Experti z terénu varují: Tyto oblasti v Česku dnes budou jako minové pole. Vstup jen na vlastní nebezpečí
V přírodě na nás číhají mnohá nebezpečí. Nejen úrazy, ale také různí živočichové nám pobyt na čerstvém vzduchu mohou znepříjemnit. ČHMÚ nyní vydala varování, před kterým bychom se raději měli mít na pozoru.
Trávení volného času v přírodě je stále populárnější. Lidé sem prchají z velkých měst. Touží po odpočinku a duševní regeneraci. Během letních parných dnů je to i místo, kde se dá snadno zchladit. Ne vždy je ale návrat z přírody tak příjemný, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Státní zdravotní ústav za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR vydal výstrahu o vysoké aktivitě klíšťat. Jejich aktivita by v následujících dnech měla být na 4. až 5. stupni aktivity. 5. stupeň je přitom považován za mimořádný. Jen málo míst České republiky bude tomuto stupni aktivity ušetřeno.
Dne 27.5. je 5. stupněm zasaženo téměř celé území České republiky, na zbylých 20 % je 4. stupeň nebezpečí. Naopak ve dnech 28.5. a 29.5. 2025 budou nejvíce (= mimořádným 5. stupněm) zasaženy oblasti na jihu Moravy a Středočeský kraj.
Příroda je plná nástrah i krásných klidných míst
Klíšťatům se v přírodě jen tak nevyhneme. Bohužel s sebou nakažené kusy nesou mnoho nepříjemných onemocnění a zdravotních problémů. Těmi nejznámějšími jsou borelióza a klíšťová encefalitida. Zatímco první zmiňované onemocnění s sebou přináší chronické zdravotní problémy, postižení srdce, kloubů či nervů, klíšťová encefalitida může vést až k zánětu mozku a dalším neurologickým komplikacím.
Následky přisátí klíštěte mohou být skutečně děsivé. I když se těmto parazitům nelze nikdy na 100 % vyhnout, lze setkání s nimi alespoň předcházet. Pokud se vydáváte do přírody, noste dlouhé rukávy jak u kalhot, tak i trička. Vhodná je i světlá barva, na které lépe klíšťata uvidíte. Klíšťata mohou odradit repelenty. Nejúčinnější jsou ty, které obsahují látku DEET nebo permethrin.

Nejen v lese se mějte na pozoru
Ideální samozřejmě je, když se do přírody v období vysokého výskytu klíšťat nevydáte. Rozhodnete-li se k návštěvě lesa, louky a dalších rizikových míst, ihned po návratu domů své tělo zkontrolujte. Z hlediska přenosu infekcí je zásadní, jak dlouho bylo klíště přisáté. Pokud to bude pouze pár minut, riziko nákazy bývá minimální.
Samozřejmě si ale nikdy nemůžete být jisti, kdy se skutečně klíště přisálo. Pokud se kolem odstraněného klíštěte objeví červená skvrna, nebo se 7 až 14 dní po jeho odstranění necítíte dobře, pro jistotu kontaktujte svého ošetřujícího lékaře. Čím dříve se nákaza objeví, tím lepší vyhlídky do budoucna máte.
Do přírody se lze dostat i skrz televizní obrazovky
Obáváte-li se klíšťat, vyhýbejte se zarostlým místům a do přírody se raději vydávejte v období, kdy jsou ráno ještě přízemní mrazíky. V letních parnech si raději užijte čas u vody. Do přírody se můžete vydat prostřednictvím sledování filmů. Ne vždy se přitom musí jednat o sladké romantické snímky. V přírodě bylo natočeno i mnoho hororových a dramatických snímků.

Kultovním snímkem, který byl natočen v roce 1981, při jehož sledování vám pravděpodobně půjde mráz po zádech, je horor Lesní duch. Ten se z velké části odehrává v přírodě. Parta přátel se vydává na chatu v lese. Zde objeví tajemnou knihu, po jejímž otevření se začnou dít zajímavé a velmi děsivé věci. To, zda se přátelé dokážou postavit démonickým silám a vybojovat svůj život zpět, vám neprozradíme. Rozhodně si ale užijete zajímavý příběh plný napětí a nečekaných zvratů. Jako bonus se při jeho sledování nemusíte obávat klíšťat ani jiného hmyzu.