentů se mění nejrychleji ze všech a je často nejnápaditější. Mladí lidé si půjčují slova hlavně z angličtiny, většinou z filmů, seriálů a sociálních sítí. Nedivte se proto, že místo zavolej mi uslyšíte callni mi. Místo napsat středoškoláci použijí spíše písnout a sociální sítě zkrátili na socky.
Náš jazyk ovlivňují i různé profese
Slang rozhodně není výsada jen mladých. Zkuste se někdy zaposlouchat v nemocnici, na stavbě nebo v dílně. Každý obor má své vlastní výrazy, které zrychlují komunikaci mezi lidmi ze stejné branže. Vojenská mluva je například plná zkratek a termínů, ze kterých má běžný člověk hlavu jako pátrací balon. A železničáři? Ti si povídají o čučkárnách místo výhybek a o čárách místo kolejí.
Některé profese mají slang dokonce z bezpečnostních důvodů. Třeba policisté nebo lidé z kriminálního prostředí, kteří potřebují mluvit tak, aby jim nezasvěcení nerozuměli.
Slovíčka směřující z hospody do slovníků
Čeština se neustále mění a to, co dnes považujeme za nespisovné, může být zítra v učebnicích. Vzpomeňte si na kšiltovku, ještě před pár lety byl tento výraz považovaný za nevhodný, správně se mělo říkat čepice se štítkem. Zkuste dnes přijít do obchodu a poptat se u prodavače po čepici se štítkem a uvidíte, jak na vás bude divně koukat. Některá slova si cestu do spisovné češtiny razí pomalu, jiná rychle. Závisí to hlavně na tom, jak moc se používají a jestli se dostanou i do seriózních textů. Zato jiná slova mizí stejně rychle, jak přišla, obvykle spolu s lidmi, kteří je používali, anebo změní svůj význam.

Rozsah a trendy v české neoficiální mluvě
Současný slovník nespisovné češtiny čítá téměř 19 tisíc výrazů a pořád se rozšiřuje. Ruku k dílu v tomto případě přikládají především sociální sítě a nové technologie. Překvapivé je, že vulgarismy jsou dnes běžnější než kdysi. A hlavně u žen už to není takové tabu jako dříve.
Myslíte si, že se v českém slangu vyznáte? Tak to pojďme prověřit! Připravili jsme pro vás deset otázek ze všech oblastí, od studentského slangu přes profesní výrazy až po klasický argot. Pokud zvládnete všech deset správně, můžete se hrdě prohlásit za pořádného znalce české nespisovné mluvy.
Zdroje: magazin.aktualne.cz, denik.cz, cs.wikipedia.org