Obyčejný časopis za 7 Kčs, který měl kdysi doma každý. Dnes má hodnotu 53 tisíc
V Česku a potažmo Československu vznikla svého času řada kultovních záležitostí, které se oblibě těší dodnes. Pokud pomineme takové objevy, jako je obor genetika či kontaktní čočky, stále je z čeho si vybírat. Něco, co v naší zemi vzniklo v roce 1969, se mezi dětmi těší oblibě až do dnešních dnů. Výrobci si tak libují ve svém rozjetém byznysu a sběratelé se shánějí po raritních kouscích.
Pokud si pamatujete doby socialismu v Československu, zcela jistě vám v domácnosti zbyla řada reálií, které odkazují na tuto epochu naší dlouhé a složité historie. Některé tyto artikly odkazují na temnější stránky života v socialistické zemi, ale jiné nám připomínají bezstarostné mládí a hravost dětství. Právě po těchto artiklech je veliká poptávka až do dnešních dní. Prozkoumejte tedy své půdy a sklepy, jestli tam něco takového nenajdete. Můžete si přijít na pěkný balík peněz!
Legendární obrázkové čtení
Čtyřlístek je nejoblíbenější a nejdéle vycházející československý komiks, považovaný dnes již za takřka kultovní záležitost. Svého času byl povinnou součástí výbavy každého malého uličníka či uličnice. Již v šedesátých letech si děti mohly užívat dobrodružství oblíbené kreslené čtveřice Myšpulína, Bobíka, Pindi a Fifinky.
Každá z postav reprezentovala něco, s čím se děti mohly ztotožnit. Myšpulín byl vždy chytrý a přemýšlivý, Bobík byl oproti němu silný a horkokrevný. Pinďa byl bojácný, ale citlivý zajíček a Fifinka byla starostlivá, prakticky založená fenka. Každé dítko si tedy v postavách mohlo nalézt i vlastní povahové rysy a ztotožnit se s nimi.
Tvůrcem komiksu byl Jaroslav Němeček, který byl i prvním ilustrátorem komiksu. V prvních desetiletích psala většinu příběhů Ljuba Štíplová. Vzhledem k vysoké a dlouhotrvající popularitě však otěže přebral tým lidí, který vytváří nové a nové příběhy dodnes.

Dnes je to milionový byznys
Svého času byl Čtyřlístek snad nejoblíbenějším časopisem u nás a pravidelně se stával nedostatkovým zbožím. Jen v 80. letech činil náklad 220 tisíc výtisků, což ale stejně nestačilo na pokrytí všech čtenářských potřeb. Časopis Čtyřlístek vzhledem k vysoké oblíbenosti vychází až do dnešních dní, a to přibližně dvacetkrát ročně.
Veliký zájem je také o přeprodávání starších čísel časopisu a to zejména mezi sběrateli. Od roku 2020 se jen na platformě Aukro prodaly čtyřlístky za částku přesahující 35 milionů korun. To činí polovinu veškerého trhu s komiksy na této známé platformě. Zásadní část této částky pak tvoří starší čísla, po kterých se dodnes shánějí sběratelé.
Právě sběratelé tak po boku moderních dětí tvoří velkou část zájemců o výtisky tohoto kultovního časopisu. Internetové aukční místnosti jsou tak plné nabídek prodeje těch nejstarších čísel, jejichž cena mnohdy stoupá až na neuvěřitelné částky.

Nemáte doma stará čísla také?
Pokud jste na základě četby tohoto článku pojali podezření, že byste nějaké staré výtisky čtyřlístku mohli mít stále někde schované, nastal čas jednat. Prohrábněte své sklepy a půdy a třeba se vám poštěstí a najdete nějaký archivní výtisk. Pokud bude zároveň stále v dobrém stavu, je to rozhodně důvod k radosti. Stará čísla Čtyřlístku se totiž na Aukru prodávají za pořádně vysoké částky.
Pro představu je na místě uvést částku, za kterou se prodalo první číslo oblíbeného časopisu. V roce 2019 se vydražilo za 31 tisíc korun. V roce 2023 pak částka vystoupala dokonce na 35 tisíc korun a při poslední aukci se částka vyšplhala dokonce na 53 tisíc korun! Hodnota prvního výtisku tedy stále stabilně stoupá a zůstává otázkou, do jakých výšin se vyšplhá v příštích letech.
Neváhejte tedy ani minutu a prozkoumejte své archivní materiály. Šance, že mezi nimi bude první díl, je pravděpodobně mizivá. Stále však můžete najít raritní kus, který vám hravě zaplatí kus nábytku či nový spotřebič do domácnosti. A nějaký sběratel bude mít velikou radost.