Navrch huj, vespod fuj: Češky se tím patlají kvůli celebritám. V reálu by si to nedala ani kráva na kopyto
Krásné vlasy, zářivá pleť, dokonalý vzhled, to všechno slibuje kosmetika, kterou denně používáme. Ale ne vždy to tak je. Na českých pultech se totiž objevují produkty se zakázanými látkami. A často jde o značky, které známe z reklam a považujeme za bezpečné. S vidinou krásy hollywoodských a československých celebrit – abychom se jim alespoň trochu podobali…
Možná je nejvyšší čas zjistit, co si vlastně každé ráno nanášíme na pokožku.

Pro krásu se nemusí trpět
Každé ráno se namažeme krémem, před odchodem se nastříkáme parfémem a večer se osprchujeme. Bohužel v nich bývají látky, které byly zakázané už před lety. Nedávno třeba ministerstvo varovalo před lilialem, který může způsobit problémy s plodností. A to není zdaleka všechno, jenže realita je krutá. Kosmetické přípravky obsahující zakázaný lilial se navzdory zákazu stále objevují na trhu.
Problém mají i ty nejznámější značky
Možná budete překvapeni, ale nejde jen o nějaké pochybné výrobky z večerky. Nebezpečné látky byly nalezeny například ve sprchových gelech světoznámých značek, v barvách na vlasy či v pleťových vodách. A jsou to produkty, po kterých v obchodě sahá většina z nás. Přesto se ukázalo, že některé jejich šarže obsahují látky, které byly v roce v Evropské unii již před dlouhou dobou zakázány.
Jeden z problematických produktů představuje vodu po holení od značky, která pochází ze Španělska. Dalším je toaletní voda z Německa. Mezi závadnými produkty ale objevil třeba také padělek luxusního parfému.
Od neplodnosti po rakovinu
Hlavní viník posledních skandálů se jmenuje lilial, jehož oficiální název je butylfenyl methylpropional. Testy na zvířatech ukázaly na riziko neplodnosti, proto nesmí být v kosmetice vůbec používán. Avšak tohle není jediná látka, u které byste si měli dávat pozor. Kosmetický průmysl je plný složek, které vypadají nevinně, ale v dlouhodobém horizontu můžou způsobit pěknou paseku.
Dále jsou to třeba parabeny. Tyto konzervační látky si sice prodlouží trvanlivost vašeho krému, ale jsou také schopné zasahovat do hormonální rovnováhy. Podle některých studií mohou mít parabeny podíl na rozvoji rakoviny prsu. Najdete je pod názvy končícími na „-paraben“, tedy methylparaben, propylparaben a podobně.
Sulfáty jako SLS nebo SLES jsou zodpovědné za krásnou pěnu v šamponu. Jenže u citlivějších jedinců sulfáty častokrát pokožku nejen dehydratují, ale také podráždí, způsobí její zarudnutí a svědění. A silikony sice z vašich vlasů na chvíli udělají hedvábný zázrak, ale obalí je neviditelným filmem, který nepustí do vlasových vláken žádné hydratační látky, což vede k dlouhodobějším problémům.

Proč se nebezpečné produkty stále prodávají?
Nejvíce zarážející na celé situaci je, že mnohé z těchto látek se do kosmetiky dostávají zcela záměrně. Výrobci se sice brání tím, že jde o staré šarže vyrobené před zákazem, ale velmi ojediněle se stává, že je produkt opravdu vyrobený v období před úpravou legislativy. Skutečně nebezpečné jsou padělky, protože imitace populárních vůní nejen klamou zákazníky, ale často také neprocházejí řádným testováním a mohou obsahovat nebezpečné složky.
Možná si říkáte, že trocha chemie nikoho nezabije. Jenže když se vám pak v různých produktech, které používáte najednou, sejde několik škodlivých látek, pak už si na problém zaděláváte. Můžete například používat šampon se sulfáty, sprchový gel s parabeny, deodorant s hliníkem a parfém s ftaláty. Každá látka zvlášť možná tělu neuškodí, ale dohromady vytvářejí směs, která už mu rozhodně neprospívá. Je proto vhodné naučit se číst složení na etiketách.
Zdroje: cnn.iprima.cz, elle.cz, tn.nova.cz